Jo oli vesipullolla hintaa 8e. En yleensä ravintolahinnoista valita mutta tämä on kohtuuton. Sanoin sen myös ravintoloitsijalle. Vanhassa kaupungissa kyseinen ravintola mainostaa ,et oliko tässä elämäsi pihvi. Ei ollu mut elämäni kallein vesipullo. Olen sentäs vettäostanut n.18 eri maassa.
vesipullon
12
313
Vastaukset
- bonafides
Eipä tuonne Tallinnan vanhaan kaupunkiin kannat mennä ravintoloihin. Katsoo siellä museot ja muut nähtävyydet ja poistuu takavasemmalle kauemmaksi keskustasta. Ühiskaartin voi ostaa vaikka Stockmannilta tai kioskeilta. Yhteisliikenteen matka maksaa, jotain 1,6 egeä (ellei noussut), ja siinä on jotain tunnin vaihto-oikeus. Kelpaa koko Harjunmaalla. Pääsee tosi halvalla niin kauas, että melkein hirvittää. Jos menee Vanhassa kaupungissa turhauunona ostelemaan, niin kyllä he minunkin kokemukseni mukaan rokottavat hinnoissa. Kesällä meno yltyy vallan villiksi, kun laivoilla tulee 'keltanokkaturisteja' useasta maasta, eivätkä he tiedä hintatasoja. Kerrankin raatihuoneentorilla 'sisäänheittäjä', nuori nainen tarjoili terassipaikkaa, että tule nyt tänne terassille englanniksi. Kysyin puhuuko suomea? Ei, mutta ei edes viroa, koska oli englantilainen :) En viitsinyt aloittaa saksan kielellä. Jos haluaa maksaa korkeita hintoja noin yleensä, niin nokka kohti raatihuoneentoria. Kai siellä edullisiakin paikkoja on, jos osaa etsiä. Tietysti jos päiväristeilyllä, niin paikkoihin tutustumisaika on rajoitettu. Tallinna24.ee -sivustolta löytyy usein vihjeitä edullisemmista hinnoista. Suomenkielinen sivusto.
- bonafides
Tuo Ühiskaart kelpaa siis ratikoissa, busseissa ja trollikoissa.
Tässä esimerkkejä tarjonnasta kauempaa raatihuoneentorista:
https://päevapakkumised.ee/tallinn
Tässä joukkoliikenteestä. Oikeasta yläkulmasta voi valita kieleksi englannin.
http://kaart.tallinn.ee/Tallinn/Show?REQUEST=Main&lang=est&WIDTH=1129&HEIGHT=550 - Revi-Siitä
Tallinnassa on jo pitkään ollut Norjan hinnat ja ryssän palvelut!
- kallliis
Ja ravintolahan oli goodwin. Tuli kans käytyä. Paska paikka.
- kolera
Se on sitä vanhan kaupungin aluetta, josta juuri oli puhe/varoiteltiin.
- EI-EI-EI
Paska paikka koko Viro
kävin ensinmäisen ja viimeisen kerran - ParempaanMennään
EI-EI-EI kirjoitti:
Paska paikka koko Viro
kävin ensinmäisen ja viimeisen kerranNo nythän se on jo parempi paikka kun olet poissa sieltä pysyvästi!
- lafka22
ParempaanMennään kirjoitti:
No nythän se on jo parempi paikka kun olet poissa sieltä pysyvästi!
Joo, olen samaa mieltä, että Viro/Tallinna on ylipäätänsä mukava paikka vierailla. Ei ole pakko ängetä kaikkein turistivaltaisimpiin paikkoihin Virossa. Jo pienellä valinnalla/tutustumisella löytyy miellyttäviä elämyksiä. Ei mielestäni pidä odottaa liikoja mielikuvituksessaan. Mikä paikka tai maa se nyt on ei-ei-ei:n mielestä sitten niin kelvollinen?
- espoolainwn
EI-EI-EI kirjoitti:
Paska paikka koko Viro
kävin ensinmäisen ja viimeisen kerranKävitkö siis 'koko' Virossa samalla kertaa.
- jös_ses
ei vettä kuppiloista. Kotomaassakaan.
Ruokavalioon magnesium-sulfaatti kivennäisvesi Borjomi, pelastaa nestehukan
https://en.wikipedia.org/wiki/Borjomi_(water)
Ei Raatitorin laitaan
http://www.tallinna24.ee/artikkeli/446039-tassa-ovat-viron-parhaat-ravintolat-naiden-ravintoloiden-joukosta-valitaan - valikoimat
Kokemuksen kauttahan osaamme sijoittaa rahamme paremmin
http://m.viinarannasta.ee/- Kassi-Nasse
Miks ostaa vettä, kun edullisimin saa kirkasta laatutavaraa.
http://www.viinarannasta.ee/detail.php?id=26480
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578930IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116217Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661330Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61287- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78939Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676