Eilen aloittamani keskustelu "Exploriuksen hämärät kumppanit" on poistettu, MIKSI?
Avaus koski sisaryritys CETUSAA. Tämä State Departmentin langettamassa toimintakiellossakin ollut ruotsalaisyritys ylittää toistuvasti uutiskynnyksen maailmalla epämääräisellä toiminnallaan, josta esimerkkinä useita kommentteja ja uutislinkkejä tälläkin foorumilla.
Exploriukselle esitetty kysymys kuului:
Miksi Explorius käyttää edelleen yhteistyökumppanina Cetusaa maailmalla?
Ilmeisesti maajohtaja Anu Husu-Peltonen koki jälleen kommentin asiattomana ja vaati sen poistamista. Näinhän homma toimii Exploriuksella! Vastauksia ei tule, mieluummin perutaan vaikka infotilaisuuskin aloitushetkellä... (Mainittakoon, että tämä on yksi niitä kysymyksiä, joita olisimme halunneet esittää Turun info tilaisuudessa.)
Koska maajohtaja on aiemmin vastaillut jotain tällä foorumilla, en näe sääntöjen vastaisena esittää useiden mieltä askarruttavaa kysymystä. Cetusan kaltaisen yrityksen ollessa kyseessä, on kysymys täysin perusteltu!!! Muista "hämäristä yhteistyökumppaneista" voi lukea esimerkiksi Exploriuksen pedofiileja käsittelevästä ketjusta "Miksi Explorius?" (Useampaan kertaan yritetty sensuroida sitäkin keskustelua..)
En jaksa uskoa, että muilla kuin toimijoilla itsellään on tarvetta suojella ja peitellä tällaista toimintaa, joka kohdistuu alaikäisiin lapsiin.
Avaus koski sisaryritys CETUSAA. Tämä State Departmentin langettamassa toimintakiellossakin ollut ruotsalaisyritys ylittää toistuvasti uutiskynnyksen maailmalla epämääräisellä toiminnallaan, josta esimerkkinä useita kommentteja ja uutislinkkejä tälläkin foorumilla.
Exploriukselle esitetty kysymys kuului:
Miksi Explorius käyttää edelleen yhteistyökumppanina Cetusaa maailmalla?
Ilmeisesti maajohtaja Anu Husu-Peltonen koki jälleen kommentin asiattomana ja vaati sen poistamista. Näinhän homma toimii Exploriuksella! Vastauksia ei tule, mieluummin perutaan vaikka infotilaisuuskin aloitushetkellä... (Mainittakoon, että tämä on yksi niitä kysymyksiä, joita olisimme halunneet esittää Turun info tilaisuudessa.)
Koska maajohtaja on aiemmin vastaillut jotain tällä foorumilla, en näe sääntöjen vastaisena esittää useiden mieltä askarruttavaa kysymystä. Cetusan kaltaisen yrityksen ollessa kyseessä, on kysymys täysin perusteltu!!! Muista "hämäristä yhteistyökumppaneista" voi lukea esimerkiksi Exploriuksen pedofiileja käsittelevästä ketjusta "Miksi Explorius?" (Useampaan kertaan yritetty sensuroida sitäkin keskustelua..)
En jaksa uskoa, että muilla kuin toimijoilla itsellään on tarvetta suojella ja peitellä tällaista toimintaa, joka kohdistuu alaikäisiin lapsiin.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Explorius ei juurikaan tuo ilmi näitä yhteistyökumppaneitaan. Miksipä toisi, jos maine ja uutisointi on sitä mitä on esimerkiksi Cetusan kohdalla...
Monille vaihtareille tuleekin yllätyksenä, kun kohdemaassa asioista vastaa ihan joku muu kuin Explorius. Näin myös Exploriuksen Suomen toimisto ja Anu Husu-Peltonen pesee kätensä kaikesta vastuusta. Esimerkkejähän saamme kuulla ja lukea jatkuvasti!
https://www.adn.com/alaska-news/2016/10/17/clinton-emails-released-by-wikileaks-reveal-unlikely-exchange-over-workers-at-alaska-fish-processing-incident/
Ja suomalaisnuoren kokemus Explorius Cetusa toiminnasta:
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016102522460343_uu.shtml?orig_ref=http://keskustelu.suomi24.fi/t/14541247/exploriuksen-toilailut-iltalehdessa
Eiks Anu malta joululomallakaan pysyä erossa suolipalstalta?😉
Ketju on poistettu tälle palstalle kuulumattomana. Explorius tuskin lukee palstaa saati vastaa täällä sille esitettyihin kysymyksiin. Esittäkää kysymyksenne Exploriukselle suoraan, jos on kysyttävää.
