Vastausta

Tuolla oleva mielenkiintoinen kysymys tekstiviestin hinnasta kerkesi mennä jo toiselle sivulle ilman vastausta. Selvitäkääs asiasta jotain tietävät meille tavallisille tallaajille.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=96&conference=595&posting=22000000006331103
5272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikö kukaan tiedä vai eikö tästä haluta puhua ?

Äänestä
  • Oli sinulla sen verran vaikea kysymys, että vaikea tuohon olisi yksiselitteisesti vastata, joten sanon vaan, että mikään ei ole ilmaista.
    Tekstiviesteissä maksaa infran ylläpito, laskutus, voitto ja satunnaiset tekijät, kuten joku järjestelmä, millä saadaan tekstarit tutkittua jälkikäteen, esim. rikostutkinnassa.

    Äänestä

  • ei kaikkea voi tietää kirjoitti:

    Oli sinulla sen verran vaikea kysymys, että vaikea tuohon olisi yksiselitteisesti vastata, joten sanon vaan, että mikään ei ole ilmaista.
    Tekstiviesteissä maksaa infran ylläpito, laskutus, voitto ja satunnaiset tekijät, kuten joku järjestelmä, millä saadaan tekstarit tutkittua jälkikäteen, esim. rikostutkinnassa.

    >...mikään ei ole ilmaista.

    Jos ei nyt ihan ilmaista mutta kai siinä joku järki pitäisi olla hinnoittelussa.

    Koetapa myydä torilla perunoita joiden hinta on vaikkapa 500-kertainen tuotantokustannuksiin verrattuna. Saattaa jäädä kaupat aika vähiin.

    Torihinnoissa nimittäin toimii kilpailu.

    Äänestä

Siksi kun tallennustila on kallista ja täytyy säilyttää kaikki miljoonat viestit päivittäin teleurkintaa varten. Myös puhelut tallennetaan, mutta oneksi välissä on "sensori" jottei kaikkia puheluita tallenneta, muutakun ne jotka täyttävät jonkin rikosnimikkeen tulkinnan. Siksi puhelut voivat olla halvempia. Uusi tuleva mielenkiintoinen mediamuoto talletettavaksi on kuva ja etenkin liikkuva kuva jolla saadaan mahtavia oikeustaisteluja ratkaistua oikeudenmukaisesti.

Näin isoveli huolehtii meistä.

Äänestä
  • >Siksi kun tallennustila on kallista...

    Nykyään 160 GB:n levy maksaa alle 100 €.

    Siihen mahtuu siis miljardi SMS-viestiä (160 merkkiä)

    Tänä vuonna Suomessa lähetetään noin pari miljardia SMS-viestiä joista tuloa operaattoreille noin 120 miljoonaa euroa (6c/kpl).

    Väität siis että muutaman satasen levyt näkyisi tuossa hinnassa. ;-)

    Koeta keksiä jotain uskottavampaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vailla kirjoitti:

Tuolla oleva mielenkiintoinen kysymys tekstiviestin hinnasta kerkesi mennä jo toiselle sivulle ilman vastausta. Selvitäkääs asiasta jotain tietävät meille tavallisille tallaajille.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=96&conference=595&posting=22000000006331103

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu