Ajurit maciin

Onko järkee vai ei? Macissa El Capitan päivitys ja vanhat hyvin toimivat canonin mustetulostin ja kuvatulostin lakkaavat toimimasta. Ei löydy ajureita ko. laitteisiin.
Tää on sitä markkinataloutta....toimivat laitteet roskiin ja uutta tilalle.
Joku tietysti sanoo, että miksi päivitit? Ei tälläinen tietsikoiden kanssa poropeukalo osaa moista odottaa.
Kuluttajat pannaan kyykkyyn ja ekologisuudesta ei tietookaan.
Että sillee......
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Höhhöh: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14630986/windows-10#comment-87908092

Nähtävästi olin oikeassa ja ohjelmat (esim. ajurit) todellakin hajoilee kun käyttöjärjestelmää päivittää uudemmaksi.

Se päivittäminen vaan on käytännössä pakollista tietyin väliajoin että pysyy turvallisena. Mac OS julkaisu menee vanhaksi 2.5v sen jälkeen kun seuraaja on tullut, eli kun Mac OS Sierra tuli 2v sitten, tuo El Capitan pilaantuu odottettavasti 28kk kuluessa.

Noh, kun kerran paskaksi menee niin jyräytä vaan saman tien siihen Mac OS Sierraan kun sen pitäisi toimia noin vuoden verran pidempään ja ostaa sitten tarvittaessa uuden tulostimen jos ei saa toimimaan. Voit kuitenkin pysyä siinä sitten yli 3v ilman että mitään paskottaisiin rikki.

Täältä voi jotain ajuria löytyä: https://www.cups.org/

Mutta säädä niitä ajureita vasta sitten kun olet päivittänyt siihen Sierraan niin sitten on kaikki paskana mikä on mennäkseen lähitulevaisuudessa, ja sitten pysyt siinä Sierrassa vähintään 2v tai pidempään ettei tarvitse olla heti korjaamassa tai ostamassa mitään. Turvapäivitykset vaan asennukseen.

Ja kyllä, on sitä markkinataloutta että toimivat roskiin ja uutta tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuuka54 kirjoitti:

Onko järkee vai ei? Macissa El Capitan päivitys ja vanhat hyvin toimivat canonin mustetulostin ja kuvatulostin lakkaavat toimimasta. Ei löydy ajureita ko. laitteisiin.
Tää on sitä markkinataloutta....toimivat laitteet roskiin ja uutta tilalle.
Joku tietysti sanoo, että miksi päivitit? Ei tälläinen tietsikoiden kanssa poropeukalo osaa moista odottaa.
Kuluttajat pannaan kyykkyyn ja ekologisuudesta ei tietookaan.
Että sillee......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu