Minkälainen ulosotto oikeudenkäynti

Mitä kysytään? Kauanko kestää? Onko läsnäolo pakollinen? Yhdistetäänkö tapauksia? Vai onko jokaisen lainan ulosotto erillinen oikeusprosessi? Täytyykö tomittaa selvityksiä?
6240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei siellä mitään tapahdu, eikä sinne tarvitse edes mennä jos ei halua. Mitään ei yhdistellä. Minulla on ollut 30 kutsua veloistani vastaavanlaisiin tilaisuuksiin ja missään niissä en ole ollut. Velat ovat menneet sitten UO:hon ja se siitä.

Äänestä
  • Ilmeisesti jopa parempi kun ei mene paikalle ollenkaan :=0

    Äänestä

Miksi ei menisi? Toki jos ei piittaa pätkääkään asioistaan... pistetään vaan pää piiloon ja toivotaann parasta.
Itse menin kun eka tuli. Ja se ei ole mikään oikeudenkäynti mikäli aloittaja tarkoittaa Ulosottoselvitystä. Siellä sovitte uo-miehen kanssa miten velkaa aletaan hoitamaan. Yleisin on että palkasta 1/3. Omaisuudet yms selvitellään myös.
Usein velallinen on uo-viranomaisen silmissä pelkkä nimi mutta kun on tavattu kasvotusten niin kenties uo-viranomainen suhtautuu tällaisen henkilöön eri tavalla, positiivisessa merkityksessä... myöntyväisenpi vapaakuukausiin jne.

Äänestä
  • Paskan vitut mitään merkitystä tuskin tuolla on menetkö sinne vai et. Itse soitin ekan uo:sta tulleen lapun saapuessa sinne. Uo-mies sanoi asiaa kysyessäni, että turhaan tänne tulet voimme nyt jutella puhelimessa, että eipä sillä mitään väliä saavutko paikalle. Ja, että he kyllä saavat ihan selville kyllä vero,ym,muista tiedoista jos jotain unohtuu kysyä. Työpaikan kysyi ja onko jotain omaisuutta. Siinäpä se oli ja puhelu kesti tyyliin sen 10min. Että epäilempä kovasti olevan mitään merkitystä, olisiko itse mennyt paikalle. Uo-mieskin vaihtunut naiseksi tässä kahden vuoden aikana.

    Äänestä

Onhan noita uo-viranomaisia erilaisia... oma selvitys kesti kyllä kauemmin koska noiden perusjuttujen lisäksi juteltiin muustakin. Mutta kukin tyylillään, itselle ei ollut suurikaan vaiva mennä tapaamaan.

Äänestä

Mitähän tarkoitat tuolla ulosotto-oikeudenkäynnillä? Sellaista ei kyllä olekaan... tarkoitatko ulosottoselvitystä uo-virastossa? Vai sitä käräjäoikeusprosessia, jossa sinulle annetaan se velkomustuomio?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


On_ kirjoitti:

Mitä kysytään? Kauanko kestää? Onko läsnäolo pakollinen? Yhdistetäänkö tapauksia? Vai onko jokaisen lainan ulosotto erillinen oikeusprosessi? Täytyykö tomittaa selvityksiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu