Just a thought.
Hirveän raskas monivaiheinen rekrytointi ja kaikki valmentautuminen siihen. Prosessin läpi pääsee muutama prosentti hakijoita. Työssä palkka kuitenkin on alle suomalaisten mediaanin, jos päivärahoja ei lasketa. Päivärahat taas eivät kerrytä eläkettä.
Miksi ette hakeudu ulkomaille töihin? Moni amk-restonomikin suorastaan revittäisin manageritason tehtäviin tienaamaan todella kovia ansioita useassakin maassa.
Aivan käsittämätöntä hypetystä koko lentoemännän ammatin kanssa. Joskus vuosia sitten haaveilin Finnairilla työskentelystä, mutta onneksi ei tullut edes tilaisuutta hakea. Nytkin suomalaisissa tutuissa on pari kurssille hakijaa. On kuitenkin niin paljon mukavampi tienata hyvin ja matkustella rennosti vapaa-ajalla. Ulkomailla pysyvästi asuminen muutenkin kehittää ihan eri tavalla kielitaitoa. "Tavallisissa" töissä voi kokea tekevänsä kognitiivisesti haastavaa ja aidosti kiinnostavaa työtä. Varsinkin keski-ikäiselle tai perheelliselle jatkuvat aikaerorasitukset ym. käyvät todella raskaaksi. What's the point? Arvostan kyllä lentoemäntiä suuresti, mutta en tajua ammatin suosiota. Itse parikymppisenä haaveilin siitä varmaan lähinnä matkustelumahdollisuuden ja kuvitellun ammatin glorian vuoksi. Vähän tiesin elämästä silloin.
Mikä siinä Finnairin lentoemon työssä kiinnostaa?
2
358
Vastaukset
- se.kiinno
Onhan siinä kuitenkin hohtonsa, mielikuvissa. Koulutus on lyhyt, työ helppoa. Jokainen ei pääse lentoemännäksi, siis tiettyä eliittijoukkoa ovat.
Se hohde juontuu ehkä aikojen takaa, aikojen, jolloin kuka vain ei lentänyt. Harvempi oli koskaan käynyt ulkomailla. Se on sellaista selittämätöntä taikaa, että lentoemännälle on mahdollista sellainen, mikä on useimpien ulottumattomissa.
Työ matkustamossa sinänsä tuskin on kovin kiinnostavaa. Mutta ne muut asiaan liittyvät puolet houkuttelevat. Ajattele, lentoemäntä on kaunis, kohtelias, fiksu, osaa kieliä, näkee maailmaa laajalti.- airportstaff
Olen aikalailla samaa mieltä. Olen itse ollut jo pitkään lentokentällä töissä ja näen päivittäin lentoemäntiä, eri yhtiöiden henkilökuntaa ja muutoinkin olen paljon eri miehistöjen kanssa tekemisissä. Tiedän että työssä harvoin on nykypäivänä enää glamouria, kuten muutama vuosikymmen sitten, mutta silti olisin valmis lähtemään lentoemännäksi. Lisäksi joidenkin ihmisten silmissä kuitenkin edelleen lentoemännän ja kenttähenkilökunnankin työssä on vielä ripaus glamouria. ;) Olen myös huomannut, että ilmailualalla vallitsee todella hyvä ja yhteisöllinen henki, alalla työskentelee paljon samanhenkistä porukkaa! :) Edelleenkin ilmailualassa vain on jotain kiehtovaa, monen vuoden jälkeenkin :) Sitä on jopa hieman hankala selittää :D Vahva kiinnostus ilmailuun ja lentämiseen on myös yksi tekijä, miksi itse ainakin olen todella viehättynyt alaan. Onko muita samoin tuntevia? ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604913Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621555- 121469
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211391Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71119Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951027Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40947Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278729