Minä esitin ketjun poistoa palstalle kuulumattomana, enkä siis tosiaan ole mikään Anu enkä Mira tai Mara vaan tavallinen Jonna, jolla ei ole mitään tekemistä Exploriuksen kanssa asiakkaana eikä henkilökuntana tai osakkaana. Olipahan vain asiaton aloitus palstalla!
En mitenkään ymmärrä, että tuon tapaisia aloituksia tehdään uudelleen ja uudelleen tälle palstalle. Niitähän nimittäin löytyy. Asialla täytyy olla joku epätavallisen tyhmä häirikkö.
Suomi24 on keskustelufoorumi ja tiedoksesi, että Exploriuksen Suomen maajohtaja Anu Husu-Peltonen on esitellyt itsensä tällä palstalla, ottanut osaa keskusteluun ja aloittanut kommenttiketjuja. Väittämäsi, ettei Explorius lukisi, saati vastaisi täällä esitettyihin kysymyksiin, ei siis pidä paikkaansa!!
Viime aikoina Explorius on tosin keskittynyt enemmän sensuriin... Törkytoiminnan paljastavat kommentit ja kysymykset haluaan pois silmistä. Samoin kommentoijat! Haluatko lisää esimerkkejä? Julkiset info tilaisuudet perutaan aloitushetkillä, jotta vältytään ikäviltä kysymyksiltä. Exploriuksen fb sivuilta poistetaan kysymykset ja estetään kritiikkiä antaneiden pääsy sivustolle, lopulta poistetaan koko arvosteluosio, kun on maajohtajan mielestä saatu liikaa negatiivista palautetta... jne.
Maailmalla uutisoidut asiat Exploriuksesta, sekä kyseisen lafkan sisaryritysten toiminta, antaa aihetta lukuisiin kysymyksiin, joihin minulla on asiaa käsittelevällä aihealueella oikeus samoin kuin kaikilla heillä, jotka suunnittelevat vaihtoon lähtöä kyseisen puljun kautta!!!
Kysymys on alaikäisten nuorten turvallisuudesta ja terveydestä. Ikävää, jos haluat eliminoida siitä käytävää keskustelua.
Olisitkohan sitten vaikka sukua näille järjestöläisille vai valehteletko vain sujuvasti kuten järjestöillä on tapana? Kun otat oikein asiaksesi tulla häiritsemään tosiasioiden julkituontia ja vielä haukkumaan kirjoittajia. Sinun kommenttisi pitäisi ilmoittaa asiattomaksi, mutten jaksa nähdä vaivaa, koska yleisö näkee meiningin järjestöjen puolelta
Miksi näet tällaiset kysymykset palstalle kuulumattomina? Eikös palstan aiheena ole nimenomaan vaihto-opiskelu?
Miksi et sallisi kirjoittajien pohtia heitä huolestuttavia kysymyksiä aihealueelta?
"Esittäkää kysymyksenne suoraan Exploriukselle" ei toimi. Vastauksia ei tule, kuten iltalehden toimittaja Pehkonenkin sai tuta. Explorius kieltäytyi tyystin vastaamasta kysymyksiin.
Mitä tämä kertoo toiminnasta ja sen luotettavuudesta? Jokainen päätelkööt!
Toivottavasti jokainen vaihto-ohjelmaa Exploriuksen kautta suunnitteleva ymmärtää kuitenkin oman etunsa ja turvallisuutensa nimissä vaatia kattavia vastauksia.
Heh-heh! Ei täällä mitään keskustella vaan haukkua räksytetään kuorossa. Samat jutut aina vain uudelleen, lisäksi kaivetaan esiin uusia tapauksia vaikka toiselta puolelta maailmaa.
Jos Explorius ei vastaa esittämiinne kysymyksiin, kun ne esitetään sille omilla yhteystiedoilla, miksi se vastaisi anonyymeille räksyttäjille tällaisella palstalla? Ja jos Explorius onkin joskus täällä vastannut, niin ehkä siellä on sen verran viisastuttu, ettei tällaista anonyymiä haukkumispalstaa kannata seurata eikä varsinkaan vastata pahantahtoisiin kysymyksiin.
