...tässä kyselisin.
Elikkäs oletteko huomannut itsellänne minkäänlaisia?
Elikkäs oletteko huomannut itsellänne minkäänlaisia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyvyistäkin moni on sellainen, joka on opiskeltavissa. Energiankäyttöä ja sitä kautta sen ymmärtämistä kannattaa harjoituttaa. Esimerkiksi unityöskentelyä pystyy aika tavalla petraamaan ja uniansa alkaa ymmärtää syvemmin ja huomaa niissä paljon merkityksiä ja ehkä enteitäkin, vaikka niihin ei olisi luontaista taipumusta. Itselleni unet ja asioiden ennaltatietäminen ovat olleet pienestä asti läheisiä.
Aktiivisempaa opiskelua olen sitten harjoittanut vuosia esimerkiksi yrttiparantamisessa ja shamanistisissa tekniikoissa. Nekin petraantuvat siinä hiljalleen. Elämä on onneksi parhaimmillaan vuosikymmenien pituinen polku, jonka varrella ehtii opiskella näitä asioita paljonkin.
Wiccassa pidän kuitenkin kykyjä tärkeämpänä tasapainoon pyrkimistä itsensä ja ympäröivän maailman kanssa, sekä myös henkisen ja ruumiillisen elämän tasapainottamista, sekä tietysti jumalyhteyttä.
Tuli mieleen, että kykynä voi kai jossain määrin pitää taitoa ohjailla uniaan hieman. Ennen näin usein painajaisia missä lensin. Päätin sitten, että perkeles, olisi hemmetin mukavaa voida lentää ja opettelin hallitsemaan lentämsitäni unessa. Nykyään rakastan unia, joissa voin lentää ja lennänkin aina kun mieleen juolahtaa niin tehdä. Kerran meinasin lentää avaruuteen mutten uskaltanutkaan.
Eräänä yönä näin unta etten pystynyt lyömään kunnolla. Myöhemmin unessani harjoittelin lyömistä ja varmaan jatkan harjoitusta kun taas näen lucideja.
Unien hallinta on ihan normaalia.
Muutaman vuoden Castanedaharjoituksillakin saa ilmiön aikaan.
Mutta mitään magiikkaa siinä ei ole.
En ole havainnut mitään,mikä ei olisi selitettävissä aivojen toiminnalla.
Lisäksi unien "ennusteet" selitetään usein jälkikäteen. Eikä sellainen mikään "enne" ole..
Jos unet ottaa enteinä,niin ne voi tulkita ainakin miljoonalla eri tavalla..
Kuka täällä on maagisesta puhunut yhtään mitään? Entäpä ennusteista?
jep...
Näen valon-välähdyksiä niin sisällä-kuin taivaallakin. lisäksi kuulen ihmisten ääniä, koputuksia...
heippa...
olen ruvennut puhumaan paskaa. Huono loitsu, koitan saada sen vielä materialisoitumaan ja laitan kierrätykseen.
Olen kuullut tästä ekolokiasta. Onko se samaa mitä kasvimaalla kaadetaan?
Nuorempana, ennen kuin olin edes Wiccasta kuullut luin tarotkorteista kohtuu sujuvasti, tosin korttien merkityksiä en muistanut ulkoa ja jouduin ne katsomaan kirjasta. Muutaman kerran kristallistaennustaminenkin toimi, mutta sitä en ole (ikävä kyllä) enää vuosiin harjoitellut. Pitäisi varmaan vielä koittaa jos osaisi.. Heilurilla olen löytänyt kadonneita esineitä, vaikka harvoin tulee käytettyä. Unien hallinta on onnistunut jo pienestä pitäen. Uusin innostus on astraaliprojektio (?) [englanniksi astral projection]. Se on onnistunut teinistä lähtien, vaikka en silloin vielä tiennyt mistä oli kyse. Siinäkin pitää vielä taitoja kehittää..
Minä osaan nukahtaa nopeammin kuin ajatus.