Tarkoittaako tämä tyytymättömyys sitä, että tulee lakko, kun tietotekniikan palveluala jäi tuposta pois? Kunnon uskonsota puhdistaa ilmapiiriä kummasti...Veikataanko kuinka paljon lähtee väkeä pois ko. firmoista muihin parempiin hommiin? Historia osoittaa, että fiksut pärjää aina eikä kusipäille tehdä töitä...Vaikuttaa siltä, että kannattaa myydä nyt pois nokian ja tietoenatorin osakkeet pois?
LAKKO?
alapesun aika?
3723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi,
minä myin jo ne pois. Ostin tilalle sellaisten firmojen osakkeita, joilla ei ole yt-neuvotteluja menossa. Saattaa olla, että nämä pärjäävät pitemmän päälle paremmin. Minusta on kyseenalaista teettää liikaa töitä ihmisillä ja vaatia koko ajan lisääntyvää tulosta. Saattaa olla, että it-alan ihmisetkin joskus heräävät ja tekevät jotain oloilleen työpaikalla. Jatkuva epävarmuus rassaa.
Siis it-alan lakko. Kun on niitäkin firmoja, missä työntekijät ovat ihan tyytyväisiä työhönsä. Tuntuisi tyhmältä olla lakossa vain sen vuoksi, että kuuluu liittoon. Tosin liitosta voi tietenkin aina erota.
Suomessa on sen verran liikaa koulutettua IT-alan väkeä, joka haluaisi töihin millä palkalla hyvänsä. Ei silloin voi lakkoa alkaa, kun suurin osa alan väestä on villiä porukkaa, jota ei saada liittoon eikä lakkoon vaikka munatkin leikattas irti.
Jos joku porukka rupeaa lakkoilemaan niin rikkurointi onnistuu vaikka vaihtamalla alihankkijaa, tai siirtämällä Nokian tapauksessa enemmän työtä alihankkijoille.