Asedirektiivi, 20.12.2016

isi45

Media hehkuttaa, miten direktiivi ei uhkaa metsästysaseita eikä Suomen puolustusratkaisua. Niistäkö direktiivissä on kyse?
Ei ole, vaan terrorismin torjunnassa mahdottoman tehtävän eteen joutuneiden poliitikkojen yritys kirkastaa omaa kilpeään, kieltämällä lainkuuliaisilta kansalaisilta oikeus omistaa tiettyjä, uutiskuvista nähtyjä aseita muistuttavat aseet.
Muuta tietämystä aseisiin hysteerisellä kammolla ja täydellisellä asiantuntemattomuudella varustetut direktiivinsäätäjät eivät haluakaan.
Armollisesti, Suomen kannalta, jätettäisiin lopullinen päätäntävalta kansalliselle lainsäädännölle. Maanpuolustus, asekeräily ja urheiluammunta muodostaisivat direktiivistä poikkeamisen mahdollisuuden.
Hmm, poliisihallitus (PoHa), joka käytännössä määrää lupien myöntämisestä, on jo nyt ollut kieltämässä starttipistoolitkin, ihan ilman direktiivejä takapirunaan. Näinköhän PoHa ottaisi uudeksi perusteeksi, luvan myöntämiseksi, maanpuolustus-tarkoituksen? Varsinkin, jos se direktiivin varjolla voisi sen kieltääkin, kansanedustajiemme myötävaikutuksella, joiden toiminta on tässä asiassa ollut jo muutenkin täysin luokatonta. Puoluekannasta riippumatta.

1

236

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ElämmeTaantumassa

      Tyhmempikin tajuaa että aseistariisunta on kokoajan käynnissä hiljalleen mutta varmasti. Hysterian nojalla kakskakkoset lähes lelujen veroiset pistoolit saatiin pannaan. Nyt puolitomaatit on kynsissä ja kun ne kielletään alkaa pulttilukkoiset kiinnostaa kun on mahdollisuus helposti ampua useampi laukaus ja tämän jälkeen kaksipiippuiset, drillingit, vierlingit kun yhdellä liipaisimella voi ampua nopeasti kaksi tai useamman laukauksen. Jäljelle jää enään yksipiippuiset jotka huomataan kanssa että niilläkin voi tappaa ja kas kummaa nekin kielletään. Hauskinta on seurata että yksikään ase järjestöorganisaatio harrastajat, metsästäjät yms eivät laita tikkua ristiin asian puolustamisen kannalta vaan nöyrästi hyväksytään kaikki. Kun ei vastaväitteitä on harrastuksen vaiheittainen hankaloittaminen aina vaan helpompaa.
      Aseistariisunta on aina ollut merkki valtiovallan pelosta omaa kansaansa kohtaan ja edeltänyt taantuma aikoja sekä eriarvoistuksen aikakautta. Nousukaudella ja koko kansan yhteneväisyydellä aselait on aina olleet höllempiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      93
      855
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      149
      808
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      60
      682
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      673
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      532
    9. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    14. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      441
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      441
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe