Olen ajatellut asentaa pienet led-polttimot 5 W T10 kantaisten hehkulanka-parkkivalopolttimoiden tilalle. Polttimon paikka on erillisessä kaukovaloumpiossa. Mitä luulette, riittävätkö pienet ledit valoteholtaan jotta parkkeja voisi käyttää päiväajovaloina. Eivät taida olla hyväksyttyjä mutta kirkkailta ainakin mainoksissa näyttävät. Erillisille päiväajovaloille ei autossani ole järkevää paikkaa. Toivottavasti aihe kiinnostaa tuunaajia.
Vastaukset 8
- päivävalua
Kyllä niissä tehoa on ja umpion heijastimet korostavat valoa!
- Tuleeko_helposti
sanomista katsastuksessa tai tien päällä?
- Tuplat
Edessä saa olla vain 2 parkkia. Eli jos otat auton omat parkit pois niin pitäis olla ok.
- näin.se.on
Periaatteessa kiellettyä, sillä eivät ole E-hyväksytyt valot. Parkit on tyyppihyväksytty sillä hehkulampulla ja piste.
- Double.trouble.lamp
Parkin maksimi valovoima saa olla 140 cd ja päivänvalon minimi 400 cd, joten vähän vaikeaksi menee ja lisäksi kuvioilla omat vaatimukset. Tiedä sitten katsastusmiesten suhtautumisesta. ECE Regulation 7.
- Tuostahan_selviää
Double.trouble.lamp kirjoitti:
Parkin maksimi valovoima saa olla 140 cd ja päivänvalon minimi 400 cd, joten vähän vaikeaksi menee ja lisäksi kuvioilla omat vaatimukset. Tiedä sitten katsastusmiesten suhtautumisesta. ECE Regulation 7.
kun vaihtaa katsastukseen tavalliset polttimot. Pikkujuttu. Mun mielestä koko homma on ihan järkevää jos tarkoitus on että siinä säästää kalliita Xenon-polttimoita. Muulta kannalta en asiaa edes ymmärrä, kaikkein vähiten jossain tuunaustarkoituksessa. Lopputuloksestakaan en ole varma mutta ei ole kallis kokeilu. Jos auto on joku parempi merkki ja malli niin en myöskään menisi sinne mitään irtovaloja asentamaan päiväajovaloiksi.
- Näinköhän_pieni_led
on niin kirkas umpiossakaan että sitä voisi käyttää päiväajovalona. Onhan se kirkkaampi kuin hehkulankapoltin mutta silti vähän epäilen ettei ole tarpeeksi kirkas liikenteessä. Katsastuksessa ei mene läpi muista syistä jos huomaavat, ja huomaahan ne. Mutta jos kokeilu onnistuu niin säästäähän tuo kalliita Xenon-polttimoita.
- Asiaan_liittyen
Mikähän lienee tehokkain T10-kantainen parkkivalopoltin joka mahtuu normaalin 5W hehkulankapolttimon tilalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS672037Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52766Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43661
- 47624
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48541