Saamelaisten puku päälle salaa pimeässä?

Kysyvä_ei_tieltä_eksy

Olen mielestäni suvaitsevainen ihminen. Yksi asia minua on kuitenkin vilpittömästi ihmetyttänyt, miksi jotkut kokevat hyvinkin vääränä sen, jos ei-saamelainen pukee ylleen saamelaisten kansallispuvun tai esiintyy siinä.

Saako ei-saamelainen edes sovittaa saamenpukua? Saako pukua ja sen koristeita edes koskea? Saako illan hämärryttyä vetää kotona saamenpuvun päälle ja kulkea pimeässä asunnossa se yllä?

Saamelaiset itse pukeutuvat tietääkseni, miten lystäävät (nuoriso pukeutuu kuten nuoriso kaikkialla maailmassa). Oliko niin, että esim. neljän tuulen hattua ei pitäisi juurikaan edes myydä? (Korjatkaa jos olen väärässä. Toki tässä on yleistystä.. osa saamelaisista ei varmaan välitä tuon taivaallista muiden pukeutumisesta.)

Ymmärrän hermostumisen, jos ei-saamelaiset kulkevat saamenpuvuissa ja toimivat samalla jotenkin rasistisesti.

Mutta.. eikö pukeutuminen ole loppujen lopuksi osa "sananvapautta". Kaikki suomalaiset voivat pukeutua ihan miten haluavat - ei tarvitse keneltäkään siihen lupaa kysyä. Eikö se ole ihmisoikeus? (Tietyissä ammateissa on virka-asut ja niissä kulkeminen ilman lupaa ei liene kuitenkaan sallittua.)

Jokaisella yhteisöllä on omat mielenkiintoiset ja arvokkaat perinteensä ja tapansa. Globalisaation myötä ihmiset ottavat vaikutteita ja inspiroituvat toisista kulttuureista kaiken aikaa. Suvaitsevaisuutta tarvitaan puolin ja toisin.

7

654

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vailivccetaddet

      Kyse ei ole suvaitsemattomuudesta. Kyse on perinteistä ja tavoista. Saamenpuku ei ole vain vaate muiden vaatteiden rinnalla, se on kuin toinen oma iho, joka kertoo paljon kantajastaan. En tiedä miten asiaa parhaiten valaisisi, jotta sen voisi ymmärtää.
      Tämä on vertauksena huono, mutta mieti esimerkiksi Suomen lippua ja sen käsittelyyn liittyviä käytäntöjä. Sitä kuuluu käsitellä tietyin tavoin ja tietyllä kunnialla. Entä jos jossain muussa kulttuurissa lippua käsitellään eri tavoin? Onko se suomalaisten puolesta suvaitsematonta, jos suomalaiset eivät halua, että heidän lippunsa esim. lasketaan maahan tai poltetaan? Toivottavasti saisit jotenkin ajatuksesta kiinni.. Saamenpuvun käyttö ei nimittäin ole verrattavissa Suomen kansallispukujen käyttöön, joten sieltä on hankala löytää esimerkkiä.

      Totta kai joissain tapauksissa myös ei-saamelainen voi pitää pukua, mutta silloin on esim. avioliiton kautta tullut sukuun. Puvun pukeminenkaan ei ole mitenkään tavallista pukeutumista, vaan siihen käytetään aikaa ja se tehdään perinteiden mukaisesti oikealla tavalla. Henkilö, joka ei elä kulttuurissa ja tunne sitä, ei voi tietää, kuinka puvun osat tulisi oikeaoppisesti pukea.

      Puku kertoo lisäksi sinusta paljon, esim. mistä sinä tai vanhempasi ovat kotoisin. Tuntuisi hassulta, jos joku, joka ei ole saamelainen, pitäisi esimerkiksi Utsjoen pukua päällään, sillä tällä hän viestisi olevansa saamelainen ja että hän on Utsjoelta kotoisin.

      Puvun osiin saa totta kai koskea ja niihin tutustua, jos joku on niitä halukas sinulle esittelemään ja niistä kertomaan ja varmasti onkin. Puku on kuitenkin hyvin henkilökohtainen.

      "Oliko niin, että esim. neljän tuulen hattua ei pitäisi juurikaan edes myydä?" Hattu, josta puhut, ei ole saamelaisten perinteinen hattu ja siksi sen myyntiä pidetään loukkaavana. Saamelaismiehillä ja -naisilla on erilaisia hattuja ja niistä myös näet mm. mistä joku on kotoisin ja mikä hänen siviilysäätynsä on.

