Olen yrittäjä ja etävanhempi. Takana monta vuotta alle minimitulon ennen kuin yrityksestä on voinut nostaa palkkaa. Viime vuosi 2016 oli vähän parempi.
Maksan lapseni äidille 100 euroa elatusmaksua/kk. Äidillä 8000 euron palkkatulot.
Elatusmaksu on käräjäoikeudessa määrätty ja kohtuullistettu, koska tuloeromme olivat silloin isot, lähivanhemmat tulot moninkertaisesti paremmat.
Viime vuonna sain viimein nostettua yrityksestä palkkaa. Voiko Kela takaisinperiä minulta sen osan jälkikäteen minkä kela on korvannut elatusmaksusta? Exä ei ole vaatinut elatusmaksun korotusta, koska tuloni ovat epävarmat. Ei ole mitään varmuutta voinko nostaa palkkaa.
Lapsi on luonani 50/50.
Maksan lapseni äidille 100 euroa elatusmaksua/kk. Äidillä 8000 euron palkkatulot.
Elatusmaksu on käräjäoikeudessa määrätty ja kohtuullistettu, koska tuloeromme olivat silloin isot, lähivanhemmat tulot moninkertaisesti paremmat.
Viime vuonna sain viimein nostettua yrityksestä palkkaa. Voiko Kela takaisinperiä minulta sen osan jälkikäteen minkä kela on korvannut elatusmaksusta? Exä ei ole vaatinut elatusmaksun korotusta, koska tuloni ovat epävarmat. Ei ole mitään varmuutta voinko nostaa palkkaa.
Lapsi on luonani 50/50.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin kauan kun nykyinen tuomio on voimassa (eli oikeus ei ole antanut uutta tuomiota tai ette ole tehneet sopimusta lastenvalvojan luona), nykyinen sopimus on voimassa, eikä sinulta peritä takautuvasti mitään. Maksat nykyisen sopimuksen mukaan, kunnes/jos sopimusta muutetaan.
Tätä olen minäkin miettinyt että sit kun saan töitä niin periikö kela multa ne takas mitkä ovat maksaneet elareista. Maksan 80e/ kk kahdesta lapsesta yhteensä ja kela maksaa loput n. 200e päälle siten että äiti saa about 300e yhteensä molemmista. Mullakin lapset 50/50.
Mutta tuossa tulikin jo vastaus.
Ja meillä on parisen vuotta voimassa suunnnilleen tuo sopimus elareista joka on tehty lastenvalvojan luona. Sitä osaa minkä minä maksan kerran pienennettiin. Oli alussa vähän isompi se summa. Sit sossusta tuli kehotus pienentää niin kävimme uuden sopimuksen tekemässä.
Vain sopimuksen mukaiset maksut voidaan periä jos et ole niitä maksanut.
Vasta sitten kun sopimus on päivitetty vastaamaan uusia nousseita tulojasi olet velvollinen maksamaan sen mikä uudessa sopimuksessa on siitä päivästä lähtien mitä aikaa sopimus koskee.
Takautuvia maksuja voi tulla vain siinä tapauksessa että et mene lastenvalvojalle sopparin päivittämiseksi ja exäsi joutuu hakemaan sen oikeuden kautta.
Kiitos asiallisista vastauksista. En ole pakoilemassa vastuutani, mutta tuloni ovat epävarmat, vaikka kovin teen töitä yrityksessäni. Omistaja ei vain aina saa palkkaa toiminnan alussa.
Hyvä tietää tuo lastenvalvoja-asia. Oma kokemukseni sossusta oli kyllä huono. Lastenvalvojan pitäisi käyttää samaa laskentakaavaa kuin oikeudessa, mutta kyllä oikeudessa summa puolittui. Kumpikin osapuoli ilmoitti samat tulot sekä lastenvalvojan luona että oikeudessa . Exä teki kiusaa ja haki yksinhuoltajuutta, sen takia meni käräjäoikeuteen. Nyt lapsi mulla 50/50. Lastenvalvojan luona olisi pitänyt pystyä sopimaan jo elarit laskentakaavan mukaan. Suomen oikeuslaitos kuormittuu turhista jutuista ja toiseksi erovanhempien tilanne pahenee. Lastenvalvojan asenne jäi kyllä ihmetyttämään. Miksi olin yhtä äkkiä niin huono vanhempi? En minä lapsesta eronnut, vaan hänen äidistään.
Niin+kylmältä,kuin+tuntuukin+näin+vastata+mutta+"olet+huono+vanhempi,koska+olet+mies"+.+Näin+se+on+aina+noissa+huoltajuus/elatustukiasioissa+mennyt,+että+nainen/äiti+on+90%+se+voittava+osapuoli+vaikka+mitä+tekisit.+Perusteluina+noissa+on+pääsääntöisesti+aina+se,+että+lapset+tarvitsevat+äitiä+ja+siksi+äitien+eduksi+kääntyy+poikkeuksetta+tapaukset.+Itseäni+aina+ihmettänyt+tuo+sanamuoto+"lapset+tarvitsevät+äitiä"+,+eikö+lapset+muka+oikeuden+ja+lastenvalvojien+mukaan+tarvitse+isää+laisinkaan+?+Äiti+saa+olla+melkoisen+hunningolla+yms.+vastaavaa+ennen,kuin+päätökset+ovat+isälle+edullisempia/oikeudenmukaisempia.+Isällä+aina+näyttövelvollisuus+ja+äidin+sanaa+jostain+syystä+vain+uskotaan+tyyliin+"koska+äiti+on+näin+kertonut".