KELAn hyväksymät asumismenot

Nyt kun toimeentulotuki on siirtynyt KELAn hoitoon niin moni tuensaaja on hämmästellyt sitä, että asumiskuluja hyväksytään vähemmän kuin aiemmin.

Tuo johtuu siitä, että KELA ei sovella kuntien aiempia (jälkeenjääneitä) normeja vaan KELAlla on omat norminsa jotka ovat mm. vesimaksun ja saunamaksun suhteen samanlaiset kautta maan - aiemmin vaihteluja oli maan eri puolilla.

Kuitenkin on käynyt niin, että joissain kunnissa KELAn nykyisin hyväksymät asumiskulut ovat kokonaisuudessaan pienemmän kuin mitä ne olivat aiemmin kunnan normin mukaisesti vaikkakin asumiskustannukset ovat pikemmin nousseet kun laskeneet.

Jos KELA on kohdallasi hyväksynyt asumiskuluja kokonaisuutena tarkastellen vähemmän kuin kunta aikoinaan niin mielestäni kannattaa hakea muutosta KELAn päätökseen ja perustella sitä mm. juurikin kunnan aiemmalla normilla sekä sillä, että asumisen kustannukset ovat nousseet, eivät laskeneet. (Voi jollain olla päinvastoinkin?)

Terveisin,

http://www.satakunta.net

3

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lawetorder

      Unohdat kirkkaasti "asianajajana", ehkä tahallasi tai tahattomasti sen mitä perustuslainsäännöissä on, joten mitään normeja ei voi olla, eikä saa olla.

      Vai miellätkö sinäkin perustuslain joksikin yleislaiksi vaikka se on normi oikeushierarkian ylimmäinen säännös eli tavallista lakiakin korkeampi jonka yli ei voi kävellä , niin tavallinen laki kuin kelan, kunnansosiaaliyhtymän taikka jonkun muun normit taikka säännöstöt.

      Näillä mennään ja jos et sinä näillä perusteilla jo hyökkää kelan kimppuun, niin olet pelkkä hiiri ja suupala kelallekkin.

    • normitnormit

      Useimmat ovat keskustelualueilla raportoineet hyväksyttyjen asumismenojen kasvusta. Kela on hyväksynyt ilmeisesti mm. vakuutusmenoja anteliaammin kuin moni kunta entisaikaan. Ehkä jossain kunnissa on toisinkinpäin? Vesimaksunormin yhtenäistäminen on erikoista, koska vesimaksut ovat todellisuudessa aika erilaisia eri puolilla Suomea. Vesi on halpaa siellä, missä sitä joko jaetaan paljon tai putsataan vähän. Halvinta vesi on monissa vesiosuuskunnissa, joissa vesi on lähes valmista sellaisenaan ilman putsauksia - ja kalleinta siellä, minne vesi tuodaan säiliöautoilla ilman johtoja ja jossa jätevedetkin viedään säiliöautoilla pois.

    • KelaKyykyttää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2151
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1868
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1609
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1299
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      184
      807
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      432
      729
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe