Eihän syyllistetä Sri Lankalaisia, eihän

Tuulikki

Toisaalta ymmärrän ihmisten kärsimättömyyden. sillä olin varmaan melko ensimmäisiä. Hain, etsin ja soitin (olin todella kärsimätön) ja viimein sain puhelimeen ystävällisen suomalaisen naisen. Kysyin miten hän on tässä seurassa mukana ja hän kertoi että heillä on adoptiolapsia täältä.

Hei ajatelkaapa miten monella meistä on taito tehdä sivuja nettiin (itse olen elantoni vuodesta 1995 saanut tietokoneen ja ohjelmien avulla, mutta kirjaintakaan en osaa internettiin laittaa.

Ja ajatelkaa Sri Lankasta tänne muuttaneista tai heidän puolisoitaan. Varmaan aika harva on ammattimaisesti netin kanssa tekemisissä ja heillä on ollut todella paljon muuta murehdittavaa ennen sitä kuin, että pitäis meille muille kertoa miten asiat ovat siellä.

Löysin itse pahimmassa "hädässäni" monen mutkan kautta Pentti Oskari Kankaan sivut ja olen niiden myötä elänyt elämää siellä Hikkaduwan ja lähialueiden tienoilla.

Olen monasti tämän linkin laittanut mutta voi olla joku siellä joka ei ole tätä nähnyt.

Kaikille Sri Lankan ystäville lämpimiä terveisiä.

http://www.herrankukkaro.fi/srilanka/

2

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mariya

      Itsekin olen odotellut kauan aikaa tietoa tuosta ystävyys seurasta. Tuskin täällä kukaan syyllistää Lankalta tulleita tai heidän puolisoitaan, en ainakaan itse tunne syyllistäneeni tai tunne syyllisyyttä, odottelen vain tietoa ystävyysseuran toiminnasta.
      Tällä hetkellä on vähän kuin "takki tyhjä".
      Olen matkustamassa Lankalle loppukeväästä/alkukesästä, tulee mietittyä illan tunteina miten ovat paikat ja asiat muuttuneet.

    • Missä kamut?

      Joo ei ole ollut tarkoitus syyllistää ketään yhtään mistään. Yhdistyksellä olisi vain nyt todella tilausta ja se voisi pyörähtää toimimaan innoikkain uusin voimavaroin. Jos jäsenet ovat uupuneita, eikä aikaa ole homman pyörittämiseen, niin miksi ei edes kutsuta koolle kokousta ja annetta vastuuta niille, joilla mahdollisesti olisi uutta intoa. Ehkä uusista jasenistä vois löytyä myös henkilö, jolle kotisivujen teko olis a piece of cake...

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe