Mitä maksaa skype soitto tässä tapauksessa?

Otin vasta nyt skypen käyttöön ja yritän ottaa ilmaisista yhteyksistä kaiken irti. Sen tiedän, että tietokoneesta tietokoneeseen ei maksa mitään.

Tietokoneesta kännykkään tuli ilmoitus "skype-saldoa tarvitaa", selvä, mutta yllättäin kännykkäni skypellä pystyi soittamaan kotiin tietokoneeseen ja testisoitto toimi hyvin! Onko se näin päin tosiaan ilmaista vai tuleeko lasku jossakin palvelumaksumuodossa operaattorilta?? Luultavasti tulee. Ilmainen soitto kotiin merkitsisi sitä, että nettipaketissa oleva 1200 minuutin puhepaketin raja ei tulisi koskaan edes lähelle täyttyä. Olen paljon matkoilla Suomessa ja soittamisen tarve on kohtalaisen suuri.

Miten asia on?
13560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Skypestä matkapuhelinverkkoon soittaminen maksaa. Skypestä netin kautta soittaminen ei maksa, oli laite mikä tahansa.

Äänestä

skype on vakoiluohjelma, ei kannata käyttää.

Äänestä
  • Ja sekava mainoskasa. Microsoft pilaa kaiken, minkä kynsiinsä saa.

    Äänestä

Skype tuputtaa oletuksena maksullista yhteyttä. On olevinaan fiksu, kun kopioi yhteystiedot (puhelinnumerot) tietokoneen tai kännykän toiselta tililtä. Mutta monella Skype-osoite ei ole julkinen eikä siihen voi soittaa suoraan. Pitää selvittää toisen Skype-tunnus tai live/hotmail/outlook-sposti ja lähettää Skypessä hyväksyttävä kutsu. Vasta kutsun hyväksymisen jälkeen yhteydenpito ilmaiseksi onnistuu. Vielä sittenkin soitettaessa on valittava se live-tunnus tms. eikä puhelinnumeroa. Whatsappilla soittaminen on yksinkertaisempaa, mutta se taas ei pelaa kai tietokoneessa.

Äänestä
  • Toimiihan whatsapp tietokoneella, joko omalla sovelluksellaan tai selaimella. Hangoutsi on myös näppärä, toimii muilla vehkeillä paitsi lumioilla.

    Äänestä

  • Onhannoitavaihtoehtoja kirjoitti:

    Toimiihan whatsapp tietokoneella, joko omalla sovelluksellaan tai selaimella. Hangoutsi on myös näppärä, toimii muilla vehkeillä paitsi lumioilla.

    Ei näytä oikein toimivan. Se, jos oikein ymmärsin, vaatii että pitäisi olla myös puhelimessa. Miksi? Miten helvetissä sen saa muka asennettua ikivanhaan nokian kännykkään jossa ei edes nettiä ole`?

    Vähän näyttää turhalta laitokselta.

    Äänestä

Skypestä Skypeen soitto ei maksa mitään, mutta Skypestä puhelinnumeroon tai puhelinverkosta Skype-numeroon maksaa.

Äänestä

Ilmaisin asia epäselvästi, sorry kaikki. Tarkoitin yksinomaan skype-soittoa kännykän skypellä kotona olevaan pöytäkoneeseen, jossa on Soneran mokkula ja siinä mokkulan sim-kortissa on tietty numero. Tekstiviestejä siihen voi lähettää myös. Numeroitakaan ei tarvitse paikaa, kun listassa palaa vihreä valo koko ajan "kotiPC":n kohdalla ja tietokone on koko ajan päällä ja sitä näemmä nyt sitten kaikki muutkin alkavat käyttää sitä puhelimena, joilla on skype tietokoneessa tai kännykässä.

Yksi harmillinen puoli. Se kone on aivan uusi 8-ytiminen ja kunnon näytönohjaimella sekä riittävillä kiintolevyillä ja muisteilla varustettu ja soveltuu raskaaseen käyttöön. Ei ole hyvä, jos siitä tulee pelkkä puhelin. Mulla on kuitenkin vanha varakone kaapissa. Sellainen HP dc7900 SSF intel Core2 3,3GHz. Riittääkö sen tehot skypen tai mahdollisesti vaativamman median käyttöön? Näytönohjaimena siinä on matalaprofiili nVidia 210 512 Mt. Tietotekniikka ei ole vahva puoleni. Ajattelin, voisiko siitä tehdä sen puhelimen, kun tilan puutetta ei ole ja varanäyttökin löytyy. 19" lähes käyttämätön putkinäyttä Philips E ja jotakin. Siinä nVidian näytönohjaimessa on vain DVI-näytönohjain, mutta mulla on siihen sopiva adapteri, jolla saa sen putkinäytön VGA-kaapelin kiinni siihen. Saako näillä eväillä vanhasta koneesta puhelimen? Käyttöjärjestelmänä siinä on Windows 7.

