Metsäkoneet

Plättiplatti

Aattelin tässä mennä metsäkone kouluun mutta luettua jo eri aihetta tähän liittyen tuli ilmi että miehen pitää siis itse ajaa omalla autolla maatilaan missä sitä työtä tehdään eikö niin?

9

1025

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsuhnamuna

      Mee vaikka mopolla tai taxilla.

    • kassitheiluumotossa

      metä konekouluun ei kannata mennä kun alalla kun allalla ja varsinkin metsökonealalla ei oo töitä ja jos töitä onki niin palkat on älyttymän huonot kun yrittäjät ei maksa kunnolla palkkaa.

    • MikaOjantauss

      Työnantaja maksaa n. 45c per kilometri. Sen luulin riittävän.

      • tajutonfyffe

        kun päivässä ajaa tuhat kilometriä niin siitä kertyy mahtava veroton palkanlisä


    • pöllikoulusa

      ja sihenkuvielä hakaa miljooonamottia urakala päiväs nii ei tarvi koskaa eläsnäsä muuta tehäkkä. Heti ensimäsenä päivänä miljonäri. nin on pöllikolusa opetetu.

    • NeljänÄiti

      Metsätöitä motollakin yleensä tehdään metsässä, että tuskin maatilan sijainnilla on merkitystä, mutta harvemmin sinne kaupunkilaistenkaan metsiin jalan pääsee. Vuoronvaihdot tehdään autolla, joko omalla tai yrittäjän tarjoamalla maastokelpoisemmalla vaihtokalustolla, ne metsätietkään kun ei aina ole ihan asfalttibaanan tasolla ja pakkasessa ei roikan perään pääse, ellei Webastoa autossa ole. Itse työn tekemiseen tuo autolla liikkuminen on aika epäolennainen kysymys - eiköhän suurin osa työssäkäyvistä alasta riippumatta tarvitse autoakin työmatkoihin jossakin uransa vaiheessa ja muussakin elämässä. Mutta aika empivä oli koko aloitus, että ehkä on hyvä jartoittaa niin metsä -kuin muitakin alojakin vähän tarkemmin sisällöltään, ennen kuin alkaa niiden työmatkoja esteeksi uralle asettaa.

    • ex-kuski

      Jos sinulla on rahtuakaan tervettä järkeä sanon suoraan unohda...jo nyt alalta poistuminen,alan kurjistumisen vuoksi ennätys vilkasta.

    • Anonyymi

      Sehän on tietysti sopimuskysymys. Palkkahan on surkea, toisaalta itse työ on hyvin itsenäistä ja itsessään palkitsevaa . Ja jos tympii, opistot on aina olemassa.

    • Anonyymi

      Jos palkka ei kuukaudessa ylitä 1500e saman rahan saa ilmankin kelasta tukina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      616
      1317
    2. 93
      1080
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      185
      820
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      310
      779
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      213
      725
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      693
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      661
    8. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      221
      604
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      600
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      541
    Aihe