Prosessorituuletin

Jackal_69

Apua aloittelijalle! Kuuluuko prossutuulettimen puhaltaa ilmaa siilille vai imeä lämmintä ilmaa sieltä pois? Entä onko normaalia, jos Athlon-prossu on 52-55 asteinen koko ajan?

5

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joatin osaava

      mulla on adm 64 3000 boxedina ja se on alhaisimmillaan n. 42astetta rasituksekssa se on noin 50 astetta (eli siis tunnin kahden mittaisen doom tai sims2 tuokion jälkeen). (koneeni tosin kaatuu siinä vaiheessa, mutta syyllinen taitaa olla näyttis)

    • professorituuletin

      Puhaltaa, jäähdyttää tehokkaammin. Athlonille jopa alhainen, AthlonXP:lle menettelee. Alle 50 olis hyvä.

      • Jackal_69

        Kiitos. Nyt olen huomannut aika oudon seikan, eli kun käynnistän koneen niin siitä eteenpäin prossun lämpö on siellä 55 asteen paikkeilla, mutta jos annan koneen jäähtyä jonkin aikaa valmiustilassa, niin sitten prossun lämpö pysyy koko ajan 30-40 asteessa..? rasituksessa tietty nousee.


    • prossu

      Palominot käyvät kaikkein kuumimpana.

      • Jackal_69

        vaan pelkkä AMD Athlon tietääkseni.. 1.4 GHz


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      62
      9490
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      136
      7174
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6662
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      183
      5019
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      171
      4799
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      98
      3563
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2471
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2348
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2303
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2122
    Aihe