Opintotukea ei saisi leikata, mutta porvarihallitus on jo tehnyt päätöksensä. Opiskelijoilta leikataan 80 euroa kuukaudesta ensi vuodesta lähtien. Asuntotuet on liitetty yleisen asumistuen piiriin, mikä on hyvä joillekkin opiskelijoille. Siis yksinasuville, kallissa asunnoissa ja pääkaupunkiseudulla asuville. Sen sijaan jos asut vaikka puolisosi kanssa yhdessä ja puolisosi saa tuloa, sinulta voidaan leikata koko asumistuki, mikä on mielestäni todella järkyttävää ja eriarvoistavaa.
Opiskelijat ovat muutenkin jo kyöhiä. Toki eivät opiskelijat tee mitään, joten ymmärrän, ettei heille anneta paljon rahaa. Mutta pitääkö siitä vähästä edelleen leikata? Hallitus laittaa turhaa rahaa vaikka mihin, eikä 80 euroa tunnu valtion budjetissa missään. Lisäksi opiskelijat käyttävät nämä rahat peruselämiseen, kuten ruokaan.
Ensi vaaleissa äänestän vasemmistoliittoa, tai ehkä juuri sosiaalidemokraatteja. He ainakin ovat köyhän puolella.
Minulle itselleni jää asumismenojen jälkeen 160 euroa rahaa. Nyt hallitus leikkaa siitä 80 euroa, joten minulle jää VAIN 80 EUROA kuukaudessa rahaa ostaa ruokaa, maksaa puhelinlaskut, ostaa bussiliput jne. En halua ottaa velkaa, koska se pitää maksaa takaisin. Jouduin kuitenkin sen jossain vaiheessa ottamaan.
Teen mielummin töitä kuin otan velkaa. Näin opintoni viivästyvät. Olen tehnyt töitä ja opiskellut samaan aikaan, se on todella kuluttavaa ja siinä väsyy tosi helposti. Lisäksi palkkaa ei saa tulla kovin paljon tai valtio leikkaa opintotuesta.
Olen myös käynyt dyykkaamassa. Olen tehnyt sitä nyt vuoden. Kerään roskakorista siis ruokaa. Sieltä löytää lähinnä leipää ja pullaa, perunoita ja porkkanoita. Joskus löydän mustuneita banaaneja, avokadoa tai joskus jopa valmisruokaa, jossa on viimeinen päivä menossa. Lyön sitten tätä pakasteeseen ja syön. Olen kuitenkin joutunut lopettamaan dyykkaamisen, koska mahani tulee tästä kipeäksi. Joten tulevaisuudessa elän pelkällä makaronilla, mikä on myös epäterveellistä, mutta mitä muuta voin köyhänä tehdä?
Onneksi vaalit ovat tosiaan lähellä ja voimme vaihtaa rikkaita suosivan hallituksen tasa-arvoa edistävään!
Opintotukea ei saa leikata
4
191
Vastaukset
- huhhuh_
Näin se on: "Asumistuki kohdentuu siten nykyistä harvemmille opiskelijoille ja niille, joilla on suuret asumismenot suhteessa tuloihin."
http://www.talouselama.fi/uutiset/nyt-se-varmistui-suomalaisia-opiskelijoita-odottaa-iso-muutos-ensi-elokuussa-6611348
Ja Suomessa pitäisi edistää tasa-arvoa :O - KoiraKoulutta
Onneksi löytyy rahaa ihan uusiin opiskelutukiin. Kokoomuksen Timo Heinonen ajoi ja sai läpi ihan uuden opintotuen. Agility eli koirakoulutus on nyt valtion tuen piirissä.
- HauvHauHau
Sitten vielä väitetään, että kansanedustajat muka eivät saisi mitään aikaiseksi.
- pelkks
Opiskelija on nettosaaja joka tapauksessa. Voisi olla niinkin, ettei mitään opintotukea olisi olemassa ja opiskelija puolestaan maksaisi lukukausimaksuna esim. 5000 euroa kaksi kertaa vuodessa koko opiskelun ajan.
Panisi ehkä harkitsemaan monen tutkinnon suorittamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1441790- 401708
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631440- 681315
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2181201Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791123- 711113
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää21990- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898