Minä en millään tavoin puolusta huonoja toimintatapoja, joita Exploriuksella ehkä on. Mutta sen sen parempia tapoja ei näytä olevan täällä "keskustelevillakaan".
Hoplaa! Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa!
Voin kertoa, ettei pyydettyjä vastauksia ole saatu Exploriukselta nimellä eikä ilman nimeä. Mistä se mielestäsi kertoo?
Exploriuksen omistajan vaihtaritoiminnassa vaikuttaneille on kautta aikojen jaettu jos jonkinlaista syytettä ja tuomiota.. Jos esimerkiksi vaihtariyrityksen managerina on toiminut vuosikausia pedofiili, joka on käyttänyt hyväkseen vaihtareita, ihmisillä herää ymmärrettävästi kysymys, miten se on ollut mahdollista? Samoin Scranton skandaalin yhteydessä hämmästellään, miten nuorten kaltoin kohtelu epäinhimillisissä oloissa saattoi jatkua vuodesta toiseen. Miksi nuoria ei uskottu? Annat siihen itse jokseenkin suoran vastauksen... Ihmiset vaiennetaan ja leimataan tyhmiksi häiriköiksi, jotka haukkua räksyttävät kuorossa jne. Näin toimivat järjestöt silloin ja näin toimivat järjestöt nykyisin. Sietäisitte hävetä!!!
Joo, järjestöt ovat tosiaan syyttömiä kaikkeen!😂 Kaikki ikävät kirjoituksethan ovat vain tyhmien ja nimettömien ihmisten pahansuopaisuutta. "Aiheettomia syytöksiä", kuten maajohtajakin kävi toteamassa tällä palstalla.
Ai niin, kritisoida ei saa ja omista ikävistä kokemuksistaan tulee vaieta!!! Erilaisin konstein Explorius yrittääkin ihmiset vaientaa.. On ihan sopparilomakkeetkin sitä varten ja jos meinaa ikinä edes muodollista ja mitätöntä korvausta saada, on blogit suljettava ja asioista vaiettava.
Tiedoksi negatiivisella tuloksella Exploriusta Suomessa luotsaavalle Anu Husu-Peltoselle, että seuraamme silmä tarkkana toimintaanne ja tuomme julki kaikki toiminnassanne ilmenevät väärinkäytökset!! Niitä ei todellakaan tarvitse kaivaa vuosien takaa ja toiselta puolen maapalloa..
Tarkennus!
Explorius omistajan Tom Ericssonin vaihtaritoiminnassa on jäänyt kiinni USEITA pedofiileja, jotka ovat toimineet niin aluejohtajina, aluevalvojina kuin hostaajinakin! Kts. "Miksi Explorius" -ketju!
Liian monet nuoret ovat kärsineet ja traumatisoituneet. Heitä ei uskottu. Hekin varmaan räksyttivät kuorossa pahantahtoisina...
Miksi ei jälkeenpäinkään saisi kysyä, Miksi Explorius?! Miksi se on mielestänne asiatonta?
Noo niiin, näin sitä pitää!😂 Taitaa siellä toimiston nuorilla siintää silmissä kenties kesällä hakuun tuleva kantrimanitzerin pesti? Joku fiksu heistä on nyt päättänyt korjata pointsit himaan puolustelemalla Coploriusta oikein olan takaa ja astuikin rassu miinaan....💣
Voi, voi, voi.... Ettekö koskaan opi mistään mitään.....
Exploriuksen ja CETUSA:n toiminta melko globaalia. Tietenkin silloin tapauksia on eri puolilta. Samat kuviot toistuvat valitettavasti ja kuluttajienkin kannattaa tietenkin olla globaaleja. Ja samoista asioista voi keskustella ja on aihettakin.
Joidenkin mielikuvitus toimii sairaan hyvin!
Melkein aina myös vastaavanlainen kommentti häiriköistä tai kuororaksutuksesta tai muusta kun uusi kriittinen ketju avataan.......Voisi luulla että joillakin on kova kiire ja tarve puolustella toimintaa. Ymmärrän jos matkaa suunnittelevat tai pulaan joutuneet ja kaltoin kohdellut nuoret ja omaiset hakevat tietoa ja lukevat näitä sivuja mutta mistä syystä muut? Ei se tietenkään onneksi ole kiellettyä. Mitä useampi hankkii monipuolista tietoa ja ymmärtää varoa näiden huonomaineisten yritysten markkinointia ja houkutuksia (esim Soft Landing Camp), sitä parempi.