      Toivottavasti autoin sinua ymmärtämään paremmin, millaisia asioita puvun käyttöön liittyy.

      • Osallistunminäkin

        Kiitos mielenkiintoisista tiedoista. Joskus olen kitenkin huomannut että ainakin Norjassa saamelaisten pukuja käyttävät myös esim kuningasperhe joka ei kai ole saamelainen. Tietysti heidän pukeutumisensa menee tarkasti protokollan mukaan ja varmasi puvutkin ovat aitoja ja jonkun alueen eivätkä mitä vain. Tuskin kuitenkaan Oslon:) Mutta kuka päättää tällaisessa tapauksessa? Voivatko saamelaiset auttaa myös vaikka Suomen presidenttiparia pukeutumaan oikein johonkin pukuun jos he niin haluavat vai onko myös useimpien norjan saamelaisten mielestä loppujen lopuksi väärin pukeutua saamelaiseksi, jos ei ole millään tavalla saamelainen?


      • Kiinnostaa2
        Osallistunminäkin kirjoitti:

        Kiitos mielenkiintoisista tiedoista. Joskus olen kitenkin huomannut että ainakin Norjassa saamelaisten pukuja käyttävät myös esim kuningasperhe joka ei kai ole saamelainen. Tietysti heidän pukeutumisensa menee tarkasti protokollan mukaan ja varmasi puvutkin ovat aitoja ja jonkun alueen eivätkä mitä vain. Tuskin kuitenkaan Oslon:) Mutta kuka päättää tällaisessa tapauksessa? Voivatko saamelaiset auttaa myös vaikka Suomen presidenttiparia pukeutumaan oikein johonkin pukuun jos he niin haluavat vai onko myös useimpien norjan saamelaisten mielestä loppujen lopuksi väärin pukeutua saamelaiseksi, jos ei ole millään tavalla saamelainen?

        Minuakin jäi kiinnostamaan vastaus tähän kysymykseen mutta ei ole kukaan vastannut. Kuukkelilla löytyykin näköjään helposti tällaisia kuvia: http://media.gettyimages.com/photos/crown-prince-haakon-crown-princess-mette-marit-on-a-two-day-visit-to-picture-id158067472


    • Peaceloveunderstandingg

      Suomen TV:ssä (YLE tai MTV3) oli tällä viikolla uutinen Lapista: uutiskuvissa saamenpukuun pukeutunut tummaihoinen poika (ehkä somali?) lauloi ja tanssahteli. Lavalla oli myös muita saamenasuun pukeutuneita ihmisiä. Kyse oli saamelaisten omasta tapahtumasta.

      Näky oli ristiriitainen siihen tietoon nähden, mitä viestiketjun perustelukommenteissa on kerrottu, eikö vain?

      Joidenkin yllä saamenpuku on sallittu, toisten yllä ei - vaikka toinen kuinka haluaisi?

    • kannuskäsi

      Laitetaanpa tämä kuvaus myös tänne, koska monilla näyttää olevan epäselvyyttä siitä, mikä on aito saamenpuku. Tarkoitukseni ei ole mitätöidä nykyistä saamenpukua etnisen identiteetin merkkinä, vaan antaa sille laajempi yhteys.

      Aito saamenpuku on tehty turkiksista tai nahasta ja ommeltu suonella eli peuranjänteellä luuneulaa käyttäen. Verkakankaiset puvut koristeompeleineen kehittyivät joskus 1800-luvulla siihen muotoon, jotka tunnetaan perinteisinä saamelaispukuina tänään. Neljäntuulenlakki kehittyi 1800-luvun loppupuolella sen ajan kolkkalakista. Oikeasti aidot ja vanhat saamelaislakit olivat muun muassa korkeita piippalakkeja (joita näkee edelleen eteläsaamelaisilla) ja naisilla eräänlaisia irrallisia turkishuppuja, jolle en muista suomenkielistä nimitystä. Kolttanaisten sarvilakkikin taitaa olla oikeasti vanha saamelaisvaate.

    • mielensäpahoittaja__

      Aake Kalliala ja Pirkka-Pekka Peteliush käyttävät aikoinaan neljän tuulen hattua aivan asiallisesti. Siitä löytyy klippejä nuortentuupista hakusanalla NUNNUKA NUNNUKA.

      Näistä ei voi kukaan loukkaantua, ei edes mielensäpahoittaja.

    • SabmelaS

      Yks asia selväksi: Saamen pukua ei matun niskaan! Sitä asua ovat häpäisseet nämä wannabe "saamelaiset" tarpeeksi jo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe