joka kertoo siitä, että usko AShintojen nousuun sulaa pankkien "Super"-keinottelulainatarjouksista huolimatta.
Asuntokeinottelija Oravan pörssikurssi on jo pudonnut tänä vuonna yli 50% ja osakkeen hinta lähestyy 5 euroa (max 10 eur).
Eilen muuten rysähti Norrvestian kurssi liki nollille.
Sitä se on, rommi se, oikeisto-kanavat vaikenevat. Näin joulun aikaan on hyvä putsata salkusta roskat, kun muuli ei nyt rahastojaan kerkiä vartiomaan. Juoksee vaan marketeissa loputkin tuhlaamassa.
Asuntokeinottelija Oravan pörssikurssi on jo pudonnut tänä vuonna yli 50% ja osakkeen hinta lähestyy 5 euroa (max 10 eur).
Eilen muuten rysähti Norrvestian kurssi liki nollille.
Sitä se on, rommi se, oikeisto-kanavat vaikenevat. Näin joulun aikaan on hyvä putsata salkusta roskat, kun muuli ei nyt rahastojaan kerkiä vartiomaan. Juoksee vaan marketeissa loputkin tuhlaamassa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Osinko irtosi eilen.
Kappas vaan, niin tekikin. Tällä kertaa palstalle EI valehdeltu. Orvan osinko, joka on listattujen yhtiöiden ylivoimaisesti parhaasta päästä, peräti 1,08 eur, nytkähti yhtiön johdon tileille runsaiden pörssitiedotteiden kera.
Tiedotteissa kuulemma kerrottiin johdon metkuista mutta mitä?
Osinkoa saavat muutkin omistajat kuin yhtiön johto. Jos omistaisin Oravaa, olisin kyllä enemmänkin huolissani johdolle maksettavista hoito- ja hallinnointipalkkioista, jotka syövät kaiken sen rahan mitä vuokralaisilta saadaan. Osingot tässä firmassa joudutaan maksamaan velkaa ottamalla.
>>>Osinkoa saavat muutkin omistajat kuin yhtiön johto.
EI helevata sentään, niin saavatkin, siis rahasto-muulit, peräti 0,27 euroa osake.
Kusettajat ottivat 1,08 euroa itelle
On se rahastomuulikin saanut samat 1,08 euroa, jos on omistanut koko vuoden ajan kuten nuo takapirut. Tosin kurssi on laskenut samaan aikaan yli neljä euroa, joten turpiin on tullut. Lisäksi on vahvasti mahdollista, että nyt oli viimeinen osingonjako pitkään aikaan.
Lenin ennusti oravan kohtalon viisaissa kirjoituksissaan.
Aloittajallekin järjestyy työ koska Lenin.
ennustiko myös muuttoaallon ?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14637674/tiesitko-etta-ylivelkaisten-kamppien-realisointi
Mää+en+linninist+tietä+tuon+taivaallist+mut+sen+mä+tiiän+et+taas+nytkähti+oravan+kurss
pari+rossaa+alas+
Laskijat+11:21++(28.12.2016)
Orava+Asuntorahasto+-2.12%
Neo+Industrial+-1.59%
Incap+-1.46%
Comptel+-1.19%
nyt+sullaa+rahastos+ja+nostavat+porvarit++korkos
Enää noin 5 euroa/per osake.
Sulaako myös asuntokeinottelu, kun yksi peluri on selvästi jo konkurssissa ?
Keinottelullahan enää ja VAIN pitävät hintoja pilvissä ja "varallisuutta" näennäisenä !!
Kaikkk ns. "Punaselle" kun halvalla saa.
Aion laittaa omat ja varastetut rahat kiinni. Keväällä vähintäin tuplat
Kertoisiko Oravan kurssikehitys kuitenkin enemmän Oravan toimintatavoista, kuin asuntojen hintojen kehityksestä? Oravan arvoa on paisuteltu keinotekoisesti ja nyt alkaa tulemaan pää vetävän käteen...
Tuskin orava rommaisi jos ikuinen nousu näyttäisi todennäköiseltä.
Miksi ihmeessä ei? Sitä paitsi, ikuinen nousu on erittäin todennäköistä, käytännössä pakollista, nykyisessä talousmallissa. Pitkällä tähtäimellä.
Oravan ongelmat lähtevät siitä, että se maksaa liikaa osinkoja. Tämä taas on mahdollista kirjanpidollisella kikkailulla. Huono puoli on se, että jossain vaiheessa todellisuus alkaa näkymään siinä kirjanpidossakin ja siinä vaiheessa seuraa heikot ajat...
Itse en tuollaiseen olisi lähtenyt sijoittamaan. Parempiakin kohteita on. Ja jos asuntomarkkinoilla haluaa sijoittaa, on parempia tapojakin olemassa.
Jatkuvaan hintojen nousuun perustuva ostettavien kohteiden yliarvostamisen tie on tullut päähänsä. Lisäksi Oravan kohteet ovat sellaisilla alueilla, jotka ovat hintatasoltaan olleet jo laskevia pidempään. Alasajo edessä tällä konkurssipesällä..
Jeps.
Ongelma on todellakin yliarvostus. Sitä Orava on aikaansaanut ilmeisen tahallaan.
Tuosta kohteiden sijainnista en sitten sen paremmin tiedä. Ei kiinnostanut sen jälkeen kun olin tutustunut bisnesmalliin. :)
>>Sitä paitsi, ikuinen nousu on erittäin todennäköistä, käytännössä pakollista, nykyisessä talousmallissa. Pitkällä tähtäimellä.<<
Aivan. Kapitalismi on konkurssissa ja se täytyy kapitalistinkin tunnustaa.
Jotain on siis tehtävä ja tehtävä on aloitettu. On mielenkiintoista nähdä, mihin se johtaa. Toistaiseksi Zipilän ss-porukka vain leikkaa muulilta, siis vähentää mjulen "kasvua", jopa voimakkaasti.
Tämä "nousu" keksittiin jo Zimbabwessa aikanaan.
Samalla tiellä ollaan.
No, oli niin tai näin, mutta setelikoneet jauhavat, EKPssa ja FEDissa juuri tuossa tarkoituksessa, vaikka ekonomistit kauhistelevat
Väitteestäni ei seuraa kapitalismin konkurssi. Tai jos sinusta seuraa, haluaisin että purat ajattelusi tähän esiin. On nimittäin taloustieteen nobelin arvoinen suoritus.
Zimbabwessa tuo nousu oli todellakin erittäin tehokasta. Sielläkin kannatti omistaa mielummin vaikkapa asuntoja kuin rahaa. Mieluiten nousu saisi kuitenkin olla maltillista. Se olisi parasta, noin yleisesti ajatellen.