"Miksi näet tällaiset kysymykset palstalle kuulumattomina? Eikös palstan aiheena ole nimenomaan vaihto-opiskelu?"
Kysymys oli esitetty Exploriukselle. Tiedät oikein hyvin, ettei kyseinen firma keskustele eikä vastaa tällä palstalla. Siksi kysymys ei kuulu tälle palstalle, vaikka sivuaakin vaihto-opiskelua. Poistamisvaatimus on siten täysin ymmärrettävä.
Paitsi, että kyseinen firma on keskustellut ja vastaillut tällä palstalla, minkä tiedät itsekin! Miksi yrität väittää muuta?!
Taidat olla järjestöläinen kiivaasta kiistämisestä ja valehtelusta ja päätellen...
Ps. Keksipä joku muu nimimerkki!😉
Sinähän se varsinainen kiistäjä ja valehtelija olet. Kuvittelet lisäksi olemattomia, kun odotat, että Explorius täällä sinun kanssasi ryhtyisi keskusteluun.
Sinulle muuten nimimerkkisi sopii tavattoman hyvin!
En todellakaan halua olla temisissä näiden huijareiden kanssa enkä odota heiltä yhtään mitään. Tuon vain varoituksena esiin Exploriuksen toimintatapoja muille. Näin se totuus valkenee, halusittepa sitä tai ette.
Luin CFFES:n sivuilta Exploriuksen yhteistyökummanista CETUSA:sta ja Alaskan tapauksesta. Meidän nuori keskeyti vaihtovuotensa syksyllä 2015. Emme hyväksyneet Exploriuksen alhaista tarjousta ja emmekä halunneet vaieta asioista vaan veimme asian eteenpäin. Sekä meidän nuoren tapauksesssa että toisessa vastaavanlaisessa tapauksessa oli CETUSA Exploriuksen yhteistyökumppanina. Molemmissa tapauksissa myös sama tukihenkilö ja maanjohtaja Exploriuksesta (Sverige) sekaantuneena tapahtumiin. Explorius ja CETUSA toimivat törkeästi ja epäammattimaisesti . Näiden sivujen avulla ymmärsimme missä mentiin. Aloimme valitettavasti keräämään todisteita liian myöhään ja vasta siten kun tajusimme että tahtoa ja taitoa ongelmien ratkomiseen ei löytynyt. Emme ikinä voineet kuvitella että alaikäisiin kohdistuva toimita voisi olla niin häikäilemätönta ja ala-arvoista. Todisteiden avulla saimme ainakin osittain oikeuden puolellemme. Nyt kuulumme varoittajien joukkoon ja kehoitamme muita ottamaan selvää asioista.
Tiedämme vielä kolmannen pöyristyttävän kohtelun kohteeksi joutuneen tytön joka keskeytti vaihtovuotensa syksyltä 2015. ISE (Las Vegas) siinä tapauksessa Exploriuksen yhteystyökumppani. Hän ei vienyt asiaa eteenpäin ja blogikin on suljettu.
Uusia ketjuja tarvitaan sitä mukaa kun uusia asioita, aspekteja ja kysymyksiä tulee esille. Nyt esim tuo uutinen CETUSAsta. Jos epäammattimaisuus ja törkeä alaikäisten kohtelu lasketaan häirikön piirteisiin niin häiriköitä voi alkaa muualta hakemaan. En kuitenkaan halua liittää etikettejä yksittäisiin ihmisiin. Yksittäisillä ihmisillä on vastuu teoistaan mutta haluan ennen kaikkea kohdistaa kritiikin yritystä kohtaan. Toimitavat ja tyyli vaikuttaa jatkuvan vaikka työtekijät varmaan vaihtuvat. Myös Exploriuksen yritysnimi on vaihtunut sitä mukaa kun skandaaleja on tullut mutta omistaja on sama.
En laske itseäni yhtään sen enempää häiriköksi kuin ketä tahansa muuta. Monen vuoden koulutuksen ja yliopistotutkinton jälkeen olen ollut pidetty työntekijä kolmekymmentä vuotta akateemisella alalla, ja ollemme kasvattaneet lapsemme normaaleiksi kansalaisiksi ja pitäneet huolta myös muiden lapsista (olleet esim. hostperheenä).
