Aalto-yliopisto Rahoitus

svenskt1

Onko realistista edes unelmoida paikasta Aallon rahoituksessa? Olen siis lukiossa ja kuullut huhua että jo pelkästään Aaltoon tarvii tosi kovat pisteet valintakokeesta, ja rahoitus vaatii jo jonkun vuoden kovan prässin tosi kovalla keskiarvolla tuossa koulussa koska siihen pääaineeseen otetaan vain kourallinen parhaita.

Vaasan rahoitukseen helpompi päästä, mutta onko tuo mitään verrattuna Aaltoon?

5

2896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hissa

      Tuo Aallon rahoitus on täynnä niitä ressulaisia jotka lukee 16 tuntia päivässä. Sama meno jatkuu työelämässä. Ei mielestäni sen arvoista vaikka vetävätkin keskimäärin kovempaa liksaa kuin vaikka lääkärit.

      • mursu15

        Nojaa. Itse en ole ressusta, enkä myöskään kirjoittanut edes yhtään mangaa, mutta pääsin silti rahoitukseen. Kaikki on kiinni siitä, paljon jaksat lukea mursuvuoden aikana. Asiat ovat samanlaista hauki-on-kala juttua mitä pääsykokeessakin oli, ja näin ollen rahoitukseen pääsy vaatii vain kovaa lukumotivaatiota ensimmäisen lukuvuoden aikana.


    • Kinnostunut

      Minkä takia sä haluaisit opiskella rahoitusta? Statuksen vai tulevan työn takia? Jos analyytikoksi haluat, niin kandee katella erilaisten finanssilafkojen rekryvaatimuskia.

    • Kjehkjehkjeh

      Finanssialan töihin ja koviin palkkoihin pääsee kiinni Haaga-Helian Finanssialan koulutusohjelmasta.

      • Anonyymi

        ei pääse


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe