Aalto-yliopisto Rahoitus

svenskt1

Onko realistista edes unelmoida paikasta Aallon rahoituksessa? Olen siis lukiossa ja kuullut huhua että jo pelkästään Aaltoon tarvii tosi kovat pisteet valintakokeesta, ja rahoitus vaatii jo jonkun vuoden kovan prässin tosi kovalla keskiarvolla tuossa koulussa koska siihen pääaineeseen otetaan vain kourallinen parhaita.

Vaasan rahoitukseen helpompi päästä, mutta onko tuo mitään verrattuna Aaltoon?

5

3368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hissa

      Tuo Aallon rahoitus on täynnä niitä ressulaisia jotka lukee 16 tuntia päivässä. Sama meno jatkuu työelämässä. Ei mielestäni sen arvoista vaikka vetävätkin keskimäärin kovempaa liksaa kuin vaikka lääkärit.

      • mursu15

        Nojaa. Itse en ole ressusta, enkä myöskään kirjoittanut edes yhtään mangaa, mutta pääsin silti rahoitukseen. Kaikki on kiinni siitä, paljon jaksat lukea mursuvuoden aikana. Asiat ovat samanlaista hauki-on-kala juttua mitä pääsykokeessakin oli, ja näin ollen rahoitukseen pääsy vaatii vain kovaa lukumotivaatiota ensimmäisen lukuvuoden aikana.


    • Kinnostunut

      Minkä takia sä haluaisit opiskella rahoitusta? Statuksen vai tulevan työn takia? Jos analyytikoksi haluat, niin kandee katella erilaisten finanssilafkojen rekryvaatimuskia.

    • Kjehkjehkjeh

      Finanssialan töihin ja koviin palkkoihin pääsee kiinni Haaga-Helian Finanssialan koulutusohjelmasta.

      • Anonyymi

        ei pääse


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe