Linuxeita ja Mackejä sätitään turhasta

winonsontaa

7

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän-ollaan-tulossa

      Windows elää nyt semmoista murros-vaihetta. Käyttäjiä totutellaan hyväksymään että järjestelmän sisällä voi olla yllätys momenteja. Nyt nämä yllätykset ovat vielä valikossa, uutisen ja sään nimellä. Uutinen on niin veteen piirretty viiva että se voi hyvinkin olla Offisen mainos jostakin uudesta ominaisuudesta.

      Kun ihmiset tottuu ja hyväksyy tuon, on seuraava askel se että uutinen onkin joku F-Securen mainos, sen jälkeen tuo saatanan mainos komistaa muistion ylä-reunaa. Sit niitä on jo joka paikassa, kiusaksi asti.

      Ja tästäpä päästäänkin uuteen maksuun, mainosten pois saaminen, edellyttää että maksat 3€/kk Mikille haitan teosta, kun mikki menettää mainos tuloja.

      Linux Mint 18 Sarah
      Xfce 64-bit

    • haiseelinux

      Ei sätitä turhasta vaan aiheesta, varsinkin Linux on sontaa.

    • räjähtävä-turvallisuus

      "Applen kannettavaan on helppo murtautua suojauksista huolimatta, jos koneeseen pääsee fyysisesti käsiksi."

      Eihän tuokaan nyt niin helppo hommu ollut, kun jutun tarkemmin katsoo.

      Voitaishan koneista tehdä vaikka sellaisia että ne räjähtää jos antaa väärän salasanan mutta jostain kumman syystä ei mikään pulju ole tiettävästi kuluttajille noin turvallista vekotinta markkinoinut.

      • Winsontaa

        Ei eikä nää jutut, että pitää päästä fyysisesti kiinni koneeseen, ole nyt mitään vakavia.

        Toisin on windows, kun se voi olla vaihka toisellapuolella maapalloa, kun siihen murtautuu!


    • kymppisontaa

      Olen kanssa huomannut, että mac ja linux uutisissa puhutaan vain reijistä jotka vaatii hyökkääjän pääsyn näpelöimään konetta, kuitenkin uutinen antaa ihan muun kuvan asiasta! että haavoittuvuus olis windowsmainen ja jokaiselle akuutti! Näinhän se ei ole!
      It-toimittajien moraali taitaa olla Microsohtin maksa!

      Windowsit aukee aina, joko paikanpäältä tai verkosta käsin!

    • Ja mihinhän ongelmaan tämä aloittelija tarvitsee apua?

      • Buahhahhahahahahah

        Oletan median selkärangaan ;D
        windowsin suuri saatana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe