Ranskan Marine Le Pen HS:n haastattelussa

EU..ja..euro..pois

Ulkomaat
Marine Le Pen kutsuu HS:n haastattelussa perussuomalaisia avukseen – ”Rakennamme EU:n raunioille kansakuntien Euroopan”

Ranskan presidentiksi pyrkivä Marine Le Pen tahtoo lopettaa EU:n ja euron.

Hän on ehkä lähempänä onnistumista kuin moni uskookaan.

Puhujanlahjojensa lisäksi Marine Le Pen tunnetaan Ranskassa rajuista vaatimuksistaan. Hän haluaa järjestää EU-jäsenyydestä kansanäänestyksen, hylätä euron ja lopettaa maahanmuuton lähes kokonaan.
Häntä vihataan ja pelätään, mutta myös rakastetaan.
Yhä useampi ranskalainen ajattelee, että sosialisteja ja porvareita on kokeiltu, kokeillaanpa nyt jotankin uutta.

Le Penin mukaan maailma kääntää selkänsä ”totaaliselle” vapaakaupalle ja ”villille” globalisaatiolle, joiden puolustajana seisoo vielä toistaiseksi ”totalitaristinen” EU.

”Ihmiset ovat tajunneet, että se onnellinen globalisaatio, joka heille on myyty – rajojen katoaminen, ihmisten, pääomien ja tuotteiden vapaa liikkuvuus – onkin johtanut taloudelliseen romahtamiseen ja vakaviin siirtolaisuus- ja turvallisuusongelmiin.”

EU-komissiota johtavan luxemburgilaisherran Jean-Claude Junckerin mielipiteen hän sanoo olevan, että "kansojen äänestämisillä ei ole tarkalleen ottaen mitään väliä.”

Erityisesti Le Penin hampaankoloon on jäänyt vuosi 2005. Ranskalaiset sanoivat silloin kansanäänestyksessä ”ei” EU:n uudelle perustuslaille. Myöhemmin lähes samat periaatteet ujutettiin perussopimuksiin Lissabonin sopimuksessa.

”Kansakuntien Eurooppa” näyttää Le Penin kuvausten perusteella pitkälti yhtä kurjalta kuin Eurooppa toisen maailmansodan jälkeen.

HS

8

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsotaan-mitä-tapahtuu

      Jokatapauksessa muutosten aika on tullut,
      EU:n on kansakunnat pettyneet tosi pahoin,

    • Jos.ja.jos

      Jos ajat ja tavat muuttuu niin mennään mukana entä sitten, hajoamisen myötä meillä on tuntematon tulevaisuus eikö yhtään peloita, en löisi vetoa jostain paremmasta.

      • vain-parempaa-tulossa

        Suomen kohdalla ei voi tapahtua muuta kuin parempaa,
        jokatapauksessa jokin muutos tapahtuu,


      • Ei.takeita
        vain-parempaa-tulossa kirjoitti:

        Suomen kohdalla ei voi tapahtua muuta kuin parempaa,
        jokatapauksessa jokin muutos tapahtuu,

        Millä voit tietää sen olevan parempaa.


    • Talvisodanhenki

      Viisaita sanoja. On todellakin aika erote EU-rikollisten kiristyksestä. Viivyttely hankaloittaa tilannetta jatkuvasti, Suomella ei ole mitään mahdollisuutta taloudelliseen nousuun unionissa ollessa, jos täällä jotain tuottavaa saataisiinkin aikaan niin EU-rikolliset korjaa potin, raha ei jää Suomeen (mm. tullimaksuista 75% annetaan pois, miksi helvetissä?)

      Tärkein asia on saada umpihullu "pakolaisten" tänne kuskaaminen kertakaikkiaan seis. Rajat valvontaan ja pelleilylle loppu! Se ketä tänne päästetään EI VOI OLLA ulkopuolisten valtioiden päätettävissä - asian luulisi olevan kristallinkirkas jokaiselle täyspäiselle? Tämäkään välttämättömyys ei toteudu koska EU ja sen täysin sekopäiset johtajat, alkoholisti avaruusolennoille jutteleva Juncker ylipäällikkönään.

      Kusessa ollaan!

    • Ranskanvaalit

      Ennustajan vaalituloksen ,että le pen saa äänistä 44-48% ja jos näin käy niin selitys galluppien paikkaansa pitävyydestä alkaa.Uskon kuitenkin että kysymys on enemmän median puolueellisesta kysymys kuin äänestyskäyttäytymisestä.

    • Voi kun koittais aika kun persut ei olis hallitukses apupuolueena ,ja että miks haluan sitä?
      No siksi kun haluan nährä ketä syytetään kaikesta kun ei ole persuja tuhoamassa mailmaa.
      Se laittaakin vitsinikkarien älyn kovalle koetukselle , pikkasen haluaisin omaa ajattelua peliin ja paljon puhuttua älyllist rehellisyyt .

    • peukuuja-LYPENILLE

      Toivottavasti " mari lypeen " voittaa,
      suomen media on törkeä,
      tahallista väärää tai enemmänki kieroa manipulointia harrastaa,
      vaikka kaikki täysi järkiset ihmiset kyllä näkee ja kuulee missä eu politiikka oikeesti menee,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      124
      5288
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      184
      5261
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      214
      4132
    4. 218
      3356
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      123
      3158
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3064
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      19
      2941
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1894
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      162
      1835
    10. 61
      1379
    Aihe