Näillä huonomaieisilla yrityksillä on toimitaa monissa maissa. CSFES on olemassa. Kuluttajana jää helposti alakynteen näiden yritysten kuorissa. On ehkä aihetta kuluttajien myös auttaa toisiaan enemmän?
"Hommat hoitoon" on oikeassa kohdistaessaan kritiikkiä yrityksiin. Kyllä se on yrityksen johto, joka luo arvot ja tekee linjaukset toiminnan suhteen. Mitä tämä osoittaa? -Totaalista välinpitämättömyyttä nuorten kärsimysten suhteen! Juuri sen, mitä uutiset ja ihmiset kokemuksineen tälläkin palstalla kertovat...
Alalla työskentelevät moraaliltaan rappeutuneet, (mieli)valtaa käyttävät ja rikollismieliset yksilöt. Näillä ominaisuuksilla varustetut henkilöt kykenevät työskentelemään johdon asettamien päämäärien eteen häikäilemättömästi ja ilman omantunnon ääntä. He myös pysyvät alalla, vaihtaen korkeintaan vaihtoyrityksestä toiseen. Tunteettomasti toimien saattaa pärjätä vaihtaribisneksessä, mutta entä sen jälkeen? Monellako näistä miroista ja anuista käy mielessä, että nimi on jokseenkin mennyttä työmarkkinoita ajatellen.
Yritysten omistajat hyväksyvät täysin nuorten törkeän ja sairaan kohtelun ehtymättömän rahavirran takaamiseksi. Mikäli toimintaa olisi haluttu kehittää ja virheistä haluttu oppia, olisivat niin Tom Ericsson, Lars-Olof Christer Magnusson kuin Bertil Hultkin kääntänyt jossain vaiheessa kurssia ja tehnyt jotain näiden jatkuvien ikävien uutisten vähentämiseksi.
Nuorten vahingoittaminen ei näitä herroja kiinnosta. Esimerkiksi STS:n ruotsalaisjohtoon on oltu yhteydessä ja tiedotettu Suomen maajohtajan edesottamuksista. Maajohtaja Mira Silvosen erottaessa toistuvasti vaihto-oppilaitaan kyseenalaisin perustein ja ajautuessa jatkuvasti kuluttajariitalautakuntaan sekä käräjille asiakasriitoineen, hän jatkaa toimessaan nauttien johdon luottamusta! Tämä kertoo koko konsernin toimintaperiaatteista ja arvoista kautta linjan ja kautta maailman.
Yksittäinen henkilö saa minulta etiketin otsaansa siinä vaiheessa, kun tietoisesti, laskelmoidusti ja vilpillisesti kohtelee alaikäistä kaltoin. Näin on toiminut STS:n Mira Silvonen ja Exploriuksen Anu Husu-Peltonen. Törkeyksiensä jälkeen he kieltäytyvät kylmästi antamasta edes vastauksia ja jatkavat kohti uusia rikkomuksia ja uusia valheita.
Explorius antaa fb sivuillaan näköjään mallia sallituista kysymyksistä:
- Millainen on Halloween Amerikassa?
- Mitä tehdään koulun "land labissa"?
- Mitä voi Britanniassa harrastaa?
- What is school like in New Zealand?
- Mitä kaikkea voi harrastaa eri kohdemaissa?
...
Exploriuksen toimintaa koskevat kysymykset on kielletty pahantahtoisina ja niitähän esittävät vain tyhmät, räksyttävät ja häiriintyneet...
Että näin! Mahtavaa toimintaa Explooorius!
Lisää sallittuja kysymyksiä:
- Miksi kannattaa lähteä vaihto-oppilaaksi?
- Miksi Explorius?
- Milloin kannattaa lähteä vaihto-oppilaaksi?
- Miten valitsen kohdemaan?
- Kuinka hyvin pitää osata paikallista kieltä?
- Millaista on asua isäntäperheessä?
- Onko kokeet vaikeita?
- Mitä kotiinpaluun jälkeen?
...
