Jos leikkauksen ajankohta ja loma sattuisivat päällekkäin, niin palautetaanko maksu lomasta? Vaikka ei olekaan kallis loma kyseessä, niin kysyn sittenkin. En kysy omasta puolestani, vaan toisen joka olisi lomasta kiinnostunut mutta on tosiaan leikkausjonoon laitettu hiljattain.
Kyselen siksikin, koska omaishoitajana toimiva omainen on niin kiinni kaikissa kotiaskareissa ja muussa, että jää helposti hakematta lomille tai muulla tapaa jää huolehtimatta omasta jaksamisesta.
Ehkä helpompi olisi sitten kaihileikkauksen jälkeen anoa lomia, mutta aikaa kuluu taas kuukausikaupalla. Vapaapäivätkin on jääneet pitämättä kun hoidettava heittäytyy hankalaksi jos vain tulee puheeksi että vapaapäivien ajaksi pitäisi hoidettavan mennä muualle.
http://omaishoitajat.fi/lomat-ja-kuntoutus
Voiko lomaa hakea jos jonottaa kaihileikkaukseen?
kiitosjostiedätte
1
132
Vastaukset
- soittamallasaaselville
Eiköpä selviä, jos soittaa pirautat Kelaan/ mitä kaikkia toimistoja niitä on/ tai jonnekin.
Tietävät parhaiten siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361984
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102