Pelasin aikanaan itse junnuna jalkapalloa ja nyt 21 vuotiaana into takaisin jalkapallomaailmaan olisi suuri. Haluaisin auttaa nuoria tyttöjä innostumaan jalkapallosta, mutta ovatkohan omat taitoni liian vähäiset siihen? Haluaisin pitää jalkapallon jollain tapaa osana elämääni ja pelkään että olisi jo liian myöhäistä pyrkiä valmentajaksi. Vinkkejä?
Junnujen valmentajaksi
Aliisa95
1208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pelkkä pelaajatausta ei tee kenestäkään valmentajaa. Oikeastaan olet nuori valmentajaksi, mutta et myöskään palloliiton koulutuksilla pilattu jäärä :) Pöllöliiton koulutukset ovat ihan nice to have juttuja, mutta myöskään niiden läpi vetäminen ei tee kenestäkään hyvää valkkua. Mm. Horst Weinin kirjat opettavat valmentamisesta paljon enemmän.
Tärkeintä on oppia opettamaan ja selvittää itselleen joukkueen kehittämistä kaipaavat kohdat. Näistä puutteista työstät itsellesi tavoitteet ja määrität mittarit joiden perusteella voit arvioida oletko onnistunut.
Suomalaisessa jalkapallossa pääsee pitkälle, kun saa kaikille pelaajille perussyöttötaidon ja pelinluvun kovatempoiseen peliin sopivaksi. Pienpelejä ei voi kyllin korostaa, koska vain niissä kaikki pelaajat saavat tarpeeksi pelinomaisia kosketuksia. Isoihin peleihin on hyvä totuttautua, mutta eivät kehitä kaikkia joukkueen pelaajia.