Brugge - kokemuksia/vinkkejä kaivataan

avuton_matkailija

Ensiksi luin kyllä noita aikaisempia ketjuja koskien Bruggea, mutta kyselen silti vielä uudelleen. Olemme menossa avopuolisoni kanssa Bruggeen maaliskuussa 5 yöksi.

Lennämme Finnairilla Brysseliin, ja jos oikein ymmärsin, niin Brysselin kentältä lähtee suoraan junia Bruggeen? Löysin jopa aikatauluja netistä ja hinta näytti olevan reilu 20 e/matka/henkilö. Onko junalippujen osto helppoa siellä asemalla, onko siellä lipputiski/automaatti? Vai voiko lipun ostaa suoraan junasta (maksaako extraa)? Emme viitsi etukäteen ostaa netistä lippuja, jos emme lennon jälkeen kerkeäkään tiettyyn junaan.

Olemme melko myöhään Bruggessa, vasta joskus ilta kahdeksan aikaan. Suunnittelemamme hotellin sivulla (tai hotels.comissa) lukee "ympäri vuorokauden auki oleva vastaanotto", niin eikös sinne pääse vielä joskus klo 20-21 aikaan kirjautumaan? (tämä toki täytyy suoraan varmistaa hotellilta)

Sitten kiinnostaisi vielä hyvät ruokapaikat, ja niiden hintataso? Nähtävyyksiä googlettelinkin ja tein jo listaa, mutta jos on vinkkejä niin kertokaa toki.

Ps. jalkapalloakin pitäisi pääsät katsomaan, jos jollain siitä kokemuksia niin jakakaa toki :D Esim. pääseekö bussilla stadionille ja mitä maksaa liput

Kiitoksia jo etukäteen!

3

1525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DiablesRouges

      Noista lippuasioista en tiedä, mutta hoituu varmasti kuten muuallakin ja tarvittaessa vain juttelee toisten matkustajien kanssa tai henkilökunnalta kysyy, niin lippu fikassa.

      Hotellin ympärivuorokautinen vastaanotto on nimensä mukainen, joskus vain travitsee soittaa ovikeloa jos turvalliuussyitä ovi kiinni myöhäisinä kellonaikoina. Ainoa avoin kysymys on, josko vapaita huoneita on, ellei ole edeltä varannut.

      Ruokapaikoista en osaa niistäkään sen paremmin kommentoida, mutta parhaat paikat yleensä löytyy hieman kauempaa turistirysä-kaduista. Paikka jossa paljon väkeä kertoo sekin suosiosta ja ei muuta kuin jututtamaan paikallisa suoraan lennosta, osaavat antaa ideoita ;-)

      Haa, Belgia on melkoinen futismaa ja ambienssia riskeeraa olla runsaasti, mutta ei hajuakaan josko lomapäivillenne sattuu fudismatsia noilla kulmilla.

      - http://clubbrugge.be/en/


      - http://us.soccerway.com/teams/belgium/club-brugge-kv/

      - http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2017/clubs/club=50043/index.html

      Tietenkin maan joukkue Diables Rouges: http://belgian-team.be/

      Ehkä joku osaa antaa trakempia vastauksia.

      Ex-pat Suomi-Klubin foorumi on melko hiljainen, mutta ainahan voit testata, pitää vain ensin kirjautua:

      - http://www.suomi-klubi.com/foorumi/index.php?option=com_kunena&view=latest&Itemid=13

      .

    • DiablesRouges

      Suora yhteys.

      ***

      National trains

      Take the train to conveniently travel from Brussels Airport to the major cities in Belgium.

      Brussels Airport-Zaventem station is located on level -1 of the terminal, at a small distance from the arrivals hall (2nd floor) and the departures hall (3rd floor).

      Bruges : 90 min

      - http://www.brusselsairport.be/en/passngr/to_from_brussels_airport/train/

      .

    • dnjvnfuweirhsdfviopqervb

      Lippuja on helppo ostaa kortilla asemalta. Sama juna menee tosiaan Bruggeen asti. Junaverkosto Belgeissä tiheä, luotettava ja mukava. Koska Benelux-maat on postimerkin kokoisia, suosittelen, että kun kerran viideksi yöksi menette, käytätte tilaisuutta hyväksi ja teette päiväretkiä myös muualle, riippuen tietysti siitä missä olette ennen käyneet. Gent taitaa olla puolen tunnin matkan päässä ja Bryssel tunnin. Makunsa kullakin, itselleni ehkä 5 yötä Bruggessa olisi liikaa. Jopa Amsterdamiin onnistuu päiväreissu. Hotelliin aina pääsee myöhään, mutta hyvä olisi laittaa sähköposti myöhäisestä kirjautumisesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2306
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      425
      2170
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1186
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      975
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      804
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      776
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      15
      774
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      699
    Aihe