Eihän syyllistetä Sri Lankalaisia, eihän

Tuulikki

Toisaalta ymmärrän ihmisten kärsimättömyyden. sillä olin varmaan melko ensimmäisiä. Hain, etsin ja soitin (olin todella kärsimätön) ja viimein sain puhelimeen ystävällisen suomalaisen naisen. Kysyin miten hän on tässä seurassa mukana ja hän kertoi että heillä on adoptiolapsia täältä.

Hei ajatelkaapa miten monella meistä on taito tehdä sivuja nettiin (itse olen elantoni vuodesta 1995 saanut tietokoneen ja ohjelmien avulla, mutta kirjaintakaan en osaa internettiin laittaa.

Ja ajatelkaa Sri Lankasta tänne muuttaneista tai heidän puolisoitaan. Varmaan aika harva on ammattimaisesti netin kanssa tekemisissä ja heillä on ollut todella paljon muuta murehdittavaa ennen sitä kuin, että pitäis meille muille kertoa miten asiat ovat siellä.

Löysin itse pahimmassa "hädässäni" monen mutkan kautta Pentti Oskari Kankaan sivut ja olen niiden myötä elänyt elämää siellä Hikkaduwan ja lähialueiden tienoilla.

Olen monasti tämän linkin laittanut mutta voi olla joku siellä joka ei ole tätä nähnyt.

Kaikille Sri Lankan ystäville lämpimiä terveisiä.

http://www.herrankukkaro.fi/srilanka/

2

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mariya

      Itsekin olen odotellut kauan aikaa tietoa tuosta ystävyys seurasta. Tuskin täällä kukaan syyllistää Lankalta tulleita tai heidän puolisoitaan, en ainakaan itse tunne syyllistäneeni tai tunne syyllisyyttä, odottelen vain tietoa ystävyysseuran toiminnasta.
      Tällä hetkellä on vähän kuin "takki tyhjä".
      Olen matkustamassa Lankalle loppukeväästä/alkukesästä, tulee mietittyä illan tunteina miten ovat paikat ja asiat muuttuneet.

    • Missä kamut?

      Joo ei ole ollut tarkoitus syyllistää ketään yhtään mistään. Yhdistyksellä olisi vain nyt todella tilausta ja se voisi pyörähtää toimimaan innoikkain uusin voimavaroin. Jos jäsenet ovat uupuneita, eikä aikaa ole homman pyörittämiseen, niin miksi ei edes kutsuta koolle kokousta ja annetta vastuuta niille, joilla mahdollisesti olisi uutta intoa. Ehkä uusista jasenistä vois löytyä myös henkilö, jolle kotisivujen teko olis a piece of cake...

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      154
      8329
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7412
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2557
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1520
    Aihe