Hei! Olisko jollakin kokemusta staffordshirenbullterriereistä? Olen erittäin kiinnostunut rodusta ja haluaisin tietoa teiltä joilla sellainen jo on, että millainen perhekoira se on ja olisiko jossain hyviä keskustelupalstoja staffeista?
Staffi
Uljas
61239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
käy kattomassa rodun omilta sivuilta. Ja eri kennelien sivuilla on paljon tietoa.
http://www.staffordshirenbullterrieriyhdistys.fi
Meillä 6 kuukautta vanha pentu.Tulee erittäin hyvin toimeen 2 vuotta vanhan tytön kanssa.Tyttö saa kieputtaa koiraa mielin määrin.Suosittelen.
moikka!
mulla on kohta 8.v staffi. suosittelen staffia.
meillä on 15.v lapsi ja staffi on tullu aina juttuun lasten kanssa, mitä enemmän ihmisiä ympärillä sen iloisempi koira on. staffit tarvitsee paljon hellyyttä ja rakkautta!!
staffit on oikeita syli vauvoja!!!!!!!!!!(ainakin meillä on)staffit rakastaa koko perhettä yli kaiken.vielä kerran suosittelen!!!!!!!!!!
parempaa koiraa et löydä ku staffi...hommaa ihmees et kadu
Mulla on keväällä 3 vuotta täyttävä urosstaffi.
Ihmiset varotteli, ettei kannata ottaa staffia ekaks koiraksi.
Meillä on ihan mahdottoman hyviä kokemuksia staffista.
Luonteeltaan se on erittäin ihmisrakas, ehkä vähän liikaakin :) Se ottais murtovarkaatkin häntä heiluen vastaan.
Se on myös uskollinen ja kiltti (mitä nyt joskus hepulikohtauksia saa).
Ainut huono puoli staffissa (ainakin meijän staffilla) on se, ettei se tule samaa sukupuolta olevien koirien kanssa toimeen. Lähestulkoon aina, kun se näkee toisen uroskoiran, alkaa meijän staffi rähistä ja haluais päästä ottamaan vähän "miehestä mittaa". Mutta näitä tilanteita voi välttää. Esim. ei yksinkertaisesti mene koirapuistoon silloin, kun siellä on muita uroskoiria. Ja jos lenkillä tulee uroskoira vastaan, ottaa hihnaa vähäsen tiukemmalle.
Staffi on helppohoitoinen koira lyhyen turkkinsa vuoksi. Tosin talvella ja sateisella ilmalla meijän staffi EI TODELLAKAAN haluaisi lähteä ulos. Se on silti omistajankin kannalta ihan hyvä juttu :)
Kaiken kokoisten, -näköisten ja -ikäisten ihmisten kanssa staffi viihtyy. Myöskin se on hyvä koira asumaan esim. kerrostalossa, kun ei hauku lähes ollenkaan.
Suosittelen staffia, maailman paras koira kun on! :)
mene voimahali.fi ja siellä voimaeläimiin..löytyy staffipulina.