Riittääkö,eikö kuvat saa ilmaiseksi pilveen? oliko joku icloud saako ne sieltä esim googlekuviin?
iphone se 16GB
ostamassako
23239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
saa lataamalla siihen google kuvat- sovelluksen sovelluskaupasta.
Miksi haluat käyttää google palveluja vaikka ostit iphonen?
Android on googlen palveluihin ja apple applen palveluihin, eikö ne saumattomiudet olleetkaan täällä niitä ihania asioita että applen tuotteet appleen ja androidit androidiin.
oot sekaisin apåplec pellellee hae elä,m'ä
Enhän se minä ole niin väittänyt vaan juuri niin on täällä sanottu.
Älä siis käytät muita kuin applen palveluja iphonessa, ei windowsia, ei linux jakeluita jne.
Mitä jos opettelisit kirjoittamaan?
Koska en ikinä osta applen ylihintaista tietokonetta,käytän vain windowsia ja todennu windows/googlepalvelut todella hyviksi ,helpoksi käyttää jne.. just huomasin käyhän iCloud windows koneeseen,en tiedä edes onko applen palvelut hyviä/helppoja,tuskin niitä pakko käyttää puhelimessä? kysymys oli riittääkö 16GB puhelimeen en lataile kun muutaman appsin ,kuvat siirrän tietokoneelle,muuta luuriin ei tule?
16 gigaa varmasti riittää mutta sellaista iphonea ei ole 16 gigan malleissa joissa olisi 16 gigaa tilaa tallennuksille.
Ok. ihmeen paljon ostavat iphone se 16Gt mallia 64Gt maksaa 499,00€ huh,pitää miettiä.........................................................................................................................................
Niin no sellaiset jotka ei tilaa tarvitse ja ei tajua että 16 gigan tallennustilalla et saa iphonea mistään, siinä on n.10 gigaa tilaa.
Tarkotatko et iPhonee ei voi saada 16gigal ? Ainaki täs I luuris on :D ip 5s
Katsohan uudestaan se tallennustilasi, ei taatusti ole 16 gigan iphonessa 16 gigaa tilaa edes tehtaalta tullessa.
parempi ymmärtää tämä asia niin, että muistia on 16 gigaa. En tiedä onko Apple koskaan luvannutkaan, että tyhjää tilaa olisi 16G
Ei tietenkään ole luvannut eikä niin lupaa kukaan muukaan valmistaja. Laitteen muisti ilmoitetaan aina kokonaismäärän mukaan, ei vapaana olevan tilan mukaan koska ei se vapaa tila ole mikään vakio. Aina kun käyttis päivitetään, sen viemän tilan määrä muuttuu.
Kyse oli tallennustilan määrästä, ei siitä mitä apple väittää puhelimessa olevan.
By the way, ketä kuvittelet kouluttavasi?
Kyllä se minä tässä koulutin jos joku koulutti.
turha olla mustasukkainen. kuka näistä välittää
Kysyjä välittää tallennustilan määrästä.
"Kysyjä välittää tallennustilan määrästä."
No varmaan mutta ei mikään valmistaja, ei Apple eikä kukaan muukaan, ilmoita siinä laitteen kyljessä sovelluksille vapaata muistimäärää vaan laitteen kokonaismuistimäärän.
Vapaana oleva määrä riippuu sitten siitä paljonko käyttis milloinkin siitä vie. Kyllä senkin vapaan muistin määrä kohtuullisella tarkkuudella löytyy kun kun vain vähän etsii. Mutta voi siis muuttua jos käyttis päivittyy,
samsungis riittää ilman muistikorttiakin sisäinen 16 Gt, 2 Gt RAM-muistia
4 Gt mahtuu tuhansia kuvia esim..
kuten kaikki tiedämme siirtää google driveen,kuviin tai onedriveen jne.. voit laittaa muistikortinkin jos jos ja kaikki löytyy,näkee windows tietokoneissa,kaikissa android laitteissa en jaksa kehua enempää
Mutta iphonessa pitää käyttää applen palveluja sekä tuotteita koska yhteensopivuus on etusijalla, muistikortti on huono asia ja sisäinen tila on vain hyvä, myös normaalikuulokkeet on huonoja jos ne pitää liittää piuhalla koska iphonessa ei ole liitäntää kuulokkeille.
"myös normaalikuulokkeet on huonoja jos ne pitää liittää piuhalla koska iphonessa ei ole liitäntää kuulokkeille."
Koskee ainoastaan iPhone 7 mallia. Kutosessa ja SE:ssä on normaali kuulokeliitäntä. Ja seiskan mukana tulee välikappale jolla normaalit kuulokkeet saa kiinni.
Koskee myös tulevia malleja, miksi ihmeessä joku adapteri pitää olla jos se on hyvä asia että ei saa vanhoja kuulokkeita kiinni?
Ettei vain olisi rahastus taas melessä.
"Koskee myös tulevia malleja"
Tulevat mallit eivät ole vielä myynnissä. Jos haluaa kuulokeliitännällisen iPhonen niin niitä on vielä useita myynnissä.
" miksi ihmeessä joku adapteri pitää olla jos se on hyvä asia että ei saa vanhoja kuulokkeita kiinni?"
Ei kai se nyt vain hyvä asia ole mutta tuolla adapterilla on siis tehty liittäminen mahdolliseksi.
"Ettei vain olisi rahastus taas melessä."
Adapteri ei maksa mitään vaan tulee laitteen mukana.
Luulis että järjestelmäpäivityksiin ja muutamaan sovellukseen riittää se 3 vuotta, ainakin entisissä riitti iphone 5 esim