...ja KIELLETTYJÄ kysymyksiä:
- Exploriuksen toimintaa tarkentavat kysymykset
- Yhteistyökumppanit
- Yhteistyö Cetusan kanssa
- Tuomiot
- Pedofiilit
- Toimintakiellot useilla sisaryrityksillä ja yhteistyökumppaneilla
- Scranton skandaali
- Isäntäperheiden minimikriteerit (ei ole)
- OPH:n suositusten noudattaminen
- Varoituskäytäntö
- Korvauskäytäntö
jne.
Kannattaa ehdottomasti selvittää ennen kuin huomaa olevan myöhäistä!
Anu, mites olet saanu lippuja kaupan? Kiva, kiva! Palaatko keväällä ruoriin vai jatkatko omassa yrityksessä? Expon pyörittäminen tappiolla onnistuu erkiltäkin joten ei sota yhtä miestä kaipaa!
Explorius ei keskustele eikä vastaa kuin valikoidusti ja haluamiinsa kysymyksiin, mitä kohdemaassa voi harrastaa, käytetäänkö koulupukua jne.
Ellei kuluttaja saa haluamiaan vastauksia yrityksen järjestämissä info tilaisuuksissa, yrityksen nettisivuilla, yrityksestä kysymällä eikä mieltä askarruttavia kysymyksiä toiminnasta saa pohtia keskustelufoorumeillakaan, niin mitä ehdotatte ratkaisuksi?
Mikäli yritys kieltäytyy vielä toimittajankin edessä vastaamasta toimintaansa liittyviin kysymyksiin, näen tilanteen huolestuttavana. Kuluttajan tulisi nähdä tällainen meininki hälyttävänä signaalina ja kiertää kaukaa tällainen yritys!
Yleensä yrityksen vastuuhenkilö on velvollinen antamaan vastauksia, mutta mitä tekeekään Explorius maajohtaja? Julkiseksi mainostetun infon kynnyksellä meni löysät housuun ja hän perui koko tilaisuuden! Anuleenan lehtijutun aikaan hän lymyää taka-alalla vältellen nimensä ja asemansa julkituloa ikävän jutun yhteydessä ja esittelee maajohtajana Saara Smithin, joka ei ole ollut vastuussa Anuleenan tapauksesta.
Tämä se on sitä vastuunkantoa vimpan päälle! Hienoa Explorius! Hienoa Anu! Odotan mielenkiinnolla tämän vuoden tulostanne.
Ajatella, että joku on niin kiintynyt tuohon Exploriukseen, että odottaa mielenkiinnolla tämän vuoden tulosta. On sekin elämää!
Tappiollisenahan tuo pyörii.... Kohta on laulu seis👍🏻Kannattais varmaan toimistoväen alkaa pikkuhiljaa etsimään muita hommia.
Minäkin odotan ja toivon vaihtarikärjestöjen loppua. Sellaisen sanoinkuvaamattoman helvetillisen kokemuksen meillekin möivät. Juuri näihin aikoihin kaksi vuotta sitten. Palautuu flash backinä ajoittain nuo hirvittävät ajat. Ei nämä ikinä unohdu ja palavasti edelleen haluan tiedottaa koko maailmalle näitä asioita.
Pankaapa merkille, että jokaisen julki tuodun helvetillisen vaihtokokemuksen jälkeen on maajohtajien päät pensaassa! Niin piileskeli Husupeltonen Anuleenan iltalehden jutun yhteydessä, vaikka vastuu tapauksesta kuului hänelle! Samoin piileskeli Mira Silvonen, kun tuli telkkarista dokkari missä kaksi sts vaihtaria kertoi painajaismaisista kokemuksistaan. Maajohtajaksi nimettiin väliaikaisesti Eija Sinisalo, joka ei ollut missään tekemisissä sts:n kanssa tyttöjen vaihdon aikaan.
Mira ja Anu, siinä meillä kaverukset ilman vastuuntuntoa.
No kyllä varmaan kaikkien kuluttajien elämään mahtuu enimmäkseen muuta. Asioiden seuraaminen, lukeminen, kirjoittaminen ja informaation levittäminen ei somen kautta vie montaakaan sekunttia.
Kyllähän tuo vaihtoon lähtö on pitkälti opiskeluajan haaskausta. Ehtii hyvin matkustelemaan omatoimisestikin, eikä tarvitse kärsiä sijaisperheistä yms kököstä.
Juuri näin ja säästyy iso summa rahaa!
