Mita varusteita kultsunpennulle tarvitsee? Pilli? Noutajatalutin?
Entäs laadukas ruoka?
Ja nimiä valkoiselle narttu pennulle?
Ulkolainen sais olla
Mitä varusteita kultsun pennulle
5
209
Vastaukset
- suosttelen
Ehkä sinun kannattaisi luopua pentuvarauksestasi ja ostaa sen sijaan koirakirja.
- Goldsu
Olen omistanut useamman koiran , mutta silloin sanottiin että remmi ja panta riittää. Kyseessä oli kultainen ja seropi.
- jonkinlainenlista
- leluja
- kakkapusseja
- harjoja ja kampoja
- kynsisakset
- kuppeja ruualle ja vedelle
-panta jossa on kasvuvaraa. Uusi panta sitten kun tää jää pieneksi
- hihna
- mahdolliset heijastinvaljaat ja/tai ledpanta pimeässä ulkoiluun että näkyy koira
- autovaljaat että saa turvavöihin autossa matkustaessa jollei autossa ole erillistä tilaa, jos on auton takana tilaa niin häkki matkustamista varten
- punkkipihdit kesäksi
- peti
- pesua varten shamppoota yms ja pyyhkeitä
- kuumemittari ja muita tarpeita
- sanomalehtiä lattiaa varten
- rättejä jolla saa pissan ja kakan siivottua lattioilta
- hampaille tekemistä luiden muodossa
- sitä ruokaa mitä kasvattaja sille on syöttänyt
yms yms yms- Goldsu
Kiitoksia
- rahaapalaakyllä
Sanomalehtiä/pisualustoja, makuupaikka, koiraportti/turvallinen tila, jossa pentu voi olla turvallisesti yksinoloajat.
Kasvattajan suosittelemaa laadukasta penturuokaa, jotta kasvaa tasaisesti. Pari sopivaa kuppia,pannan,hihnan,jotka vaihdetaan monesti uusiin isompiin,kun koira kasvaa.
Noutajataluttimella voi viedä ulos paremmin aikuista koiraa, mutta ei se ihan pennulle käy, eikä lenkitykseenkään.
Pennulle tukeva panta ja talutin, ja valjaatkin on hyvä olla,jos pannalla vetää niin että kurkku rutistuu.
Pilli,joo-o, hyvä jos opettaa sillä jotain koiralle,muuten täysin turha.
Meillä oli vaikka mitä, kun pentu tuli.Mutta silti eläin kaupankautta usein mennään, kun jos haluaa koiralle jotain sopivaa purtavaa, vahvoja leluja, pakastepullia jne.
Ja tistysti muutaman viikon sisällä jo ne el kulut,rokotukset X2.
Kyllä,rahaa menee enemmän alkuun kun ees osais ajatella.Mutta, on se vaan niin söpö :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433167Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222668- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861477- 391320
- 821189