Silmien laserointi pikkasen harmittaa :(

Juupajuujuu

Kävin syyskuun lopussa 2016 laserleikkauksessa, TRE Silmäsairaalassa. Itse operaatio oli todella pikkujuttu vaikka etukäteen kovasti jännitti, koska en tykkää silmien sorkkimisesta aikaisemman eri asian yhteydestä huonon kokemuksen takia. Leikkauksessa jätettiin silmät eripariksi, vasen lähinäköön ja oikea kaukonäköön. Sanottiin että aivot tottuvat eriparisuuteen muutamassa kuukaudessa. Valonarkuudesta varoitettiin kyllä, mutta jos nyt arvioi niin melko kevyesti kylläkin siitä vaivasta. Nyt mennyt reilut kolme kuukautta, näkö on mielestäni heikennyt, lukeminen on tosi väsyttävää ja valonarkuus on jotain käsittämättömän ikävää, kirkkaat valot liikenteessä oikeasti sattuvat ja kovaa, puhumattakaan auringon valosta, mutta ikävimpänä asiana on lähes jatkuva ja kova päänsärky ja huono vointisuus, ei tahdo edes särkylääkkeet auttaa ja työn teostakaan ei tahdo tulla mitään.
Olen nyt ottanut yhteyttä Silmäsairaalaan, asialle on pakko tehdä jotain korjaavaa tällaista ei jaksa enää. Varmasti suurimmalla osalla operaatio onnistuu ihan ok ja yksilöllistä kaikki terveyteen liittyvä, mutta eriparisuuteen en kyllä suosituksiani anna. Ja kannattaa muistaa että epäonnistunut leikkaus on varmasti todella hankala korjattavaksi, jos aina edes mahdollinenkaan. Silmiä on vain yhdet jokaisella!!
Ikävä juttu tässä on että tuli maksettua kallis leikkaus jolla piti päästä eroon laseista kokonaan, nyt taitaa olla niin että tarvitsen kuitenkin lasit. Uuteen leikkaukseen en tiedä olenko halukas, mitään takeita kun ei ole tuleeko yhtään paremmaksi vai meneekö huonommaksi. Suosittelen yleensä harkitsemaan tarkkaan mennäkö leikkaukseen, itse en kokemuksellani menisi vaikka saisi ilmaiseksi.

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pimiö

      Kiitos varoituksesta

    • kaarin.ran

      oliko laser hamraakaihen takia?Minua harmittaa että Suomessa ei yleensä ole N-acelylcholinestrrase ns C-can silmätippija ole yleisesti myynnissä Niistä on US;ssa lääketieteellisiä arrtikkeleita, ovat oikein käytettyinä vaarattomia.estävät harmaa kaihen syntyä ja parantaa alkavaa kauhea,Näin voi välttyä kaikileikkauksesta joka on usein uudestaan leikattava laserillä.En ymmärra miksi ko tipat ovat miltei pannassa Suomessa. Kyllähän tuo silmien leikkaus on ikävää ja ei aina onnostu.Ne ovat tipat ovat resptivapaat maissa jossa niitä saa. USA, Venåjä, Isobritannia ym.

    • kaari.ran

      Täällä vain kalleilla leikkauksilla pannan ihmisten silmät turhaan leikkauksiin ja komplikaattioihim Miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4323
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2766
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2628
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2455
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2414
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      625
      2003
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1756
    Aihe