Top 10 on julkaistu, Audi loistaa epäluotetavimpana, korjaamokäynnit arkea preemium autolle
http://www.iltalehti.fi/autot/2012112816385952_au.shtml
http://www.iltalehti.fi/autot/2012112816385952_au.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Audi loistaa
Premiumit yleensäkin loistaa tuossa listassa ihan BENTLEYTÄ myöten....
Hyvin sä vedät. Paikkana Englanti ja automallina RS6... Montakohan noita suomesta edes löytyy...
No mitäs se tähän kuuluu, montako noita Suomesta löytyy? Paskoja mitä paskoja. Olivatpa ne sitten vaikka Ambomaalla.
Listan autot kaikki "huipputeknisiä" vekottimia moottoriensa tai alustojensa suhteen, joten vikaherkkyys tavallaan ymmärrettävissä. Enkä usko, että korjauskustannukset ovat noiden omistajille mitään kynnyskysymyksiä.
Ja vuosimalli 2002.
Eihän tässä arvioitu omistajia ollenkaan, Eikä Lexustakaan joukossa näkynyt. Vag-konserni oli vahvimmin edustettuna. Eli keskustelu saksalaisen huonosta volksvaagenista voi jatkua!
tosiaankaan Lexusta vaikka se valmistaa suorituskyvyltään saman tason malleja kuin nuo muutkin listalla olevat. Teknisesti hybridi-Lexus on vielä noitakin monimutkaisempi mutta kummasti vaan toimii ongelmitta ja kestää aivan toisenlaisia kilometrilukemia kuin suurin osa noista listalla olevista.
Pitäisi tietää Lexus autojen suhde liikenteessä olevien määrään, jotta jotain voi sanoa. Jos saaressa niitä ei juurikaan ole niin ei niitä myöskään siellä hyydy, tämä siis täsmentääkseni mitä tarkoitin.
Näin Audeista jotain tietävänä voin kyllä todeta, ettei tuo RS6 mikään luotettavuuden perikuva ole, vaatii oikeasti huoltoa ja ei ole halpaa hommaa. Tuossa artikkelissä ei sanota miksi joutuneet korjaamolle, tekninen vika vai kolari?
Kato tää on vain vastaveto., kun Tojon rungot ruostuu maailmalla. Ja muutenkin ne ruostuu, mutta tuo Amerikan keissi maksaa miljardeja.
Valmistaja vastaa ja maksaa ja nekin. Amerikkalaisten itsensä itselleen tekemiä jotain lava-autoja. Ei paljon suomalaisia jaksa kiinnostaa. Hilux on meidän lava-auto-ikoni joka kestää ja kestää, eikä rikki saa millään. Hinta tosin hirvittää vanhanakin. Oli aika ylistetty viimeisessä Caravan-lehden koeajossa. Jos joku haluaa päästä maksamaan saksalaisen feikkipremiumin vikamaailmaa, niin ei se minulta ainakaan ole pois kun kierrän sen huijausmaailman riittävän etäältä. Heti alkaa hälytyskellot soimaan kun konsernimerkkiä joku on ehdottamassa kahden vuoden takuulla.
Elä sie vaa mää ostamaa Aurii.Kyll o iha romu koko olymppiavolkkar.
Elä vaa erehy ostamaa Volkkarrii Sokotaa tai Seattiikaa.
Iha romuja ovat,mie en ikin näit ota myyntii ko ei nitt kukkaa ost.
Espoon Audi-Center, Haltilanniitty 6, 02200 Espoo:
Audi A4:ssä (vm.2009) oli päästöt liian pienet, siis katsastusmies hylkäsi katsastuksen.
Espoon Audi-Center tutki ja korjasi autoa 1300€:lla.
Huohotinventtiilin vain vaihtoivat, hinta 125€. Loppu 1175€ oli valohoitoa.
Huollon jälkeen päästöt olivatkin liian suuret. Eli ei edelleenkään mene katsastuksesta läpi.
Auto ei enää edes käynyt kunnolla, vaikka ennen huoltoa toimi moitteettomasti
Huollossa autosta tuli siis ajokelvoton.
Audi-Centerin korjausehdotus: moottorin vaihto
Kustannusarvio: 10.000€
Myöhemmin selvisikin, että moottorissa on alunperin joku tekninen suunnitteluvirhe, jota Audi ei myönnä.
Auto muuttui siis Espoon Audi-Centerin käsissä lähes arvottomaksi romuksi.
Ja lehtijuttu oli päivätty 29.11.2012. 4.5 vuotta vanha juttu !!
Näin on. 4,5 vuotta vanhat Audithan on jo paalattu!!!
Ihan on tuore tapaus kuukauden sisään.
Taas jonkun kateellisen aloitus. Audi on siitä ihmeellinen auto, että sitä kadehditaan yleisimmin. Uutiskynnys ylittyy heti, jos Audilla on vaikka ajettu ylinopeutta.
Harmaa tojo ei kiinnosta ketään. Harmi.
Kovasti se Toyotakin jaksaa kiinnostaa. Ainakin mitä Suoli24 palstan trollien kirjoituksista voi päätellä....
Niin, tuossahan juuri toivotaankin, ettei tojo kiinnostaisi. Tojostahan ei saisi mitään negatiivista kirjoittaa, vaikka se olisi tottakin. Vag autoista saa puhua, mitä hyvänsä, mutta, jos sama siirretään tojopalstalle, niin se torpataan kymmenillä tojon puolustusaloituksilla ja trollipojun etsijäkin vaeltelee milloin milläkin palstalla tojoa puolustamassa.
Se on sitä suurinta fanaattisuutta, jos mikä. Vrt. natsit.
Ja sinuakin näyttää Toyota kiinnostavan....
Toyota-palstan oma trollipoju joka jatkaa omaa sairasta sekoiluaan. Tässäkin ketjussa puhutaan Audin konsernilaadusta ja Toyota-trollipojun piti vetää Toyota mukaan keskusteluun. No, pojulla onkin skitsofrenia vaivanaan. Noloa ja lapsellista kaikki mitä siitä suunnasta palstoille tulee. Onneksi saa useimmiten kynsilleen kun jotain sairasta yrittää.
Ei kiinnosta. Ihmetyttää vain tuo oman palstan ulkopuolinen vahtiminen. Esim. Vw-palstalla vahtaaminen
Älä valehtele. Jos ei kiinnostaisi, niin et myöskään kommentoisi mitään.