21-vuotiaana äidiksi. Mielipiteesi?

1920

Mieheni olisi lapsen syntyessä 23-vuotias. Lapsen syntyessä olisimme olleet 3v yhdessä, avoliitossa asuttu 2v ja naimisiin mentäisiin raskaus aikana. Molemmilla ammatit, minä kerkeän ennen lapsen syntymää olla 2v työelämässä ja mieheni 4v. Kummallakaan ei aiemmista suhteista lapsia. :)

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse-en-kysyisi-mitään

      Aiemmista suhteista? Onko se tosiaan edes mainitsemisen arvoista? Aiemmat ovat ollet virheitä, epäonnistumisia ja tapahtumia, joita ei olisi pitänyt koskaan olla.
      Muuten asiasi on hyvä. Lapset kannattaa tehdä nuorena. Juuri hyvä ikä kummallakin. Vastuuta, opettelua jne.
      Sitä myös ihmettelen, että miksi kysyt. Lapset tulevat rakkaudesta ja rakkauden hedelmänä. Ettekö rakasta toisianne?

    • 67890

      Eikö tuosta vanhemmuudesta pitäisi olla ylpeä että pystyy saamaan lapsia, itse olen mies mutta takeita että pystyn saamaan lapsia ei ole eikä kumppaneita ole löytynyt tuohon asiaan :P

      So be happy and enjoy your paternity

    • Kokemusta.on

      Kannattaa olla yhdessä vielä ainakin 2-3 vuotta. Nauttikaa elämästänne ja toisistanne. Aikuista ehtii kyllä leikkiä aina. Jos ette halua esim. matkustella, kerätkää rahaa säästöön. Sitä tulette tarvitsemaan lasten kanssa. Mihin teillä on kiire? Tuon ikäiset ihmiset eivät oikein tiedä vielä mistään mitään. Tehkää lapsia vasta sitten, kun olette päässeet eroon alkuhuumasta ja näette, miten kestätte sen rutiinimaisen arjen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2023
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe