Vanhoja miekkoja

miekkamies

Hei, iäkkäät vanhempani ovat ruvenneet tyhjentämään varastojaan. Nyt saatiin isoisäni aikanaan hankkimat miekat. Ei koristemiekkoja vaan ihan käytössä olleet. Tuoreimmat lienee 1900 luvun alusta ja pari ehkä 1800 luvulta. Nämä on säilytetty vuosia vintillä ja ovat siitä kärsineet osittain pintaruosteesta ja liasta. Millä aineilla näitä pitäisi käsitellä etteivät mene pilalle. Tietääkö kukaan asiantuntijaa joka voisi arvioida miekkojen tarkempaa taustaa. Niissä näyttäisi olevan leimoja mutta ei kerro meille mitään....

8

1392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 30cmiloa

      Antiikkia antiikkia ohjelmaan vie. Palsanmäen Akilta saat huutokauppahinnat kans.

    • Patinakuuluuasiaan

      Tärkeintä on ettei vaan ala vanhoja terä-aseita tai aseita kiillottamaan tai muuten kajoamaan muuta kuin pölyjen poisto päältä ennen asiantuntijalle näyttämistä. Muuten todennäköisesti tuhoaa keräilyauton jos sellaista sattuisi olemaan.

    • MiekkaMake

      Kiillotus joko kemiallisesti tai vesihiomapaperilla, puuosiin öljyä jos on. Terän teroitus tahkolla. Ja miekka on kuin uusi!

    • DayDay

      Älä tee mitään niille ennen kuin asiantuntija on katsonut jos haluat myydä ne. Palsan Aki tietää miekoista yhtä paljon kun sika sähkökaapista.

      • Komppaan_Day_Dayta

        ensin tutkitaan ja sitten hutkitaan. Kiire EI ole.


    • NäinMinäTein

      Rälläkkään lamellilaikka kyllä tulee kiiltävää ja terävää.

    • Anonyymi

      Hei, Miekkamies.
      olisin kiinnostunut, en kaikista vaan jos olisi sentyyppisiä mitä "merirosvot" käyttäneet tai sopisivat näöltään rekvisiitaksi"Merirosvolaivalle ". Miekoista en tiedä mitään puhumattakaan niiden arvosta, joten sinun täytyy ottaa yhteyttä asekeräiliään,
      ehkä sieltä saa apua. Jos olet ajatellut myyntiä, voin maksaa käyvän hinnan.
      Mistä numerosta sinut saisi kiini, voitais keskustella asiasta. laita tähän nnumero tai mistä tavoittaa.
      terveisin Nm." Merirosvo"

      • Anonyymi

        Kirjoituksesta on kolme vuotta. Luuletko, että aika on pysähtynyt ja miekat vielä varastossa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      171
      4489
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      31
      3241
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      138
      2731
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2348
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      61
      2215
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1948
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1730
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1705
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      70
      1348
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1191
    Aihe