Pääsen "anssilta" eläkkeelle

Kiitosvastauksista

toukokuun lopulla.
Koska olisi aika ruveta hoitelemaan asiaa?
Missä järjestyksessä asia etenee?
Onko ensin ammattiliitolta "lisäpäiviltä eläkkeelle " asiapaperin tilaus? Pitääkö se tilata postitse?
Kiikutetaanko paperi sitten Kelaan?
Hoitaako Kela kummankin eläkkeen tilaamisen, sekä ansiosidonnaisen ja kansan eläkkeen? Minulle kun tulee kumpaakin. Onko viimeisenä papereiden kiikuttaminen verotoimistoon, että tulee oikea veroprosentti?(Noin 6%.Anssia 1020 euroa ja kansaneläkettä kait noin 70 euroa)
Ja/kait sitten viimeseksi asumistuki?

7

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgnrn

      Itse teet hakemuksesi sekä eläkeyhtiöösi että kelaan !

    • Ei tarvitse erikseen kumpaankin. Kelan kaavakkeella menee eläkehakemus sekä kelaan että työe.äkeyhtiöön. Todistus lisäpäivistä kelaan, kyllä ne laittaa sen sieltä myös työeläkeyhtiölle. Just tänään soitin ja varmistin. Kun eläkkeen määrä on tiedossa voi sit hakea uutta verokorttia ja alkaa kyselemään mahdollista asukistukea.
      Siis kelaan täyttämään kaavake. Todistuks lisäpäivistä (tilattava kassalta) liittekksi, mut sen voi toimitta jälkikäteen.

    • Kelan sivuilla löytyy ohjeet Jos ikä täyttyy toukokuussa ja haluat eläkkeen alkavan heti niin edellisen kuukauden puolella hakemus kelaan. En muista montako kuukautta aikaisemmin hakemuksen voi päivätä, mut se löytyy varmasti kelan ohjeista. Ei sinulla kiire ole.

    • ammikokemus

      pitääpä olla tosi outo tilanne jos noilla tuloilla saa asumistukea.

      • menojatuloja

        Miten niin outo tilanne pitäisi olla? Kyllä tuollaisilla tuloilla saa asumistukea aika usein. Lisäksi jos todellinen asumismeno on esim. 550 euroa kuussa, niin 1090 euron kuukausituloilla voi käteisvaraton saada toimeentulotukeakin, jos on esim. 100 euroa kuussa terveydenhoitomenoja.


    • lieneekötotta

      Mitäs sit jos omaisuutta vaikka 100 000 euroa (ei ole mulla), saako asumistukea kun eläke noin pieni. Olen kuullu et omaisuus ei vaikuta vaan eläkkeen suuruus.

      • PieniPesämuna

        Riippuu, mitä omaisuutta on.
        Esim. mulla 500 000 euron arvoinen omakotitalo, jossa 200 asuinneliötä ja yksin asun.
        Kyllä, saan asumistukea, koska eläkkeeni on niin pieni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2624
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      61
      1418
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe