Unipesä tarpeellinen vauvalle?

Tulevamamma

Kokemuksia unipesästä? Onko ollut tarpeellinen, vai pärjääkö ilmankin? Ajatus perhepedistä pienen vauvan kanssa pelottaa ja aloin miettiä, olisiko unipesä ratkaisu asiaan? Voisin kuvitella, että vauvan nukkuessa sängyllä vieressä unipesässä omakin uni olisi levollisempaa.

Toinen asia mitä mietin on se, että käytetäänkö unipesän kanssa mitään vuodevaatteita, vai nukkuuko vauva pelkässä yöpyjamassa pesässä?
Tällaisia miettii tuleva äiti, kiitos vastauksista!

2

1646

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unipesä

      Mikään ei ole ehdottoman tarpeellista, mutta unipesä on hyvä apuväline ja auttaa lasta sopeutumaan isompaan sänkyyn tai nukkuu siinä päikkäreitä. Pelkkä yöpuku riittää tai ohut huopa. Done byDeerin unipesä on ollut hyvän kokoinen ja muutenkin kätevä ja vielä nätti.

    • pesääääää

      Mun tyttö nukkui alussa äitiyspakkauslaatikossa ennen kuin siirtyi häkkisänkyyn :D
      Moni tekee noin, eitarvii mitää ihmeellisiä kalliita don-tekeleitä.
      Mikä rahansa vati, laatikko tai iso kenkä käy pesäksi. Tosiaan ihan viisasta käyttää jotain koria, missä vauva nukkuu erikseen päälle kieosahtamisen estämiseksi. Kaiket iät ajat semmisia on käytetty suojana ja kuljetukseen. Taitaa jotkut apinatkin rakennella lehdistä ja risuista jotain kapaloa pesäpuussa..
      Ps. Miksei kukaan valmista pesiä aikuisille? Tai nukkuuhan jotkut ruumisarkuissa.. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe