ASTRA 1.4 vm.05 bensakone ääni kuin dieselin

terotele

missä on vika kun twinport kone 190000 ajettu kuulostaa välillä tyhjäkäynnillä kuin se olisi DIESEL

12

1450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöpelix

      Hydraaliset venttiilin nostimet tai nokat kuluneet, jossei tuu ääni vesipumpumist tai laturista?

    • terotele

      nyt ääntä ei ole kuulunut juuri ollenkaan kun vaihdoin öljyt

    • EMörkö

      Nokka-akseleiden pyörät lienevät vaihtokunnossa noilla kilometreillä, Pyöriin vaikuttaa öljynpaine, joka säätää myös nokka-akseleiden ajoitusta. Niissä on myös alunperin pienet öljysihdit, jotka vanhemmiten tukkeentuvat, joskus auttaa noiden sihtien poistaminen ja puhtaat öljyt..

    • ketjuhomma

      Jakoketju on venynyt ja kiristimen säätövara lopussa. Tein juuri syksyllä ketjurempan ja ketju oli 150tkm kohdalla 2cm venynyt ja kävi tosiaan kuin diesel. Nyt tuhisee tyhjäkäynnillä kuin uusi. Muutaman sadan € remppa.

      • terotele

        teitkö ketjurempan itse ja oli muutaman satasen vai liikkeessä sen hintainen


      • ketjuhomma

        Tein joo. Tosin on asentajana kokemusta jonkin verran ja kotonakin paikka ja työkalut. Torxeja pitää sitten olla aika monenlaisia, että jakopäänkopan kaikkien kulmien takaa saa kaikki irti. Korjaamot ottaa hommasta vaihtelevasti n. 1400-2000€ kun usein menee samalla vesipumput, hihna ja kiristin, ym,. Hyvään koriin kannattaa tehdä ja huonokorinen kannattaa viedä vaihdossa niin kuin joka merkkisessä autossa ton hintanen remppa usein ratkaisee vaihdon. Avaisin ensin venttiilikopan ja katsoisin, että nokkien laakerikannet on kiinni. Ne on hyvin pienellä alle 1kpm momentilla kiinni ja kuuluu olla siis käsimitalla "melkein irti" Hyvin usein irronneet osittain ja paineet karkailee sieltä


      • Kummastuttaa
        terotele kirjoitti:

        teitkö ketjurempan itse ja oli muutaman satasen vai liikkeessä sen hintainen

        Onko H-Astran 1.4 moottorissa todella ketju?

        Ainakin omassa 1.6 H-Astrassani on hihnakäyttöinen jakopää, mukavan äänetön ja edullinen vaihtaa, vaihtovälikin on hyvin pitkä.


    • vaihtamallaparanee

      Paska, paskempi, opel...

    • entopelmies

      mulls oli kans Astra -95, luotettava mutta nyki ajoittain eikä maahantuoja saanut korjattua. Myöhemmin sain selväksi että kyse oli pelkästä karstasta palotilassa, jonka sai pois kun silloin tällöin päräytti täysillä tehoilla moskat ulos.. Opelissa oli varsin vähän vikoja ja hyvä jousitus.

      • entoplemies

        mulls oli kans Astra -95 ja päässä vikkaa ja nyki ajoittain eikä lääkäri saanut korjattua. Myöhemmin sain selväksi että kyse oli pelkästä ooppelista, jonka sai pois kun päräytti romuttamon pojille puhelun.. Opelista tuli ikuinen aivovamma ja vaimokin lähti.


      • aivovammainen

        Minä taas korjasin yhden Opelin ja sain siitä palkaksi itselleni kauniin Opel-tytön ystäväksi. Minulla se oli taas niin kuin tulopuolella. Aivovamma oli jo entuudestaan koska ajan Bemulla.


      • EnTaidaUskoa

        Kuva tai ei tapahtunu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe