Asiakkaiden törkeä käytös.

MiettikääSitä

Asiakkaat kitisevät jatkuvasti netissä siitä kun asiakaspalvelijoiden naamat ovat mutrulla ynnämuuta.Oletteko ennen kitisemistä miettineet sitä,että miksi ne ovat? Ensin haukutaan "palvelutaidottomaksi" ja "työntekijää ei kiinnosta". En ihmette miksi asiakaspalvelijat ovat suu mutrulla kun saavat IHAN KAIKESTA haukut ja vihat niskaansa vaikka se ei ole heidän syy edes! Asiakas ostaa lihatiskiltä pihvin,paistaa kotona ja paistaa sen huonosti ja se on raakaa yms.No kenen syyksi se menee,no kaupan.Asiakas ostaa kalaa ja soittaa illalla että se oli huonoa,kauppa pyytää kalaa takaisin jotta asiaa voidaan tutkia,kala on syöty. Älyttömiä purkauksia aina asiakkailta työntekijöille.Soittakaa kriisikeskukseen tai menkää terapeutille purkamaan pahaa oloa.Me emme ole mitään palloja joita voi pompottaa miten haluaa,katsokaa asiakkaat ensin omaa käytöstä ennenkuin syyttelette muita,vitun idiootit.

Asiakas mukava työntekijälle - työntekijä takaisin mukava. Itse ainakin olen ottanut käytäntöön sellaisen asian jos asiakas tulee huutamaan ja haukkumaan niin minulla alkaa kahvi tauko.Ei minun ole pakko kuunnella haukkuja ja raivoamista,olen siellä palvelemassa enkä sylkykuppina :)

12

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reklamaation_paikka

      Ei kaikki ihmiset läheskään toimi noin tuolla tavoin.
      Moni jopa tyytyy kärsimään itse kontollansa vaikka tuotteessa on oikeastikin vikaa ja reklamoitavaa. Toki sivistynyt ihminen tehdessään tuotereklamaatiota ei mesoa ja räyhää tai säti. Voi olla että räyhääminen on lisääntynyt. En tiedä.

    • paljonkokemusta

      Asiakaspalvelija on valinnut itse työnsä. Pitää sitten olla palveluasenne. Tietysti voi silti tehdä pahaa saada asiatonta palautetta. Asiakkaita ei voi valita, joukossa on höyrypäitä.

      Mutta asiakaspalvelijan on suhtauduttava huonoon palautteeseen ammattimaisesti, siis korostan ammattimaisesti. Siitä ei kannata vetää hernettä nenäänsä.

      On kyllä sanottava, että asiakaspalvelussa tapaa joskus todella työhön sopimattomia. Nämä luultavasti karsiutuvat nopeasti pois. Yleensä asiakaspalvelijat ovat valoisia ja auttavaisia sekä tuntevat hyvin alansa ja tuotteet.

      • Notuota

        Huono/negatiivinen palaute on eri asia kuin apinanraivoinen möykkä -palaute. Ensimmäistä tulee ja siihen jokainen osaa suhtautua, koska sitä tulee jossain vaiheessa elämää jokaiselle jostain asiasta, mutta jälkimmäistä ei tarvitse kuunnella - tai varmaan joku kurkussa valitettavasti kuuntelee, mutta itse pyydän tällaista henkilöä palaamaan asiaan myöhemmin.


    • huonopäiväkö

      "katsokaa asiakkaat ensin omaa käytöstä ennenkuin syyttelette muita,vitun idiootit."

      Aika kivasti sanottu asiakaspalvelijalta. Huono päivä?

      • Miettikääsitä

        Hyvä päivä on ollut,sanoin vain suoraan asiani.


      • Helppoelämä---

        Voithan aina irtisanoutua ja jättää laskut maksamatta ja hankkiutua ulosottoon, Kela korvaa loput, eiks vaan? Ah, helppoa on elämä, vai mitä?

        Tuskin pakko olla siellä töissä, jätät vaan menemättä:)


      • helppoustylsistyttää
        Helppoelämä--- kirjoitti:

        Voithan aina irtisanoutua ja jättää laskut maksamatta ja hankkiutua ulosottoon, Kela korvaa loput, eiks vaan? Ah, helppoa on elämä, vai mitä?

        Tuskin pakko olla siellä töissä, jätät vaan menemättä:)

        Kaikki eivät ole kuin sinä, vaan haluavat itse maksaa oman elämisensä.


      • Helppoelämä---

        Niin, minäkin haluaisin maksaa oman elämiseni, mutta aina löytyy joku/jotkut, jotka haluavat estää sen keinolla millä hyvänsä!


      • Miettikääsitä
        Helppoelämä--- kirjoitti:

        Voithan aina irtisanoutua ja jättää laskut maksamatta ja hankkiutua ulosottoon, Kela korvaa loput, eiks vaan? Ah, helppoa on elämä, vai mitä?

        Tuskin pakko olla siellä töissä, jätät vaan menemättä:)

        Siis mitä vittua????!!!! Jos joku tulee valittamaan asiallisesti ja aiheesta niin ok,ei siinä mitään,sitten katsotaan mitä asialle tehdään.Sitä en ymmärrä,että heti raivotaan ja huudetaan.. Eli siis olen väärällä alalla koska en hyväksy raivoamista? Hahahah olet sekaisin päästäsi.

        Ja väite "asiakas on aina oikeassa" mihin helvettiin se perustuu? Jos asiakas tulee sanomaan,että tuotteessa on vikaa vaikka ei oikeasti ole niin mitäs sitte pitää tehdä? Korvata,antaa uusi? Typeriä vitsejä.Hanki apua ja nopeasti :)


      • lhlhkl

        Ko henkilö tuskin työpaikallaan on tätä kirjoittanut. Ehkä vaan mielessään ajatellut näin kun joku oikein kusipää tullut jtn inisemään. Minua häiritsee tuo aika kivasti sanottu asiakaspalvelijalta. Kun nekin ovat vaan ihmisiä, ei ne voi töihin mennessään muuttua sylkykupeiksi!


      • Vhsjkyf

        Ota huomioon, että asiakaspalvelija ei ole asiakaspalvelija 24/7, hän on sitä _vain_ työvuoronsa ajan ja loppuajan ihan tavan tallaaja omine tunteineen ja mielipiteineen 😉 Ketäpä ei koskaan vituttaisi oma työ, en itse asiassa muista omasta tuttavapiiristä ketään, jota ei koskaan olisi mikään työasia ärsyttänyt.


    • Konsu

      Asiakas vois ensin varmistaa että kysyy myyjältä, kun on kaupassa. Myyjällä/henkilökunnalla on talon vaatteet päällä ja se ko kaupan nimi lukee rintamerkissä. Kaupassa tekee työtään muutkin. Turha häiritä myyntiedustajaa tai myynninedistäjiä, konsulentteja he ovat vain käymässä, eivätkä voi kauppaa tuntea. Eivät ole oppaita! Ammattilaisia joilla on edustamansa firman nimi esillä. Kysy tuotteesta, oman tuotteensa asiantuntija paikalla. Myyjän löydät kyllä kun katsot hyllyjen välistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2353
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1559
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      103
      1489
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1432
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1250
    7. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      40
      1231
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe