Egyptiin mutkan kautta

ensisyksynä

Huomasin että Hurghadaan pääsee turkkilaisella Istanbulin kautta mutta ei Sharmiin,onko se siis vaarallisempi paikka? Kokemukset ilmeisesti positiivisia matkasta Hurghadaan turkkilaisella firmalla?

8

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TK700

      Kyllä lentää TK myös SSH.

    • Hurghada

      Turkish airlines on todella mainio lentoyhtiö! Palvelu pelaa, lentojen hintaan kuuluu jo ruoat, kaikki juomat mitä haluaa vapaavalintaisesti tilata lennolla, sekä 30kg ruumaan menevä laukku! Sekä pidemmällä lennolla (hel-ist) koneissa on myös jokaisella omat ruudut mistä voi katsella mieluisia elokuvia, kuunnella musiikkia, yms. Suosittelen ehdottomasti!

    • ensisyksynä

      Kyllä sittenkin näemmä lentoja myös Sharmiin mutta ne ovat selvästi kalliimpia kuin lennot Hurghadaan,mikäköhän syynä. Mutta hienoa että Egyptiin pääsee lomalle

    • Kaksi kertaa menty Egyptiin Turkish airwaysilla ja loistava lentoyhtiö, suosittelen. Ja kauko-itään lentäessä myös eriomainen vaihto-ehto.

    • ensisyksynä

      Mikähän on se paras alue Hurghadassa,Sakkala,Dahar vai se iso hotellialue muutaman kilometrin päässä,vai onko El Gouna se paras? Kartalta katselin että Sakkalan alue voisi olla paras mutta voin olla väärässä,taas

      • hurghadaan1

        Riippuu mitä hakee, dahar on pienen pieni "kylä" jossa näkeen sen karun köyhän puolen egyptistä paljon paikkallisia, Sakkala taas "iso" keskusta josta löytyy vaikka mitä. El gouna kerran kävin pyörähtämässä ei ole minua varten rahalla tehty turisti kylä, 20-30km Sakkalasta keskellä "aavikkoa"


    • SOKRAN

      Hei, minä olen käyttänyt Turkis Eirline lentoyhtiötä jo 7 vuotta kun useamman kerran vuodessa matkustan omatoimisesti Sharm El Sheikkiin. Helsinki-Istanbul- Istanbul - Sharm El Sheikh Minulla on täällä oma ihana asunto ja asunto, jota vuokraan omatoimimatkaajille. (terttu.korhonen@elisanet. fi) Mielelläni myös opastan reissaajia henkilökohtaisesta ja tulen lentokentälle vastaan!!!!

      Täällä on ollut hyvin rauhallista kaikki nämä vuodet. Vaihtuvat polisit valvoo turvallisuutta. Ihmiset ovat ystävällisiä ja auttavaisia. Hintataso on huomattavasti halvempaa kuin Suomessa, joten eläminen täällä on hyvin edullista. Ihanat korallirannat ja mikä parasta aina paistaa aurinko ja on lämmintä. Kuten joka maassa täälläkin voi naiset joutua miesten kanssa vaikeuksiin. Se on itsestä kiinni.
      Tervetuloa Sharm El Sheikkiin.

      • PunaisenMerenDyykkaaja

        Hei!
        Hienoa että olet onnistunut löytämään paikkasi Egyptistä!
        Itselläni on haave päästä muuttamaan joskus (pian) samoin kuin sinä mutta ajatukseni kulkee vahvemmin tuonne Hurghadan puolelle! Olen ollut 2 kertaa Sharmissa ja 3 Hurghadassa, nyt la olen vihdoinkin taas lähdössä Hurghadaan sukeltamaan :D
        Ajattelin että otan sinuun meilitse yhteyttä jossakin myöhemmässä vaiheessa tämän asian tiimoilta.

        As salaam aleikum :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      351
      9393
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      88
      5852
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      364
      5432
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      94
      3823
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3232
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2803
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      72
      2777
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2563
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2498
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2466
    Aihe