Miksi karting ?

whui

Että mitä varten on harrastus karting? Ketä palvelee ja kuinka?

Harrastajia? Toimihenkilöitä? Seuroja?

Tuli vaan mieleen kun lukee näitä juttuja.

Miksi on harrastus karting?

6

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastajilleseon

      Karting on sen harrastajia varten.
      Joidenkin mielestä se on polku F1-uralle, jonne pääsee ajamalla ja kävelemällä muiden yli.
      Niistä ei kannata välittää.
      Muutama suupaltti joka luokasta jaksaa jauhaa salaliittojuttuja ja levittää perättömiä höpinöitä jonninjoutavista jutuista.
      Ne kannattaa jättää omaan arvoonsa.

      Muuten ihan mukava laji.
      Kannattaa kokeilla.

      Hyvää Joulua

    • jfhfgy

      ja kaikista katkerista kirjoituksista huolimatta helppo ja halpa laji kokeilla moottoriurheilua, kilpailla voi ihan joka tasoisissa kilpailuissa, jos haluaa. Kustannukset kasvavat vain sitä tahtia kuin itse haluaa...jos on se 1000€ kauteen laittaa, sillä voi harrastaa...jos on miljoona laittaa, senkin saa kulumaan.
      Koko perheen laji, jos niin haluaa, aikuisena pärjää yksinkin.
      Karting on vaativa laji, jossa ei koskaan tule valmiiksi, voi kuitenkin ajella myös ilman mitään tietoa lajista etukäteen, harrastamalla oppii ja kyselemällä saa tietoa, ei nyt ehkä täältä, mutta muilta harrastajilta radoilla.
      Minunkin mielestä kannatta kokeilla

    • Hoppy

      Juu u! Karting on 1 osa autourheilua ja se on luotu niille jotka haluavat sitä harrastaa. Suomessa lienee harrastajia kuljettajapuolella joku 800?? Joka on ihan heitto lonkalta. Harrastaja mekaanikkoja varmaan lähelle sama 600?? Seuratoiminnan harrastajia on hiukan vaikea Karting pohjalta arvioida,olisko 200. kilpailutoimihenkilöitä 20? ehkä jotka harrastaa kisojen järjestämistä. Siis nää on nyt vaan noin ja suurin piirtein. Ammattilaisia palkkaa ja elantonsa tienaavia on sitten hiukan vähemmän. Aitoja palkkaa saavia Karting kuskeja Suomessa ei käsityksen mukaan yhtään. Ulkomailla joku voi saada Karting autoilusta jonkunlaista palkkaa. Mekaanikkoja jotka elää kokovuoden palkalla ei taida olla 1-5? (Vara olla väärässäkin). Huoltopaikat varaosamyymälät,teamit ja virityspajoja jotka saisivat leipänsä/elantonsa vain Karting toiminnasta ei liioin taida olla kuin 5 kpl. (Tällä tarkoitan niitä jotka toimineet yli 3 vuotta ja ei ole rahoitettu toimintaa esim. suvun "vanhalla" rahalla). Seuratoiminnassa ei ole yhtään vakipalkkaista henkilöä.kilpailujärjestäjä puolella ei liioin ole yhtään täyspäiväistä palkansaajaa.
      Joten kyllä laji on niille harrastajille tehty jotka ovat siitä kiinnostuneet. Näin joulunaikaan on ollut mahdollisuus lukea eripalstoja läpi, huomata että kyllä on erikoisia mielipiteitä lajissa mukana olevilla. Tuntuu oikeasti siltä et eikö ihminen saa harrastaa vapaasti mitä tahtoo. Karting näkökulmasta katsottuna ajaa niitä luokkia mitä jokin harrastaja viitsii tarjota. On se sitten liittomme Akk tai kaupallinen pyörittäjä. Jonkinlaiset säännöt on oltava, eikö vain? Miellyttääkseen kaikkia niitä on mahdoton tehdä. Toisilla on rahaa enempi käytössä kuin toisilla joten sekin täytyy lajia harrastaessaan huomioida. Myös seuroissa on eroja jossakin on 500 jäsentä ja jossakin 50.
      Harrastajia tarvitaan joka osa alueella mikäli halutaan lajia jatkaa. Kiitos kaikille mukana oleville harrastajille ja tervetuloa uusille. Kivaa on ja kannattaa koittaa mikäli jokin osa alue kiinnostaa.

      Ps. Äidinkieli ei ole vahvuuteni joten lienee paljon kirjoitusvirheitä, mutta tuli asia varmaan ymmärretyksi.

      • Epätietoinen_kysyjä

        Mitkä ovat nämä viisi kpl?


      • hanuriinmän
        Epätietoinen_kysyjä kirjoitti:

        Mitkä ovat nämä viisi kpl?

        jos ihan oikeasti haluat tietää, niin KVG....
        kaikella ystävyydellä
        Hyvää uutta vuotta


      • KVG_Ei_Toimi
        hanuriinmän kirjoitti:

        jos ihan oikeasti haluat tietää, niin KVG....
        kaikella ystävyydellä
        Hyvää uutta vuotta

        Kato V kun G ei kerro niitä jotka saisivat leipänsä/elantonsa vain Karting toiminnasta, ei vaikka mitä hakusanoja käyttäisi. Aina löytyy jotain muuta toimintaa kartingin ohelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      120
      1622
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe