Trojan.Win32/Skeeyah.Albit poisto ?

viruspois

Silloin tällöin koneen avauksen yhteydessä Microsoft Essential ilmoittaa, että poistaa havaittuja uhkia. Poistetut uhat ovat otsikossa mainitun nimisiä. Tätä tapahtuu, vaikka koneella ei olisi käyty netissä, joten kyseinen virus poistosta huolimatta lymyilee ilmeisesti jossakin koneella. Olisko ohjetta, mitenkä saa totaalisesti putsattua tuon pois ? Koneessa Win7 käyttis. Asiallisille auttajille etukäteen suuri kiitos.

9

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OS_uudelleenasennus

      Käytännössä ainoa varma keino on asentaa käyttöjärjestelmä uudestaan. Oletettavasti harva haittaohjelma vaikuttaa BIOS:iin, joten on luultavaa, että pelkkä käyttöjärjestelmän uudelleenasennus riittää.

      Virustentorjuntaohjelmat eivät oikein tepsi koneen puhdistamiseen jälkeenpäin siten, että voisit olla 100% varma siitä, että kaikki haittaohjelmat on saatu poistettua, vaan soveltuvat lähinnä ennaltaehkäisevään käyttöön.

      Paras keino jatkossa on selaimen ajaminen hiekkalaatikossa sekä ohjelmien ja websivustojen valkolistaus ml. NAT-routtauksen käyttäminen siltauksen asemesta, etteivät portit ole auki. Voit vielä harkita, kannattaako käyttää pääsääntöisesti järjestelmänvalvojan tiliä; rajoitettu käyttäjätili on tietoturvan kannalta fiksumpi ratkaisu, vaikka hankaloittaakin muuten asioita (mm. ohjelmien asentaminen).

      Toki sille et voi mitään jos tunnetut ja perinteisesti turvalliset sivustot on saastutettu (kuten Suomi24:llä kävi aikoinaan haittakoodia sisältävien mainosten vuoksi). Hiekkalaatikko auttaisi toki tähän, mutta jos sivusto on korkattu, niin sieltä ladattavat tiedostotkin voivat sisältää jotakin ylimääräistä ja ohjelmiahan ei voi oikein asentaa lopulliseen käyttöön, ellei niitä installoi hiekkiksen ulkopuolelle... Luulisi, että nykyään Google merkkaa nuo saastuneet sivustot ja sivustojen ylläpitäjät saavat tietää haittakoodista.

      Pärjäät jo aika pitkälle sillä, että jatkossa asennat vaikkapa Sandboxien tai muun "eristämisohjelman", jossa aina käynnistät webselaimesi. Ohjelmien asentamisen kuuluisi sujua siten, että asennusvaiheessa klikkaat pois kaikki kylkiäiset kuten Ask Toolbarit ja viet vaikkapa ennen asennusta ohjelmat tänne: https://www.virustotal.com/

    • poistoon__moinen

      Poista koko windows.

    • Näin_kävi_mulla

      On vielä se mahdollisuus, että skannaa tietokoneen Malwarella VIKASIETOTILASSA.
      On sellaistakin tapahtunut, ettei edes poisto auta normaalissa tilassa vaan on pitänyt tehdä se juuri vikasietotilassa, vaikka Malware on sen löytänyt ja olevinaan poistanut, mutta ei olekaan poistunut!

    • omavika

      Miksi et ole päivittänyt Windows 10:n?

    • omavika

      Miksi et ole vaihtanut Ubuntuun?

      • mietipäite

        ai miksi en?
        siinähän mietit koko ensi vuoden


    • alkupkysyjä

      kiitos näille muutamalle asialliselle vastaajalle. Aina kuitenkin joku amispelle näköjään tunkee asiattomine kommentteineen mukaan.

    • Liittyy-Windowsiin

      Windows palstalle Windows ongelmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5832
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      94
      3306
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2390
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1844
    Aihe