Vielä reilu vuosi sitten ajattelin toisin mutta nyt alan olemaan samaa mieltä opiskelija-miehen kanssa. Rahat ja kokonainen kouluvuosi voi mennä kankkulan kaivoon. Ja pahimmassa tapauksessa terveys pilalle - ja henki mennä. Hostperheitä ei aina niin huollella valita. Meidän nuori olisi varmaan voinut aika huonosti jos ei olisi saanut tuntitöitä vaihtovuoden keskeytyksen jälkeen. Asioita on puitu useaan otteeseen ja on yritetty päästä eteenpäin. Hän ei jaksanut jatkaa samassa lukiossa missä vanhat koulukaverit nyt ovat ylemmällä luokalla. Jos laskee vaihtovuoden hinnan ja hukkaan menneen kouluvuoden (= tulevan tulovuoden) yhteen alkaa summa olla aika huikea. Sillä summalla voi matkustella tai opiskella esim. yliopiston kautta aika kauan. Miettikää tarkkaan mihin aikanne ja rahanne laitatte! Ja minkä yrityksen tai järjestön valitsette jos päätätte lähteä vaihtoon. Onnea valintoihin!
Explon hintojen päälle tulee vielä tonni-pari lisää. Ja jenkeissä vastaanottava järjestö on joku paikallinen (esim. ISE tai ICE, itselläni oli ISE) joka lisää esim. sitä riskiä että joudut johonkin paskaan perheeseen kotiorjaksi, sua ei kuunnella ja lopulta potkitaan maasta pihalle. Plus vaihtarivuoden jälkeen pääsee vaan niiden markkinointisähköpostilistoille. Mua on vain ruvennut näin jälkikäteen vaan vituttamaan että valitsin explon.
No voi, voi!
20-30%++täytyy+niiden+mainos+hintoihin+lisätä.+Siitä+on+kirjoiteltu+muuallakin,+esim+Tanskassa.+Hinnat+pistetään+alhaiseksi,+ja+yllätykset+tulee+myöhemmin+kuluttajalle.+Hyvä+markkinointikeino+muiden+houkutuksien+(Soft+Landing+Camp)+lisäksi.+Halvalta+näyttää+mutta+kannattaa+tosiaan+varoa!++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++Jos+keskeyttää+vaihtovuoden+joutuu+itse+myös+lisiä+kotimatkasta+maksamaan.+Niin+kävi+meildän+nuorelle.+Loppuhinnaksi+tuli+noin+11000++ja+siihen+päälle+vielä+viisumimaksut+ja+terveystarkastus-+ja+taskurahat.++Kehoitamme+kaikkia+ottamaan+tarkkaan+selvää+asiosita.+Lukekaa+näitä+ketjuja,+lehtijuttuja,+kuluttajariitalautakunnan+päätöksiä+jne+yrityksiltä+saadun+tiedon+(=mainonnan)+lisäksi.
Voisiko+joku+kuvitella,+että+esitehinta+kattaisi+kaiken,+jopa+taskurahat?+Ei+kai+niin+hölmöä+olekaan.
Kyllä+kuluja+tulee+vähintään+30+%+lisää,+monella+enemmänkin.+Jopa+tuplat+on+helposti+mahdollista,+mutta+ei+tietenkään+välttämätöntä.+Riippuu+hyvin+paljon+siitä,+mihin+omalla+perheellä+on+varaa+ja+halua.+Itse+en+pitäisi+kovana+loppuhintana+vuodesta+mitään+alle+30.000.
Minusta taas eurokin on liikaa ns. Vaihto-oppilasjärjestöjen törkymatkoista ja törkyvaihtarivuosista!
Älkää menkö vaikka ilmatteeks saisitte tai teille maksettais.
Itsekin voi matkustaa ja saa sentään itse valita majoituksensa tason.
On nää vaan niin törkeitä. Kehtaavatkin laittaa nuoret vaaroihin ja varastaa vanhemmilta tuhansia euroja!!!!
Sinulle+"niinsuhteellista"...
Tiedätkös,+että+näiden+huijarijärjestöjenkin+markkinoinnin+tulisi+olla+lainmukaista!!!
Ei+riitä,+että+nettisivuilla+ja+esitteissä+ilmoitetaan+pelkkä+vaihtovuoden+hinta!+Kaikki+pakettiin+kuuluvat+pakolliset+kulut+on+eriteltävä!!!+Laki+sanoo+selvästi,+että+tietoja+jotka+voivat+vaikuttaa+kuluttajan+ostopäätökseen+EI+SAA+jättää+kertomatta+ja+erittelemättä!!!
