Isän luo muutto

Poika14vvv

Olen 14v poika ja asun äitini ja isäpuoleni kanssa 500km päässä isästäni ja näen isääni vain puolenvuoden välein, jos silloinkaan. Äiti ja isäpuoli riitelevät välillä ja haluaisin muuttaa isäni luo, mutta äitini on sitä vastaan. Isäni ottaisi minut luokseen kyllä jos voisi. Mitä pitäisi tehdä?

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsittääkseni 12-vuotta täyttäneen lapsen tahtoa tulee noudattaa tämän asuinpaikan valinnassa, mikäli vanhemmat ovat muutoin yhtä kykeneviä toimimaan ns. lähivanhempana.

      Äitisi ja isäpuolesi riitely on tietysti yksi lisäsyy muuttamiseen.

      Tarvittaessa asuinpaikkasi ja huoltajuusasia ratkaistaan oikeudessa, jos vanhempasi eivät pääse asiasta yhteisymmärrykseen. On isästäsi kiinni, haluaako hän sellaisen prosessin käynnistää.

      Tarvittaessa voit ottaa yhteyttä asuinkuntasi sosiaalitoimeen vaikka nimettömänä ja kysyä lisää neuvoa. Googleta vaikka asuinkuntasi nimi plus "sosiaalitoimi" tai "sosiaalipäivystys" tai "lastensuojelu".

      Myös isäsi voi kysyä neuvoa omasta kunnastaan, kerran hän sinut luokseen asumaan haluaa.

    • Poika14vvv

      Kauanko tuollainen oikeusprosessi kestää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      145
      6239
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2190
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2059
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1213
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1181
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1047
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1027
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      952
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      927
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      795
    Aihe