Äänestä
  • "Sellainen HP dc7900 SSF intel Core2 3,3GHz. Riittääkö sen tehot skypen tai mahdollisesti vaativamman median käyttöön?"

    Jos ei Microsoft ole totaalisesti pilannut Skypeä niin tehot riittävät hyvin, ennenkuin Microsoft osti Skypen sille riitti mainiosti 900Mhz yksiytiminen prosessori (siis 0,9GHz). Olisi varmaan toiminut paljon hitaammallakin prosessorilla hyvin.

    Äänestä

  • Tota selostusta nyt ymmärsin vielä vähemmän... Siis pelkäätkö, että uusi tietokone kuluu turhaan, jos sitä käyttää Skype-puheluihin? Vai että sähköä tuhlaantuu? Ei kai nyt kukaan hyvänen aika (USB??-)mokkulan perään laita tietokonetta jatkuvasti päälle pelkästään puheluita vastaanottaakseen? Iha sama onko uusi vai vanha kone. Ei Skypessä tarvi olla jatkuvasti tavoitettavissa. Parin minuutin asiapuhelut hoidetaan perinteiseen tapaan kännykällä ja pitemmästä Skype-puhelusta sovitaan kännykällä. Jos tietokoneella on useampia käyttäjiä, niin totta kai olisi hyödyllistä ottaa sitten se vanha varakone käyttöön. Mutta se nyt on ihan sama, mitä käyttöä sillä on. Nettipuhelut on vain yksi sovellus muiden joukossa.

    Nykyään saa niin halvalla älypuhelimen, jossa toimii monikin eri nettipuhelusovellus, että tietokoneella puhuminen alkaa olla vanhanaikaista ja kömpelöä.

    Äänestä

Jos puhelimessa on datayhteys nettiin ja sovelluksena skype, on tilanne sama kuin tietokoneelta tietokoneelle. Mutta jos vastaavalla on puhelin, ilman nettiä, ilman skypeä, joudut ostamaan saldoa, koska puhelusta laskutetaan. Siis jos soitat numeroon, skype suostuu siihen mutta vaatii saldoa. Jos soitat skype tunnuksesta toiseen skype tunnukseen, on se ilmaista.

Äänestä

Kannattaa käyttää turvallisempia ohjelmia, esim Ekiga.

Äänestä
  • Tuo Skypen tietoturva on minulle vähän outoa, mutta ei ihme. Onko nyt niin, että että puhelujani kuunnellaan hakkeroinneilla vai kerääkö Microsoft jotakin tietoja koko ajan? Aika näyttää. Tosin sen se tekee kuulemma jo Windows 10:ssä hyvin tehokkaasti eikä siinä tarvita Skypeä.

    Joskus vain tuntuu siltä, että kun Microsoft ostaa jonkun tuotteen (esimerkiksi Skype) niin kuulemma sen haukkuminen huonoksi alkoi jo ennen, kuin Microsoft ei ollut edes ehtinyt tehdä siihen juuri mitään muutoksia. Onko siis niin, että kaikki Microsoft-pohjaiset ohjelmat ovat huonoja tietoturvattomia ja muut hyviä ja turvallisia? Pitää miettiä ja tutkia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkaaja_3 kirjoitti:

Otin vasta nyt skypen käyttöön ja yritän ottaa ilmaisista yhteyksistä kaiken irti. Sen tiedän, että tietokoneesta tietokoneeseen ei maksa mitään.

Tietokoneesta kännykkään tuli ilmoitus "skype-saldoa tarvitaa", selvä, mutta yllättäin kännykkäni skypellä pystyi soittamaan kotiin tietokoneeseen ja testisoitto toimi hyvin! Onko se näin päin tosiaan ilmaista vai tuleeko lasku jossakin palvelumaksumuodossa operaattorilta?? Luultavasti tulee. Ilmainen soitto kotiin merkitsisi sitä, että nettipaketissa oleva 1200 minuutin puhepaketin raja ei tulisi koskaan edes lähelle täyttyä. Olen paljon matkoilla Suomessa ja soittamisen tarve on kohtalaisen suuri.

Miten asia on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu