Aattelin tässä mennä metsäkone kouluun mutta luettua jo eri aihetta tähän liittyen tuli ilmi että miehen pitää siis itse ajaa omalla autolla maatilaan missä sitä työtä tehdään eikö niin?
Metsäkoneet
9
882
Vastaukset
- tsuhnamuna
Mee vaikka mopolla tai taxilla.
- kassitheiluumotossa
metä konekouluun ei kannata mennä kun alalla kun allalla ja varsinkin metsökonealalla ei oo töitä ja jos töitä onki niin palkat on älyttymän huonot kun yrittäjät ei maksa kunnolla palkkaa.
- MikaOjantauss
Työnantaja maksaa n. 45c per kilometri. Sen luulin riittävän.
- tajutonfyffe
kun päivässä ajaa tuhat kilometriä niin siitä kertyy mahtava veroton palkanlisä
- pöllikoulusa
ja sihenkuvielä hakaa miljooonamottia urakala päiväs nii ei tarvi koskaa eläsnäsä muuta tehäkkä. Heti ensimäsenä päivänä miljonäri. nin on pöllikolusa opetetu.
- NeljänÄiti
Metsätöitä motollakin yleensä tehdään metsässä, että tuskin maatilan sijainnilla on merkitystä, mutta harvemmin sinne kaupunkilaistenkaan metsiin jalan pääsee. Vuoronvaihdot tehdään autolla, joko omalla tai yrittäjän tarjoamalla maastokelpoisemmalla vaihtokalustolla, ne metsätietkään kun ei aina ole ihan asfalttibaanan tasolla ja pakkasessa ei roikan perään pääse, ellei Webastoa autossa ole. Itse työn tekemiseen tuo autolla liikkuminen on aika epäolennainen kysymys - eiköhän suurin osa työssäkäyvistä alasta riippumatta tarvitse autoakin työmatkoihin jossakin uransa vaiheessa ja muussakin elämässä. Mutta aika empivä oli koko aloitus, että ehkä on hyvä jartoittaa niin metsä -kuin muitakin alojakin vähän tarkemmin sisällöltään, ennen kuin alkaa niiden työmatkoja esteeksi uralle asettaa.
- ex-kuski
Jos sinulla on rahtuakaan tervettä järkeä sanon suoraan unohda...jo nyt alalta poistuminen,alan kurjistumisen vuoksi ennätys vilkasta.
- Anonyymi
Sehän on tietysti sopimuskysymys. Palkkahan on surkea, toisaalta itse työ on hyvin itsenäistä ja itsessään palkitsevaa . Ja jos tympii, opistot on aina olemassa.
- Anonyymi
Jos palkka ei kuukaudessa ylitä 1500e saman rahan saa ilmankin kelasta tukina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814068
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122128Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?371301Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941166- 1141106
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80678Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80663- 63643