pelkään, että kani tulee yksinäiseksi, kun lähden!

yksinäinenpupu

Hei!
Olen lähdössä inttiin ja nyt mietin, miten kanini pärjää ilman minua. Sillä on hoitajia kyllä kotona mutta kun kani on niin kiintynyt minuun, että jo kahden päivän poissaolon jälkeen se alkaa näyttää alakuloiselta. Se sekoaa aina ilosta kun menen sitä aamulla ensi kertaa katsomaan ja sitten se seuraileekin minua päivät pitkät huoneesta toiseen, vessaankin tulee aina mukaan.
se juoksentelee ympärilläni, leikkii paljon kanssani ja käpertyy usein jalkojeni viereen makuulle paijattavaksi (voisi olla vaikka tunteja paijattavana). Ongelma on, että se ei osoita samanlaisia kiintymisen merkkejä muille, ja siksi pelkään, mitä kanille käy, kun olen siitä aina viikot erossa.
Toista kania emme voi vielä hankkia (ostan sellaisen kun muutan intin jälkeen omilleni), joten mikä neuvoksi? Onko kellään samanlaisia kokemuksia? Oletteko useinkin pitkiä aikoja erossa kanistanne? Voiko kani ns. "unohtaa" minut, kun olen poissa, eikä sitten olekaan enää niin kiintynyt, kun palaan? Ei kai se voi masentua, ja jos voi, miten sen voi estää? Antakaa hyviä neuvoja, miten itse esimerkiksi toimitte, jos viette esim. kanin hoitoon vieraalle ihmiselle? Haluan, että kanini voi hyvin silloinkin, kun olen intissä, niin on ainakin yksi inttimurhe vähemmän!

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupupojalle

      Voi , intissähän ei nykyään olla kun pariviikkoa kiinni.Ja sitten pääset jo viikonlopuiksi kotiin.Kyllä se kani sinut muistaa,ja kerkeät sitten vapailla sen kanssa touhuamaan.Mikäli vapailla ei suunta ole muualle...
      Tärkeintä kanille on, että sen tilat on siivottu, laadulasta heinää, puhdasta vettä, paju tai haapakeppejä narskutettavaksi ja jyviä.Lisäksi vaihdellen kasviksia, joihin on pikkuhiljaa on totutettu.
      Pääasia kanille on, että huolto pelaa, kun et itse ole paikalla ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9496
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      300
      6676
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1621
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1235
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1038
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe