Metsäkoneet

Plättiplatti

Aattelin tässä mennä metsäkone kouluun mutta luettua jo eri aihetta tähän liittyen tuli ilmi että miehen pitää siis itse ajaa omalla autolla maatilaan missä sitä työtä tehdään eikö niin?

9

1024

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsuhnamuna

      Mee vaikka mopolla tai taxilla.

    • kassitheiluumotossa

      metä konekouluun ei kannata mennä kun alalla kun allalla ja varsinkin metsökonealalla ei oo töitä ja jos töitä onki niin palkat on älyttymän huonot kun yrittäjät ei maksa kunnolla palkkaa.

    • MikaOjantauss

      Työnantaja maksaa n. 45c per kilometri. Sen luulin riittävän.

      • tajutonfyffe

        kun päivässä ajaa tuhat kilometriä niin siitä kertyy mahtava veroton palkanlisä


    • pöllikoulusa

      ja sihenkuvielä hakaa miljooonamottia urakala päiväs nii ei tarvi koskaa eläsnäsä muuta tehäkkä. Heti ensimäsenä päivänä miljonäri. nin on pöllikolusa opetetu.

    • NeljänÄiti

      Metsätöitä motollakin yleensä tehdään metsässä, että tuskin maatilan sijainnilla on merkitystä, mutta harvemmin sinne kaupunkilaistenkaan metsiin jalan pääsee. Vuoronvaihdot tehdään autolla, joko omalla tai yrittäjän tarjoamalla maastokelpoisemmalla vaihtokalustolla, ne metsätietkään kun ei aina ole ihan asfalttibaanan tasolla ja pakkasessa ei roikan perään pääse, ellei Webastoa autossa ole. Itse työn tekemiseen tuo autolla liikkuminen on aika epäolennainen kysymys - eiköhän suurin osa työssäkäyvistä alasta riippumatta tarvitse autoakin työmatkoihin jossakin uransa vaiheessa ja muussakin elämässä. Mutta aika empivä oli koko aloitus, että ehkä on hyvä jartoittaa niin metsä -kuin muitakin alojakin vähän tarkemmin sisällöltään, ennen kuin alkaa niiden työmatkoja esteeksi uralle asettaa.

    • ex-kuski

      Jos sinulla on rahtuakaan tervettä järkeä sanon suoraan unohda...jo nyt alalta poistuminen,alan kurjistumisen vuoksi ennätys vilkasta.

    • Anonyymi

      Sehän on tietysti sopimuskysymys. Palkkahan on surkea, toisaalta itse työ on hyvin itsenäistä ja itsessään palkitsevaa . Ja jos tympii, opistot on aina olemassa.

    • Anonyymi

      Jos palkka ei kuukaudessa ylitä 1500e saman rahan saa ilmankin kelasta tukina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      376
      1450
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      971
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      915
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      91
      913
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      69
      875
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      619
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      585
    Aihe