Ongelma on siis että subbarista ei kuulu levysoitinta soitettaessa. Muuten kyllä toimii subbari. Radiota kuunnellessa ja tv.tä katsellessa ym.
Eli, minulla on kotiteatterivahvistin ja RIAA korjaimella varustettu levysoitin. Uusia. Liitin levysoittimen vahvistimen sat/tv liitäntään, koska mm. se oli vapaa. Liitin levarin vahvariin siis pun. ja valk. RCA piuhalla. Hyvin soi, mutta subbarista ei kuulu?
Voikohan asialle tehdä jotain?
Levysoitin ja subbari?
5
509
Vastaukset
- kirjoittaja8
kokeile jossain muussa liitännässä. jospa sat/tv ei ole kytketty subbariin. en kyllä ymmärrä, miksei olisi.
- LoudnessOff
Josko yksinkertaisesti on niin, että vinyyliltä ei tule kyllin matalaa bassoa? Siinähän sekä diskantti- että bassotoisto on melkoisen heikkoa.
- toteaja
tästä uskallan olla eri mieltä. Vinyylistä kyllä löytyy bassoa. Äänirasialla on tietenkin vaikutuksensa ja RIAA-korjauksen pitää toimia.
Vinyylin taajuusvaste on parempi kuin CDllä - LoudnessOff
toteaja kirjoitti:
tästä uskallan olla eri mieltä. Vinyylistä kyllä löytyy bassoa. Äänirasialla on tietenkin vaikutuksensa ja RIAA-korjauksen pitää toimia.
Vinyylin taajuusvaste on parempi kuin CDlläJassoo. Tarkoitatko taajuusvasteen suoruutta vai ulottuvuutta?
CD:n taajuusvaste on viivasuora. Tähän hätään ei ole antaa LP:n tyypillistä taajuusvastetta, mutta ammattinauhureitten vasteita näkee vaikkapa tästä: http://www.endino.com/graphs/
Kun "hienoimmat" LP:t prässätään luonnollisesti analogisista lähteistä, niin kylläpä on tekemistä että kun LP:n ryppyinen taajuusvaste ja nauhan edelläkuvattu surkea taajuusvaste kerrotaan toisillaan, niin tuloksena olisi viivottimella vedetty viiva kuten CD:llä.
Jos taas ulottuvuutta tarkoitat, niin teoriassa (VAIN teoriassa) LP yltää ehkä 25 kHz kieppeille, kun CD nupahtaa 22 kHz kohdalla. Tämä on vain teoriaa, kun 1) mikrofonit 2) kaiuttimet 3) korvat eivät toista kunnolla edes 20000 Hz. Sitten taas vastaavasti CD:n taajuusvaste menee bassopäässä 5 Hz taajuuteen asti, joka on melkein kolme oktaavia alemmas kuin LP, joka tyypillisesti, kuten nauhakin, alkaa mennä polvilleen 30 Hz kohdilla, eikä levylle voi monestakaan syystä kaivertaa sen matalampia bassoja koska 1) äänirasiat eivät niitä seuraisi kuitenkaan 2) levylle ei mahtuisi paljon mitään kun uraväli tulee liian suureksi. Summa summarum: CD:n taajuustoistoulottuma on reilut kaksi oktaavia enemmän kuin LP:n
- ulosajo
Muistelen lukeneeni joskus kauan sitten, että joidenkin mielestä vinyylisoittimet, kuten ilmeisesti kaikki muutkin hifi-, tai pikemminkin highend-laitteet, vaativat muutaman 10 tunnin sisäänajon ennenkuin kunnon ääntä alkaa irtoamaan....uskokoot ken haluaa, mutta voihan tuohonkin laittaa toivonsa, jos muu ei auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3044906Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1003233Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1383119Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn351607Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2401327Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.231300- 471229
Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu801118Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3301096Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais641067