Metsäkoneet

Plättiplatti

Aattelin tässä mennä metsäkone kouluun mutta luettua jo eri aihetta tähän liittyen tuli ilmi että miehen pitää siis itse ajaa omalla autolla maatilaan missä sitä työtä tehdään eikö niin?

9

1030

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsuhnamuna

      Mee vaikka mopolla tai taxilla.

    • kassitheiluumotossa

      metä konekouluun ei kannata mennä kun alalla kun allalla ja varsinkin metsökonealalla ei oo töitä ja jos töitä onki niin palkat on älyttymän huonot kun yrittäjät ei maksa kunnolla palkkaa.

    • MikaOjantauss

      Työnantaja maksaa n. 45c per kilometri. Sen luulin riittävän.

      • tajutonfyffe

        kun päivässä ajaa tuhat kilometriä niin siitä kertyy mahtava veroton palkanlisä


    • pöllikoulusa

      ja sihenkuvielä hakaa miljooonamottia urakala päiväs nii ei tarvi koskaa eläsnäsä muuta tehäkkä. Heti ensimäsenä päivänä miljonäri. nin on pöllikolusa opetetu.

    • NeljänÄiti

      Metsätöitä motollakin yleensä tehdään metsässä, että tuskin maatilan sijainnilla on merkitystä, mutta harvemmin sinne kaupunkilaistenkaan metsiin jalan pääsee. Vuoronvaihdot tehdään autolla, joko omalla tai yrittäjän tarjoamalla maastokelpoisemmalla vaihtokalustolla, ne metsätietkään kun ei aina ole ihan asfalttibaanan tasolla ja pakkasessa ei roikan perään pääse, ellei Webastoa autossa ole. Itse työn tekemiseen tuo autolla liikkuminen on aika epäolennainen kysymys - eiköhän suurin osa työssäkäyvistä alasta riippumatta tarvitse autoakin työmatkoihin jossakin uransa vaiheessa ja muussakin elämässä. Mutta aika empivä oli koko aloitus, että ehkä on hyvä jartoittaa niin metsä -kuin muitakin alojakin vähän tarkemmin sisällöltään, ennen kuin alkaa niiden työmatkoja esteeksi uralle asettaa.

    • ex-kuski

      Jos sinulla on rahtuakaan tervettä järkeä sanon suoraan unohda...jo nyt alalta poistuminen,alan kurjistumisen vuoksi ennätys vilkasta.

    • Anonyymi

      Sehän on tietysti sopimuskysymys. Palkkahan on surkea, toisaalta itse työ on hyvin itsenäistä ja itsessään palkitsevaa . Ja jos tympii, opistot on aina olemassa.

    • Anonyymi

      Jos palkka ei kuukaudessa ylitä 1500e saman rahan saa ilmankin kelasta tukina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe