Asuminen ulkomailla

ahdistunutt

Oon 17-vuotias ja muutin viikko sitten äitini ja siskoni kanssa iskän luokse Arabiemiraatteihin. Alotin myös koulun täällä.
Ongelma on nyt se, että en viihdy ollenkaan täällä ja mietinki, että pystyykö vanhempani pakottamaan, että jään tänne, onko mulla jotain sananvaltaa asiaan? koska olen alle vuoden päästä kuitenkin täysi-ikäinen.
Tiedän, että tämä olisi kokemuksena minulle hieno, mutta ajankohta on vähän väärä... mulla on ollu tosi vaikeaa masennusta, ahdistuneisuutta ja viikko ennen lähtöä sain paniikkikohtauksen.
Mulla olisi myös mahdollisuus muuttaa poikaystäväni perheen luokse hetkeksi, jos äiti ja siskoni eivät halua vielä lähteä takas Suomeen.

7

491

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • holaholaaaa

      Sun kannattaa ainaki jutella niiden kanssa

    • Odota siihen asti, kun täytät 18. Asioista päättäminen muuttuu silloin paljon helpommaksi.

      Ja onnittelut jukkikselle täydellisestä rimanalituksesta.

      • Ahdistunutt

        Tiiän kyllä. Mutta en halua olla tääl, vaikka oon alaikänen niin ei musta tunnu reilulta olla paikassa, missä en viihdy. Tulin vapaaehtoisesti, koska mulle sanottiin, että pääseehän sieltä pois jos ei viihdy ja tää paha olo ja ahistus mikä mulla on alkaa olla nii paha, että haluun suomeen.


      • Ahdistunutt kirjoitti:

        Tiiän kyllä. Mutta en halua olla tääl, vaikka oon alaikänen niin ei musta tunnu reilulta olla paikassa, missä en viihdy. Tulin vapaaehtoisesti, koska mulle sanottiin, että pääseehän sieltä pois jos ei viihdy ja tää paha olo ja ahistus mikä mulla on alkaa olla nii paha, että haluun suomeen.

        Elämä ei ole aina reilua, ei lähelläkään...

        Minä luulen - huom. luulen, en tiedä - että ainoa käyttökelpoinen vaihtoehtosi on vanhempiesi (tai ainakin toisen vanhempasi) luvan saaminen takaisin Suomeen muuttamiseen. Kaikki muut prosessit lienevät niin pitkiä, että ehdit joka tapauksessa täyttää 18 ennen kuin niistä tulisi mitään ratkaisua asiaan.

        Paluukyyti sinun täytyy kuitenkin kustantaa itse, esim. valtio ei sitä puolestasi tee.

        Jos sinulla on vielä virallinen kotikunta Suomessa, niin periaatteessa asiasi kuuluu kuntasi sosiaalitoimelle, mutta tähänkin liittyy tuo mitä jo sanoin tuosta ajan kulumisesta ennen ratkaisua.

        Minun ammattitaitoni ei riitä tämän parempaan neuvoon. Jos haluat parempaa neuvoa, niin kokeile vaikka Ulkoministeriötä, niillä on kai joku palvelunumerokin ulkomailla apua ja neuvoja tarvitsevalle.


    • weyuio

      mitenkähän siellä ulkomailla on ne ä jaö kirjaimet käytössä taisit narahtaa kepposestasi

      • Laitteen kielen voi vaihtaa...


    • lkjhggjk

      jaa miksi sitten kaikki sitä vaihda kun kirjoittelevat ulkomailtaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      107
      2007
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      67
      841
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      765
    4. 45
      754
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      689
    6. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      572
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      571
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      59
      499
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      469
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      462
    Aihe