Kysyin samaa joku viikko sitten mutta ilmeisesti aihe oli sopimaton keskustelupalstalle, koska satraappi poisti kysymykseni saman tien. Siis uusi yritys. Onko kenelläkään kokemusta näiden talojen ja ohjelmien tason eroista? Tiedän senkin että Wienin ketjuja katsoo korkeintaan yksi tai kaksi ihmistä kuukaudessa, joten on äärimmäisen epädonenäköistä saada kokemusperäistä tietoa, mutta silti kysyn yllä olevaa.
Mikä ero Staatoperilla ja Volksoperilla?
3
1129
Vastaukset
- Wieninystävä
Hei! Kyllä tuo kysymyksesi näkyy tuossa edelleen; samoin minun vastaukseni, mutta kopioin vastauksen nyt vielä uudestaan tähän:
Volksoperin ohjelmistossa on oopperan ja baletin lisäksi myös musikaaleja ja operetteja. Nekin ovat tasokkaita, mutta ns. "suuret" oopperat esitetään yleensä valtionoopperassa.- Oopperat.kiinnostaa
Kiitos tiedosta. Mistä kummasta johtuu etten koneeltani näe aiemmin esittämääni kysymystä? Siksi luulin sen poistetun asiattomana.
Olemme kerran olleet Staatoperissa Taikahuilua seuraten. Kuvittelimme että "loosipaikka" olisi hyvä. Mutta kun satuimme ottamaan (tietysti hinnasta johtuen) ne uloimmat tuolit, niin todellinen nautinto oli kaukana. No, formupukuinen vahtimestari ohjasi perille, joten sai kuvitella olevansa palveltu
- Laulajatar-
Hei! Olen itse oopperalaulaja ja asun Wienissä. Näillä kahdella talolla on muutamia merkittäviä eroja; Volksopera on ns. "kansanooppera", ja siellä oopperat, joiden alkukieli olisi vaikka venäjä tai italia, ovat saksaksi. Ohjelmassa on myös musikaaleja ja paljon operettia. Lippujen hinnatkin ovat huokeammat kuin Staatsoperalla, joka lukeutuu maailman parhaimpiin oopperataloihin, ja joissa isojen maailmantähtien vierailujen takia lippuja saa joskus ostaa parikin vuotta etukäteen ja ne myyvät heti loppuun.
Mikäli oopperasta pidät, pidät varmasti myös Volksoperan solisteista ja ohjelmistosta, lippujakin saat helpommin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574237Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti772254Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798- 1181796
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551085