Työeläkkeellä ulkomaille?

vihdoinmunvuoro

Olen ollut pitkään työeläkkeellä. Kohta molemmat lapseni ovat täysi-ikäisiä ja muutamme kaikki omille teillemme. Ajatuksenani on viettää ainakin jonkin aikaa ulkomailla tämän jälkeen.

En ajatellut muuttaa ulkomaille pysyvästi, vaan ehkä n. kolmen kuukauden reissuja tehden. vakuutus kattaa max 90 päivän reissut. Vaikka sairauteni ei ole vaatinut akuuttia hoitoa aikoihin, minun täytyy silti käydä säännöllisesti tutkimuksissa. Irtaimistoni jää lapsilleni, itse muutan kirjoille siskoni luokse.

Työeläkkeestäni jää käteen n. 1200-1300 euroa kuukaudessa. Kertokaapa missä näillä rahoilla voisi elää mukavasti niin että samalla jäisi edes vähän sukanvarteenkin. Sairaudenhoidollisesti hygienia-asiat etusijalla - ei tosin todellakaan tartte olla sairaalaosaston tasoa. Toissijaisesti - en voi ajaa autoa, joten liikkuminen ei saisi olla kovin monimutkaista. Kävely tai korkeuserot ei haittaa. :)

1

452

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotionkoti

      Olen muuttanut vastaavassa tilanteessa etelään, toiseen eu-maahan. Asuin lähes 10 v pois Suomesta. Nyt olen reissannut kahden maan välillä.
      Elinkustannukset n. 800€/kk. Tosin asunto on omani eli vuokra jää pois.
      Terveydenhuolto pelaa, muutaman kerran olen tarvinnut palveluita. Toisaalta minulla ei ole kroonisia, seurattavia sairauksia.
      Matkavakuutuksesta huolimatta olen luottanut julkiseen terveydenhoitoon. Hammaslääkärissä olen käynyt yksityisellä, kun kunnallisen puolen jonot ovat sielläkin melkoiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      720
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      153
      717
    4. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    5. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      692
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      562
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      445
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      435
    14. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      417
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      402
    18. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    19. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      397
    Aihe