Nuorien työhönperehdyttäminen kunnolla

avunantoa

HUOM NUORET, jotka kaipaavat apua työelämään kiinni pääsemiseen!

Olen itse nuori 21-vuotias nainen ja olen miettinyt eri alojen töissä mitä on tullut kokeiltua, että missään en ole saanut kunnollista perehdytystä työhön ajanpuutteen vuoksi. Se on johtanut siihen, että työssä sattuu virheitä, jotka olisi voitu välttää kunnollisella perehdyksellä. Lisäksi on tullut olo että ei osaa asiaa ja eikä enää uskalla ottaa uusia työvuoroja (vuokrafirman keikkatyössä), jolloin työtä ei ole mahdollistakaan oppia.

Nyt olen alkanut ajatella asiaa enemmän ja haluaisin tulevaisuudessa muuttaa/vaikuttaa asiaan. Olisi hienoa jos apua kaipaavalla nuorella olisi mahdollisuus saada työn alkuun avuksi joku, joka neuvoo tarvittaessa kädestä pitäen miten hommat hoidetaan oikein ja olisi tukena niin kauan kunnes nuori uskoo pärjäävänsä ja osaavansa työn. Helposti aralle nuorelle käy kuin itselle aikoinaan ja ei enää uskalla palata uudestaan työpaikalle.

Uskon että tällä tavalla ujot, arat, töitä kovasti jännitävät nuoret yms, saataisiin helpommin työelämään kiinni ja estettäisiin myös syrjäytymistä. Luotaisiin positiivista kuvaa työelämästä ja tuettaisiin uskallusta yrittää edes!

Kirjoituksen pointtina on kysymys, että uskovat muut samaan kuin minä ja kokeeko kukaan, nuori tai aikuinen, että tälläisestä olisi sinulle apua? Minulla olisi halua lähteä ajamaan ideaa eteenpäin, jos tietäisin että muita samaa kaipaavia on olemassa ja pystyisin kehittämään jotain mistä on apua.

Kertokaa myös omia ehdotuksia ja ideoita asiaan liittyen ! :)

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä idea.

    • Itse perehdytin noin 40 työtehtävään ja noin 10 henkilöä. Mielstäni se oli mukavaa ja huomasi kuinka ihmiset Kehittyivät. Aina pitäisi olla se 1 puhelinnumero johon voi soittaa ja kysyä niitä tyhmiä kysymyksiä.

    • m31elämäänkyllästynyt

      Nuoremmat työntekijät perehdyttää työhön paljon paremmin, kuin vanhat jäärät, jotka tietävät muka kaikesta kaiken, ollen usein vain keskinkertaisia kyynisiä puurtajia työssään.

      Toinen juttu on se, että sen perehdyttävän työntekijän työnteko hidastuu huomattavasti, kun se harjoittelija pyörii "jaloissa"

      Nykyään yt:tä pukkaa kevein perustein ja monet ihmiset ei halua kouluttaa harjoittelijaa. Työnteko hidastuu ja pomo viduilee, että kahvillako istut kun hommat ei etene totuttuun tapaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6533
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      243
      3295
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1776
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1614
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe