Minkälainen ulosotto oikeudenkäynti

On_

Mitä kysytään? Kauanko kestää? Onko läsnäolo pakollinen? Yhdistetäänkö tapauksia? Vai onko jokaisen lainan ulosotto erillinen oikeusprosessi? Täytyykö tomittaa selvityksiä?

6

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhjänpäiväistä

      Ei siellä mitään tapahdu, eikä sinne tarvitse edes mennä jos ei halua. Mitään ei yhdistellä. Minulla on ollut 30 kutsua veloistani vastaavanlaisiin tilaisuuksiin ja missään niissä en ole ollut. Velat ovat menneet sitten UO:hon ja se siitä.

      • KaaLepPi__

        Ilmeisesti jopa parempi kun ei mene paikalle ollenkaan :=0


    • Miksi ei menisi? Toki jos ei piittaa pätkääkään asioistaan... pistetään vaan pää piiloon ja toivotaann parasta.
      Itse menin kun eka tuli. Ja se ei ole mikään oikeudenkäynti mikäli aloittaja tarkoittaa Ulosottoselvitystä. Siellä sovitte uo-miehen kanssa miten velkaa aletaan hoitamaan. Yleisin on että palkasta 1/3. Omaisuudet yms selvitellään myös.
      Usein velallinen on uo-viranomaisen silmissä pelkkä nimi mutta kun on tavattu kasvotusten niin kenties uo-viranomainen suhtautuu tällaisen henkilöön eri tavalla, positiivisessa merkityksessä... myöntyväisenpi vapaakuukausiin jne.

      • akakakkaka

        Paskan vitut mitään merkitystä tuskin tuolla on menetkö sinne vai et. Itse soitin ekan uo:sta tulleen lapun saapuessa sinne. Uo-mies sanoi asiaa kysyessäni, että turhaan tänne tulet voimme nyt jutella puhelimessa, että eipä sillä mitään väliä saavutko paikalle. Ja, että he kyllä saavat ihan selville kyllä vero,ym,muista tiedoista jos jotain unohtuu kysyä. Työpaikan kysyi ja onko jotain omaisuutta. Siinäpä se oli ja puhelu kesti tyyliin sen 10min. Että epäilempä kovasti olevan mitään merkitystä, olisiko itse mennyt paikalle. Uo-mieskin vaihtunut naiseksi tässä kahden vuoden aikana.


    • Onhan noita uo-viranomaisia erilaisia... oma selvitys kesti kyllä kauemmin koska noiden perusjuttujen lisäksi juteltiin muustakin. Mutta kukin tyylillään, itselle ei ollut suurikaan vaiva mennä tapaamaan.

    • mitätarkoitat

      Mitähän tarkoitat tuolla ulosotto-oikeudenkäynnillä? Sellaista ei kyllä olekaan... tarkoitatko ulosottoselvitystä uo-virastossa? Vai sitä käräjäoikeusprosessia, jossa sinulle annetaan se velkomustuomio?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1258
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      814
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      674
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      245
      585
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      540
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    Aihe