henkilöllä diagnosoimaton fragile-X?

kehitysvamma22

www.youtube.com/niilo22

mitä sanoisitte? seuraavat videot kertovat aika paljon:

https://www.youtube.com/watch?v=61jX9Ju-9R0
https://www.youtube.com/watch?v=5oYgD538CA0 ja muut "niilo22:n viisauksia" -videosarjan osat

tämän viestin tarkoitus ei ole loukata niilo22:a, ainoastaan spekuloida ja saattaa hänet oikeiden palvelujen piiriin koska tuo henkilö ei todellakaan ole perusterve eikä kuulu työttömien orjatyötoimintaan kun ei selvästi ole työmarkkinoiden käytettävissä

8

4945

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terrapower

      Kyseessähän on ihan perus lesta Kempeleestä.
      Lestoille suojatöihin, kansa maksaa.

      • Pisupiisamirotta

        Ei oo mitään lestaa asiasta ei keskustella sen enempää


    • Aspergeri98

      Ei kuule taida olla lesta. Mutta vammaisten eikä neurologisesti sairaiden kustannuksella ei kannata leikkiä. Itse olen lievästi kehitysvammainen ja minulla Asperger. Autistitkin pitää hyväksyä sellaisina kuin he ovat.

    • Anonyymi

      Ihan selvä kehitysvamma :D

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos Juha Luuri lukee näitä niin komppaan Juhaa! Niilo kuvittelee työllistyvänsä suoraan palkkatyöhön. Maailma on muuttunut parissakymmenessä vuodessa niin ettei Niilo tule työllistymään edes palkkatuella. Ensin hän saa työkokeilun 3kk joka on käytännössä 2-3 arkipäivää viikossa 9€ aktiivipäivälle plus työmarkkinatuki. 3kk jälkeen voi saada tukipaikan jos ei ole mitään sairautta. Tai sitten yhdeksän euron kuntouttavan 2-3 pv viikossa niinkuin työkokeilun. Nykykäytännön mukaan toimi voi jatkua pieniä katkoja lukuunottamatta eläkeikään joka nyt on 64, mutta 24v päähän kukaan ei tiedä mitään.

      • Anonyymi

        Mielestäni Juha Luuri kertoi vain totuuden jota ollaan peitelty koko ikä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielestäni Juha Luuri kertoi vain totuuden jota ollaan peitelty koko ikä.

        Niin on kertonut!

        En tiedä mikä tuon Mikaelin paikka olisi! Sillä ei näy olevan mitään velvotteita työtoimintaan jossa hän olisi yhteyksissä sosiaalitoimeen ja kuntoutukseen.

        Olen kirjoittanut tuon 08.11.2021 21:25 kommentin. Jos hänellä olisi jokin työtoimintaa estävä/haittaava tekijä, niin ei hän olisi saanut sanktioita passiivisuudesta. YouTube taitaa vaan olla hallaa hänelle. Liian ammatillista tuo touhu!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe