Minulla tarkoitus eristää pakettiauton takatila. Ongelmana on tuo sisäseinien ja katon hikoilu.
Armaflex solukumi siihen olisi oiva ratkaisu, sillähän pinnoitetaan kosteutta hikoilevat vesiputket, hyvä niin mutta se on tuhottoman kallista.
Miten rakentamisessa käytettävät radonsuojamatto ja bitumikermi siihen sopivat.
Entä bitumi eli sokkelikaista, joka on kai aika samaa tuon bitumikermi.
Sokkelikaistaahan saa myös solumuovisena.
Olisiko mitään näistä siihen pellin hikoiluun.
kondersiovesi
3
203
Vastaukset
- Porno-Jalmari
Sisäpuolelle ruiskurappaus ja sillä hyvä.
- muistatuuletus
Ajattelisin, olipa materiaali mikä tahansa niin siellä pitäisi olla jonkinlainen tuuletusrako pellin ja eristeen välissä.
Itse tekisin niin, että jonkilainen teräsranka joka toimii samalla koolauksena ja tähän rankaan kiinnitettäisiin esimerkkinä liitteenä oleva tulppa märkätilalevy jossa on samassa lämmöneristys. No se voisi olla myös SPU-levy tai vastaava jossa eristämiskyky on parempi.
Tulppa on itsessään jo kovapintainen levy ja se voidaan päällystää suoraan esim. tapetilla tai maalilla. Kiinnitettäville kalusteille pitäisi tehdä oma tuentaranka levyn taakse.
http://www.tulppa.fi/tulppa-levy/tekniset-tiedot/
Myös eristetyn tilan tuulettuvuus pitää huomioida. - Urtsu
Entäpä jos laittaisit vanerit ja ruiskutat uretaanivaahtoa vanerin ja pelin välin täyteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791