Kysymys+on+merkittävistä+ja+pakollisista+lisäkuluista+(ei+siis+taskurahoista),+jotka+nämä+haaskat+jättävät+tarkoituksellisesti+erittelemättä!!!+Stipendit+ja+alennukset+tuodaan+kyllä+näkyvästi+esiin.+
Ksymys+on+mielettömistä+lisistä+ja+usein+perusteettomista+hinnan+korotuksista+vielä+lähtöhetkillä,+joten+järjestöjen+tapa+pimittää+kuluja+on+laitonta!!!+On+näköjään+aihetta+taas+puuttua+tähänkin+puoleen+toiminnassa+ja+tehdä+kuluttaja-asiamiehelle+ilmoitus+järjestöjen+markkinoinnista.+Pikaisesti+katsomalla,+on+selviä+lainvastaisuuksia+yhdellä+jos+toisella+järjestöllä.
Järjestöjen+mielivaltaa+ja+piittaamattomuutta+kuvaa+tosi+hyvin+taas+tämäkin+kommentti+kuinka+kaikki+on+niin+suhteellista!++Eli+30%+yllättävä+hinnankorotus+olisi+ok..+Olisit+nyt+vielä+maininnut,+kuinka+siisteyskäsityksiäkin+on+niin+monenlaisia.
En+laskenut+taskurahoja+enkä+myöskaan+viisumimaksuja+ja+terveystarkastusta+enkä+muita+kuluja+mitkä+ovat+ylimääräisiä+kun+kirjoitin+20-30+%+lisäyksestä+mainos+hintoihin.+Laskun+hinta+nousi+roimasti+esim+ylimääräisien+poltoainemaksujen+jne+takia+(+polttoaineen+hinnat+oli+laskeneet+syksyllä+2015+kun+nuoremme+lähti+matkaan).
Tein+ilmoituksen+täkäläiseen++Kilpailija-ja+kuluttasuojavirastoon.+En+ole+katsonut+onko+hinnoituksiin+tullut+parannusta+Ruotisissa.++
Tehkää+ihmeessä+ilmoituksia+myös+Suomessa+jos+hinnoitus+on+harhaan-+johtavaa,+ja+pyytäkää+korvauksia+jos+sopimuksia+rikotaan.+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++Sopimusten+mukaan+ruuat+(ei+koululuonaat)+ja+koulukuljetukset+kuuluu+hintaan.+Jos+saa+perheen+joka+ne+peruskulut+mitkä+sopimukseen+kuuluu+niin+suositusten+mukaisilla+taskurahoilla+kyllä+pärjää.
Näin+"yllätyskuluista"+informoidaan+ja+näistä+kehittyy+yhtäkkiä+10-30%+lisää++lähtöhintaan.+
"Explorius+reserverar+sig+för+ändringar+i+programmet+och+avgiftsändringar+pga+ändrade+valutakurser,+transportkostnader,+skatteförändringar+och+andra+orsaker+som+ligger+utanför+Explorius+kontroll.+Flygplatsskatter+och+eventuella+andra+flygtillägg+tillkommer.
Priserna+för+2017/18+är+i+SEK+och+baserade+på+valutakursen+per+2016-05-04."
Kiellettyjen kysymysten ketjussa näytti olevan Exploriukselle suunnattua viestiä. Laitetaanpas vielä tähänkin, jos vaikka saatais heilahtamaan pikkiriikkisen sinne laillisempaan suuntaan sitä toimintaa:
"Järjestöille vielä... Mitäs sanookaan kilpailu- ja kuluttajavirasto markkinoinnissa annettavista tiedoista? Muistaakos Anu? Menikös se niin, että: Markkinoinnissa ei saa jättää antamatta oleellisia tietoja." Noo, niinhän se menee!😊 ja tarkoittaa sitä, että mikäli asialla on merkitystä asiakkaan ostopäätökseen, on se kerrottava.
Joten viitsisitkös Anu siellä lipun myynnin keskellä lisäillä näitä oleellisia tietoja Exploriuksen sivuille!? Aloitapa vaikka ilmoittamalla rehellisesti yhteistyöjärjestönne kohdemaissa ja vakuutusyhtiö, jonka myöntämää vakuutusta käytätte eli pakkomyytte asiakkaillenne!"