Olisin hankkimassa hiiriä...

TheVeeksuuw

Elikkäs siis tällä hetkellä 120 kertaa 30 kertaa 50 terrassa asustaa kaksi vanhaa gerbiili urosta. Olen miettinyt, että olisi seuraavaksi kiva hankkia kesyhiiriä. Eniten tässä mietityttää, että onko kyseinen terraario liian suuri yhdelle hiiri urokselle? Olen nimittäin jostain lukenut, että hiiret voivat "villiintyä" liian suuressa asumuksessa. Pitääkö paikkansa? Ja sitten toinen asia. Voiko hiirille laittaa gerbiilien vanhoja tavaroita? Siis sellaisia joita gerbut ovat jo jyrsineet. En tietenkään tarkoita mitää pahviromuja, vaan esimerkiksi puisia pesämökkejä. Ja vielä olisi muutama muukin kysymys. Voiko hiirelle laitta juoksupyörän, joka on halkaisijaltaan 17 cm, vai onko se liian pieni? Ja saako hiiren terraarioon laittaa tyhjiä maitotölkkejä, vai ovatko ne vaarallisia?? Kiitos vastauksista jo etukäteen! :)

7

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TheVeeksuuw

      Ja vielä sen verran, että ovatko hiiret yö-vai päiväeläimiä? :)

    • Zedä

      Ei ole liian suuri, lähinnä ongelma on jos on naaraslauma, että ne alkaa jakaa reviireitä ja tapella. Voit käyttää gerbiilien tavaroita ja maitotölkkejä. Hiirwt on hämäräeläimiä, mutta näkee niitä myös päuväsaikan, ja erityisesti illalla silloin kun ovat tottuneet saamaan ruokaa :)

    • eläintenystävä

      Juoksupyörä on sopiva (eli vähintään 15 cm halkaisijaltaan) Sen olisi turvallisuussyistä hyvä olla umpinainen. Juoksupyörä ei ole välttämätön, jos terraario on iso, kuten sinulla. (Koko on siis vain hyvä asia.) Lisäksi häkkiin voi laittaa esim. vessapaperirullia, munakennoja, pieniä kartonkirasioita ja pestyjä puiden oksia virikkeiksi hiirelle.

    • eläintenystävä

      Hiirinaaraat ovat lemmikkeinä huomattavasti yleisempiä kuin urokset. Urosten virtsa haisee hyvin vahvasti hiireltä, minkä vuoksi monet vieroksuvat niitä lemmikkeinä. Uroksia pidetään enemmän kasvatustarkoituksessa.

      Hiiret ovat laumaeläimiä, joten on hyvä ostaa kerralla vähintään kaksi naarasta. Parhaiten hiiret viihtyvät pienissä, n. 3-5 hiiren laumoissa. Uroksia pidetään yleensä yksin, sillä ne tappelevat usein keskenään rajusti. Naarasta ja urosta ei voi pitää yhdessä.

      Jos haluat välttämättä vain yhden hiiren, ota yksi uros. Urokset ovat jossain määrin naaraita leppoisampia, pitkäikäisempiä ja ne tulevat usein kesymmiksi.

    • uroshiiri

      Uroshiiren kuivike: Kuivikkeeksi soveltuu hyvin eläinkaupoissa ja ruokakaupoissakin myytävä kutterinpuru. Kuiviketurve soveltuu sekin hiirille erinomaisesti, etenkin sekoitettuna kutterinpurun kanssa.

      Turve sitoo erittäin hyvin hajuja sekä neutraloi virtsan ammoniakkia. Muita hyviä kuivikkeita ovat Mörtti-Röpö ja paperimassasta puristetut pelletit, jotka tosin ovat tavallista purua kalliimpia.

      Uroshiiren terraarioon voi laittaa purujen alle kerroksen paperimassasta valmistettua kissanhiekkaa (esim. Pirkka kissan kevythiekka) hajua sitomaan. Sopiva siivousväli hiirihäkille on noin viikko.

    • hiirikaveri

      Hiiret valvovat kaikki yöt ja käyvät aamuisin nukkumaan. Hiiret kaipaavat piilopaikkoja/tunneleita ja monenlaisia kiipeilymahdollisuuksia. Hiiret rakastavat juoksemista, juoksupyörä kannattaa olla. Hankalien tilanteiden välttämiseksi: hanki hiiri asiantuntevalta ihmiseltä, joka osaa määrittää sukupuolen taatusti oikein.

    • Zedä

      Kiipeilyvirikkeitä voisi tosiaan korostaa vielä enemmänkin, kannattaa tarjota tosi monenlaisia oksia, puutikkaita, köysiä... Kivoja vaihtoehtoja löytyy myös kierrätyskeskuksista ja kirppareilta, esim vanha cd-teline saattaa kelvata portaiksi kun osaa katsoa hiirinäkökulmasta :) Hiiret tuhoaa virikkeitä yleensä paljon vähemmän kuin gerbiilit, vaikka nakerrustakin toki tulee. Muoviset virikkeet on myös ok. hiirille.

      Nimimerkin uroshiiri mainitsemien kuivikkeiden lisäksi myös hamppu on hyvää. Ja hiiret tykkää monesti heinästä purun seassa nakerreltavana ja tukemassa tunneleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      151
      4763
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      205
      3984
    3. 212
      3188
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      3049
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      84
      2873
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1720
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      12
      1625
    8. 61
      1329
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1176
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      149
      1145
    Aihe