Asuminen ulkomailla

ahdistunutt

Oon 17-vuotias ja muutin viikko sitten äitini ja siskoni kanssa iskän luokse Arabiemiraatteihin. Alotin myös koulun täällä.
Ongelma on nyt se, että en viihdy ollenkaan täällä ja mietinki, että pystyykö vanhempani pakottamaan, että jään tänne, onko mulla jotain sananvaltaa asiaan? koska olen alle vuoden päästä kuitenkin täysi-ikäinen.
Tiedän, että tämä olisi kokemuksena minulle hieno, mutta ajankohta on vähän väärä... mulla on ollu tosi vaikeaa masennusta, ahdistuneisuutta ja viikko ennen lähtöä sain paniikkikohtauksen.
Mulla olisi myös mahdollisuus muuttaa poikaystäväni perheen luokse hetkeksi, jos äiti ja siskoni eivät halua vielä lähteä takas Suomeen.

7

422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • holaholaaaa

      Sun kannattaa ainaki jutella niiden kanssa

    • Odota siihen asti, kun täytät 18. Asioista päättäminen muuttuu silloin paljon helpommaksi.

      Ja onnittelut jukkikselle täydellisestä rimanalituksesta.

      • Ahdistunutt

        Tiiän kyllä. Mutta en halua olla tääl, vaikka oon alaikänen niin ei musta tunnu reilulta olla paikassa, missä en viihdy. Tulin vapaaehtoisesti, koska mulle sanottiin, että pääseehän sieltä pois jos ei viihdy ja tää paha olo ja ahistus mikä mulla on alkaa olla nii paha, että haluun suomeen.


      • Ahdistunutt kirjoitti:

        Tiiän kyllä. Mutta en halua olla tääl, vaikka oon alaikänen niin ei musta tunnu reilulta olla paikassa, missä en viihdy. Tulin vapaaehtoisesti, koska mulle sanottiin, että pääseehän sieltä pois jos ei viihdy ja tää paha olo ja ahistus mikä mulla on alkaa olla nii paha, että haluun suomeen.

        Elämä ei ole aina reilua, ei lähelläkään...

        Minä luulen - huom. luulen, en tiedä - että ainoa käyttökelpoinen vaihtoehtosi on vanhempiesi (tai ainakin toisen vanhempasi) luvan saaminen takaisin Suomeen muuttamiseen. Kaikki muut prosessit lienevät niin pitkiä, että ehdit joka tapauksessa täyttää 18 ennen kuin niistä tulisi mitään ratkaisua asiaan.

        Paluukyyti sinun täytyy kuitenkin kustantaa itse, esim. valtio ei sitä puolestasi tee.

        Jos sinulla on vielä virallinen kotikunta Suomessa, niin periaatteessa asiasi kuuluu kuntasi sosiaalitoimelle, mutta tähänkin liittyy tuo mitä jo sanoin tuosta ajan kulumisesta ennen ratkaisua.

        Minun ammattitaitoni ei riitä tämän parempaan neuvoon. Jos haluat parempaa neuvoa, niin kokeile vaikka Ulkoministeriötä, niillä on kai joku palvelunumerokin ulkomailla apua ja neuvoja tarvitsevalle.


    • weyuio

      mitenkähän siellä ulkomailla on ne ä jaö kirjaimet käytössä taisit narahtaa kepposestasi

      • Laitteen kielen voi vaihtaa...


    • lkjhggjk

      jaa miksi sitten kaikki sitä vaihda kun kirjoittelevat ulkomailtaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5111
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4563
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      102
      1324
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1320
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      923
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      803
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe