Olen 14v poika ja asun äitini ja isäpuoleni kanssa 500km päässä isästäni ja näen isääni vain puolenvuoden välein, jos silloinkaan. Äiti ja isäpuoli riitelevät välillä ja haluaisin muuttaa isäni luo, mutta äitini on sitä vastaan. Isäni ottaisi minut luokseen kyllä jos voisi. Mitä pitäisi tehdä?
Isän luo muutto
3
272
Vastaukset
Käsittääkseni 12-vuotta täyttäneen lapsen tahtoa tulee noudattaa tämän asuinpaikan valinnassa, mikäli vanhemmat ovat muutoin yhtä kykeneviä toimimaan ns. lähivanhempana.
Äitisi ja isäpuolesi riitely on tietysti yksi lisäsyy muuttamiseen.
Tarvittaessa asuinpaikkasi ja huoltajuusasia ratkaistaan oikeudessa, jos vanhempasi eivät pääse asiasta yhteisymmärrykseen. On isästäsi kiinni, haluaako hän sellaisen prosessin käynnistää.
Tarvittaessa voit ottaa yhteyttä asuinkuntasi sosiaalitoimeen vaikka nimettömänä ja kysyä lisää neuvoa. Googleta vaikka asuinkuntasi nimi plus "sosiaalitoimi" tai "sosiaalipäivystys" tai "lastensuojelu".
Myös isäsi voi kysyä neuvoa omasta kunnastaan, kerran hän sinut luokseen asumaan haluaa.- Poika14vvv
Kauanko tuollainen oikeusprosessi kestää?
Valitettavasti en pysty vastaamaan. Se riippuu varmaan asuinpaikastakin, eli miten paljon "juttuja" siellä kyseisessä käräjäoikeudessa on käsiteltävänä.
https://www.thl.fi/fi/web/lastensuojelun-kasikirja/tyoprosessi/erityiskysymykset/lapsen-asema-erotilanteessa/lapsen-huolto-tapaaminen-ja-asuminen
Tuon linkin takaa löydät lisää tietoa. Linkkaa se vaikka isällesikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3602838SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810